Doradca prezydenta chwali pakt fiskalny: To uczciwy kompromis

Prof. Roman Kuźniar ocenia, że wynegocjowane w Brukseli porozumienie "to rzetelne rozwiązanie". - Szczyt zakończył się zakończył się uczciwie. Nie mam zastrzeżeń - dodał doradca prezydenta Komorowskiego. Według prof. Kuźniara, głosy niezadowolenia mogą być efektem tego, że ?nasze oczekiwane były nieco zawyżone?. - Ale to była zapewne taktyka negocjacyjna - stwierdził gość TOK FM.
W Brukseli ustalono, że kraje pozostające poza strefą euro, które zdecydują się ratyfikować pakt fiskalny będą mogły uczestniczyć w szczytach dotyczących "konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu przynajmniej raz w roku".Premier Donald Tusk nie jest do końca zadowolony z poniedziałkowego porozumienia.

Ale według prof. Romana Kuźniara szczyt "zakończył się uczciwie". A rozczarowanie może wynikać z tego, że "nasze oczekiwane były nieco zawyżone". - Ale to zapewne był taktyka negocjacyjna - uważa doradca prezydenta do spraw międzynarodowych.

UE poszła śladem innych organizacji

Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM, Unia zdecydowała się na "rzetelne rozwiązanie, które stosuje się w innych organizacjach międzynarodowych, w stosunku do państw nie będących stronami danego traktatu". - To powszechna praktyka, że państwa które nie są stronami traktatu uczestniczą tylko w pewnych spotkaniach danej organizacji. Można oceniać, że mają status obserwatora - mówił prof. Roman Kuźniar.

Doradca prezydenta podkreślał, że poniedziałkowy szczyt po raz kolejny pokazał, jak mocną pozycję ma Polska. - Już wielokrotnie z dobrym skutkiem walczyliśmy o rozwiązania dobre nie tylko dla nas, ale także dla tej części Europy - oceniał.

Francja stawiała opór, bo poczuła siłę Polski

Największym przeciwnikiem włączania w pakt fiskalny państw spoza strefy euro była Francja. Według prof. Kuźniara, "Francuzi zaniepokoili się tym, że Polska podrosła i nie we wszystkich sprawach będzie ich sojusznikiem". - Polski jest zwykle po stronie twardych reguł, czyli niemieckich. A nie miękkich, czyli francuskich czy greckich - ocenił.Doradca prezydenta Komorowskiego zwrócił też uwagę, że Francja chciała przy okazji paktu fiskalnego przeprowadzić swój stary pomysł. - Fakt, że w pakcie nie ma Brytyjczyków był szansą na utworzenie twardego jądra Unii Europejskiej. Francja zawsze o tym marzyła. Ale to nie jest dobry pomysł, bo lepiej się integrować z poważnymi krajami - jak Polska, niż z państwami, które w ostatnich latach tak zawiodły Unię, jeśli chodzi o ich sytuację gospodarczą

- stwierdził prof. Roman Kuźniar.

Pakt fiskalny w marcu ma podpisać 25 państw z 27 członków UE. Dokument ma wejść w życie 1 stycznia 2013.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
Doradca prezydenta chwali pakt fiskalny: To uczciwy kompromis
Zaloguj się
  • mm-18

    Oceniono 2 razy 0

    Francja stawiała opór, bo poczuła siłę Polski. Polska poważnym krajem! Taktyka negocjacyjna! Daj Pan spokój, bo się poleję ze śmiechu. Przejdź Pan Panie Kuźniar do branży kabaretowej. Kabareciarz profesor, to będzie hit!

  • orab2012

    Oceniono 2 razy -2

    Hahahaha! Dobre! Dochodzę do wniosku, że nie mógłbym być dziennikarzem, bo nie wiem, co to było, jak bym tak zaśmiał się rozmówcy w nos, dając mu zrozumienia, że gada bzdury. Hahahahaha!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX