Referendum ws. ACTA. "Poczuli, że ich styl życia jest zagrożony"

W ciągu półtora tygodnia trzem osobom skupionym w inicjatywie ReferendumACTA.pl udało się coś na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Socjolog prof. Jacek Wasilewski tak tłumaczy ten fenomen: - Nagle poczuli, że ich styl życia jest zagrożony. W związku z tym są bardzo aktywni i pewnie nie poprzestaną na tym.
- Sądzę, że zbliżamy się do pół miliona podpisów - mówi na antenie TOK FM jeden z organizatorów akcji Referendum ACTA. Tyle potrzeba, by Sejm rozpatrzył wniosek obywatelski o głosowanie ludowe w sprawie kontrowersyjnej umowy.

Akcję zorganizował spontanicznie między innymi Tomasz Pietruszka - informatyk z Wrocławia: - My reprezentujemy społeczeństwo i działamy dla społeczeństwa. Społeczeństwo mówi stanowcze nie - mówi jeden z założycieli grupy ReferendumACTA.pl.

Akcja podoba się politykom

Pod tę inicjatywę też chętnie podpięli by się politycy. Za referendum zagłosują w Sejmie Ruch Palikota, SLD i Prawo i Sprawiedliwość. Maciej Orzechowski z Platformy zapewne zagłosuje przeciw, chociaż prywatnie też widzi zagrożenia umowy ACTA.

- Nie może być ratyfikowania umów, które naruszają swobody obywatelskie - mówił Orzechowski w programie "Fullkontakt".

- A mówił pan o tym Donaldowi Tuskowi? - dopytywał Maciej Głogowski.

- Nie, nie rozmawiałem o tym z premierem - odpowiedział poseł PO.

Politycy? To nas nie interesuje

- Na pewno nie będziemy podpisywać polityków pod referendum, ani utożsamiać się z żadną partią polityczną - mówi Tomasz Pietruszka. - Ludzie głosują na polityków, na to kto ich reprezentuje. Osoby reprezentujące powinny słuchać swoich wyborców - dodaje.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w Kancelarii Sejmu, że referendum z pytaniem: "czy jest pani/pan za ratyfikowaniem umowy ACTA?" mogłoby się odbyć.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (192)
Referendum ws. ACTA. "Poczuli, że ich styl życia jest zagrożony"
Zaloguj się
 • marac

  Oceniono 69 razy 55

  Niektórzy pytają, dlaczego *tak naprawdę* rząd uważa, że Polska musi podpisać ACTA. Odpowiedź jest prosta.

  Otóż USA szantażują rząd, że w razie niepodpisania ponownie umieszczą nas na liście państw niewystarczająco entuzjastycznie zabiegających o interesy amerykańskich koncernów (tak, jest taka lista! -> di.com.pl/news/31568,0,USA_nie_uznaje_Polski_za_pirata_Cieszyc_sie.html ). Polska została z niej usunięta w 2010, gdy grzecznie zaczęła pracować nad ACTA. Zdrojewski chwalił się w zeszłym roku tym olbrzymim sukcesem, podobnie jak w listopadzie przepchnięciem ACTA (www.wykop.pl/ramka/1016143/acta-juz-nie-jest-sukcesem-polskiej-prezydencji/). Jak wiadomo zadowolenie Wielkiego Brata jest priorytetem każdego polskiego rządu po '89 r. (wcześniejszych też, tylko Brat był inny) i w przypadku konfliktu ochrona praw podstawowych własnych obywateli musi tu ustąpić.

  Kolejny dowód na to, że USA nadzorują w tej sprawie polskich polityków: youtu.be/g32zLT2nJxo

  Jeśli masz jakieś wątpliwości, czy rząd kłamie w sprawie ACTA, sprawdź sam:
  di.com.pl/news/43066,0,Wszystko_o_ACTA_2008-2012.html
  i bardziej prawniczym językiem:
  prawo.vagla.pl/acta
  Szybka odpowiedź dla leniwych - każde słowo Tuska i Zdrojewskiego na temat ACTA to kłamstwo. Każde. Tylko Boniemu czasem się wypsnie parę słów prawdy (ale rzadko).

  [Jeśli uważasz, że powyższy komentarz zasługuje na uwagę, kliknij proszę kciuk w górę - to nic nie kosztuje, a ułatwi innym zapoznanie się z nim.]

 • cillian1

  Oceniono 22 razy 20

  Wiecie dlaczego zwlekają z podpisem elektronicznym, z głosowaniem przez Internet?
  Nie przez koszta, nie przez trudności administracyjne!

  PRZEZ LĘK PRZED SZYBKIM DZIAŁANIEM OBYWATELI!

  To jest przyczyna, to to samo, co mądre rządzenie - Kaczyńska pipa myśli gdzie stawiać krzyże czy pomniki, Tusk zastanawia się komu wejść w dooopę - aby chwalili! Miast myśleć - aby pensje i zarządzanie, było jak na zachodzie! Polacy obruszają się,na wszystkich - co mają lepiej.
  Widać to po podejściu Polaka do Polaka!

 • ronin-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 23 razy 19

  Widać Tusk zarządził internetową ofensywę i płatni wpisywacze przystąpili do ataku na forach internetowych.

  Dajcie sobie już spokój z tymi "złodziejami i piratami". Ludzie już wiedzą, że ACTA to nie tylko bat na małolatów ściagających mp3.

  Ogryzek procesuje się z kitajcami całymi latami na całym świecie. Jakoś nikt jednych ani drugich złodziejami i piratami nie nazywa. ACTA dotyczy głównie patentów i licencji, które jak widać są sporne między gigantycznymi korporacjami. Teraz muszą się procesować i przed sądami udowadniać swoje racje. ACTA spowoduje, że małe firmy zostaną wykończone na starcie.

  Gdyby Microsoft, Apple, Facebook czy google zaczynało swój biznes pod rządami ACTA nie wyszli by nawet z garażu ! Zwolennicy tych regulacji właśnie tego chcą dla naszych firm i twórców wolnego oprogramowania.

 • bezebubol

  Oceniono 19 razy 13

  słuchałem rozmowy z tym pożal sie boze naczelnym profesorkiem,który sprawiał wrażenie kogoś kto mówi a nie za bardzo wie o czym.ŻENUJĄCY PAJAC!

  a co do mediów [korporacyjnych] i różnych wpisów na forach to widzę że powoli kłamstwo powtarzane w kółko o "złych piratach kradnących dobrym i biednym twórcom ich dzieła" zyskuje coraz szersze rzesze wyznawców.
  a prawdziwy cel ACTA to pełna monopolizacja rynku nasiennego przez takie koncerny jak monsanto,patenty medycznych koncernów i zakaz produkowania przez biedne kraje tanich odpowiedników i ogólnie zamienników do wszystkiego:rtv,agd,elektroniki etc etc

  panoptykon.org/wiadomosc/acta-i-patenty-na-zdrowie

 • bruna5

  Oceniono 23 razy 13

  ACTA to permanentna inwigilacja, więc nie ma co się dziwić, że niektórym na rękę, spłycanie całej sprawy do walki z piractwem. Typowe odwracanie kota ogonem...

 • azazel66

  Oceniono 23 razy 13

  styl życia na granicy wegetacji jest zagrożony, ale śrubę trzeba przykręcać byle w UE dobrze w statystykach wypadać i los Grecji oddalić choć o rok !!!!!!!!

 • jameskajko

  Oceniono 13 razy 13

  Ja już od dłuższego czasu rozmyślam o tym jak wykorzystać i nie stracić ducha tego wspaniałego, autentycznego ruchu młodych i starych ( ja mam 46 lat ). Potrzebna nam NOWA KONSTYTUCJA. Potrzebny nam jest pakiet minimum, gwarantujący , że do władzy dochodzić będą wyłącznie Ci którym na sercu leży los naszego kraju ,a przede wszystkim los przyszłych pokoleń ,naszych dzieci. Niech się kłócą politycy , bo ferment jest potrzebny do tego byśmy byli społeczeństwem dynamicznym , zawsze o krok do przodu przed rzeczywistością, ale niech ta kłótnia nie będzie destrukcyjna , niech toczy się poza obszarem minimum wolności i praw zakreślonych przez Konstytucję. Na pewno w tej Konstytucji muszą się znaleźć rozwiązania drastycznie zwiększające kontrolę społeczną władzy i tej ustawodawczej i tej wykonawczej. Myślę tu o tzw. obowiązku debaty publicznej po stronie Sejmu w sprawach ważnych jak pożyczki, kredyty, prywatyzacja , wielkie kontrakty i zamówienia. Konieczne jest powołanie prokuratury społecznej i służb ochrony Konstytucji przed nadużyciami ze strony władzy. Trzeba zreformować sądownictwo. Wymiar sprawiedliwości nie może być maszynką do robienia pieniędzy. Musimy wyznaczyć sędziom funkcje ochrony obywatela przed nadużyciem władzy. Podobną ma wykonywać adwokatura. Trzeba zreformować system ubezpieczeń i napisać zasady na nowo. Opozycja polityczna musi mieć udział w rządzeniu tak by funkcjonowały mechanizmy samokontroli. Trzeba zaciekle zwalczać korupcję , układy i złodziejstwo. Mamy dziś szansę na NAJLEPSZĄ KONSTYTUCJĘ XXI WIEKU. Znowu możemy stać się forpocztą zmian na świecie. Chciałbym założyć stronę MOJA KONSTYTUCJA. Zredagujmy ją ,napiszmy nasz testament i pozostawmy go przyszłym pokoleniom. Wszystkich Polaków zachęcam do współpracy. Podaję poniżej mail i proszę o kontakt wszystkie osoby zainteresowane współpracą w sprawie redakcji strony MOJA KONSTYTUCJA. potocki66@wp.pl

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 16 razy 12

  Tusk jest zwyczajnym zamordysta i dyktatorem. Wlasnie mi to uswiadomil jeden madry wpis.
  Tusk mowi "Nie ugniemy sie przed szantazem". Ciekawe od kiedy publiczna masowa opozycja jest szantażem? Demokracja, ta nowoczesna polega na rządach większości z poszanowaniem praw mniejszości. Polityk rządzi w imieniu tych protestujących mas, a nie imieniu wlasicicieli, ktorych interesy sa zagrozone.
  Tusk nie rozumie ani swojej roli, ani odpowiedzialnosci, jak na nim spoczywa. Wyglada na to, że Tusk został kolejnym Juliuszem Cezarem i ma w doopie republikę i lud. Najwyższ pora, żeby lub mu przypomniał w czyim imieniu rządzi. Lub ma prawo nawet wywiezc premiera na taczce. Lepiej, zeby o tym nie zapomnial, bo dyktatorzy zle koncza. Nie jest to jednak polska specjalnosc. Na calym swiecie dekoracja ulegla erozji, a lud potrzebny jest politykom tylko przy okazji wyborow. Pomiedzy nimi politycy wszedzie wysluguja sie mniejszosci.
  I tak jest w sumie od wiekow, niezaleznie od historycznie rozroznianych zmian systemow spolecznych.
  Moze pora wrocic do greckich prazrodel?

 • katarzyno

  Oceniono 20 razy 12

  ACTA to umowa handlowa pomiędzy PANAMI a NIEWOLNIKAMI.
  Korporacje z USA + Japonia = właściciele praw autorskich i patentów, W niektórych krajach jest 50/50, reszta=niewolnicy. Panowie wykupili patenty i prawa autorskie do czego się tylko dało a niewolnicy mają im za to płacić do końca świata i o jeden dzień dłużej. Teraz biorą się za patentowanie algorytmów a także roślin, zwierząt czy nawet sekwencji kodu genetycznego człowieka. Podpisywać a potem płacić, płacić, płacić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX