PO z najniższym poparciem od lat. "Chaos w szeregach. Znane schematy się nie sprawdzają"

- Większość Polaków ma mniej liberalne poglądy niż Platforma. I do tej pory wisiało gdzieś pytanie: co spowoduje, że to się ujawni? - tak dr Rafał Chwedoruk, politolog z UW, komentuje ostatni sondaż TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej", według którego poparcie dla partii rządzącej spadło do najniższego poziomu od lat.
Według dr. Chwedoruka jednym z powodów takiego spadku jest chaos w szeregach Platformy. - PO sama przedstawiała się jako racjonalna i przewidywalna partia władzy, która ma swoje wady, ale która na tle innych partii politycznych jest przygotowana do sprawowania władzy. Tymczasem teraz nastąpił natłok niekorzystnych wydarzeń. I już nie da się powtórzyć schematu, wg którego najpierw przedstawiana jest propozycja budząca kontrowersje, potem następuje olbrzymia fala sprzeciwu, pod którą próbuje się podpiąć opozycja, a na końcu pojawia się Donald Tusk i mówi, że nie jest stroną w tej sprawie i że wszyscy mają trochę racji, a samą reformę powinniśmy rozmyć i odłożyć ją w czasie. Obywatele zobaczyli, że w ważnych sprawach to prowadzi donikąd - zauważa politolog.

Czemu jednak inne partie wyraźnie nie zyskują w sondażu "GW"? - A dlaczego mają zyskiwać? - pyta Chwedoruk. I tłumaczy: - Obecne podziały partyjne odzwierciedlają podziały socjopolityczne w polskim społeczeństwie, czyli coś, co jest dużo głębsze od samych identyfikacji wyborczych. Stąd trudno jest się tym partiom przebić wyżej. Drugim powodem jest to, że głównym politycznym skutkiem kryzysu nie jest zmiana preferencji, lecz ucieczka ludzi od polityki.

Nie ma alternatywy?

Zdaniem Chwedoruka jest jednak zbyt wcześnie, żeby mówić o zmierzchu Platformy Obywatelskiej. - Nie ma społecznych podstaw do tego, żeby Platforma się załamała. Pamiętajmy, że PO ma ileś skutecznych instrumentów działania politycznego. Gdyby więc ten proces rozkładu postępował, może zrobić to, co kiedyś PiS - dokonać radykalizacji. PiS, kiedy wiedziało, że utraci władzę, zbipolaryzowało scenę polityczną. Tak zyskało stałych wyborców - podkreśla politolog.

Według badania TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej" Platforma w ciągu zaledwie dwóch tygodni straciła aż 9 punktów proc., jej poparcie spadło z 37 do 28 proc. Przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością stopniała do 2 punktów proc.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (157)
PO z najniższym poparciem od lat. "Chaos w szeregach. Znane schematy się nie sprawdzają"
Zaloguj się
 • gregviii

  Oceniono 28 razy 28

  to platforma ma liberalne poglądy? jakoś od 5 lat doczekać się tych liberalnych a zapowiadanych zmian nie mogę.

 • amen-666

  Oceniono 26 razy 26

  Na czym niby polega ten "liberalizm" Platformy?

  Na tym, że Tusk nakłada kolejne obciążenia i bariery na drobnych przedsiębiorców?

  Na ochronie interesów pasożytów i kombinatorów, takich jak urzędnicy na fikcyjnych posadach czy beneficjenci KRUS?

  Na potajemnych próbach wprowadzania ustaw pisanych pod dyktando globalnych, monopolistycznych koncernów?

  A może na blokowaniu ustawy o in vitro? Bo za całkowitym zakazem aborcji, również w przypadku gwałtu cy zagrożenia życia kobiety, głosowała "zaledwie" jedna trzecia PO...

 • brunschwick

  Oceniono 26 razy 26

  Dziwne tezy. Przecież właśnie okazało się że większość polaków ma bardziej liberalne poglądy niż PO (przynajmniej w temacie ACTA,czy akcyzy)

 • ulanzalasem

  Oceniono 25 razy 25

  PO liberalne ?
  1. Wiara - Tusk nie udziela się w RM, ale też dogaduje się z kościelnymi hierarchami, to że innymi nie zmienia tej kwestii.
  2. Największa liczba podsłuchów padła chyba za rządów....Platformy!
  3. Aborcja ? PO mówi nie, a nawet więcej, część posłów PO popiera zaostrzenie przepisów.
  4. Tusk jest tak liberalny, że wspiera koncerny, a nie małe i średnie firmy.
  5. Przywileje - w imię poparcia toleruje przywileje wielu grup, Platforma miała 4 lata i praktycznie zero reform w tej kwestii. Wygrali kolejne wybory i co ? Niestety nic, nadal mamy identyczne podejście jak większość partii od 21 lat.
  6. Gdzie zmniejszenie liczby urzędników ?Gdzie cyfryzacja administracji, Platforma wspiera biurokratyzację!

 • bamberek11

  Oceniono 29 razy 21

  Ha ha ha... Liberalne poglądy PO? Co ten facet wygaduje? To partyjniactwo w najczystszej postaci - kolesiostwo, kumoterstwo i cwaniactwo. Ludzie zrozumieli wreszcie, że Tuski i jego ferajna to oszuści, którzy przy współudziale mendiów wmówili społeczeństwu, że synonimem nowoczesności jest PO, a PiS to wszelkie zło i zacofanie. Do dobrego tonu należało przyznawanie się do głosowania na PO, a sympatyzowanie z PiS-em było postrzegane jako straszna siara i obciach. Oczywiście utwierdzali nas w tym przekonaniu różne wojewódzkie, lisy, i miecugowy... Tyle tylko, że te trzy pojeby zarabiają taką kasę, o której nowocześnie zadłużonym polaczkom się nie śniło...

 • antybiurokrata

  Oceniono 22 razy 18

  Jakie to "instrumenty działania politycznego" ma platforma poza kłamstwami i totalitarna biurokracja?

  Jedyne co trzyma PO, PiS, SLD itd na scenie politycznej to korupcyjne układy wypracowane przy "Okrągłym Stole" wedle ktorych Okragly Stol stal sie PZPRem z monopolem na władzę.

  Ale, juz dalej na długach i z szabrowania dorobku PRLu i Polski międzywojennej sie żyć nie da wiec dni gnojków Okrągłego Stolu sa policzone.

 • kwa_mac

  Oceniono 22 razy 18

  Nie róbcie sobie jaj z pogrzebu. Platforma liberalna? To przecież neo-komuna. Wszyscy mamy solidarnie klepac biedę, żeby garstka krawatów mogła kupowac sobie wyspy na końcu świata. Liberalizm zakłada wolność gospodarczą. O jakiej wolności możan mówic w państwie, które zabija nowy podmiot gosp. natychmiast po jego narodzinach? ZUS, to zbrodniarz.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 17 razy 17

  "- Większość Polaków ma mniej liberalne poglądy niż Platforma. I do tej pory wisiało gdzieś pytanie: co spowoduje, że to się ujawni? - tak dr Rafał Chwedoruk, politolog z UW,"

  czy ten facet jest na haju ? jakie to liberalne poglądy ma PO ?
  czy podwyżka podatków jest liberalna ?
  czy uprzywilejowanie pewnych służb pod specjalne emerytury to jest liberalizm ?
  czy nie wprowadzenie JOW jest liberalne ?
  czy zwiększanie zadłużenia kraju jest liberalne ?
  czy wprowadzanie cenzury i kontroli internetu jest liberalne ?
  czy śledzenie przez służby chłopa od "Jak Żyć" jest liberalne ?
  czy rozrost aparatu biurokratycznego mimo komputeryzacji jest liberalny ?
  czy 50% podatków w cenie paliwa jest liberalne ?
  czy obecna forma ZUS po skoku na OFE jest liberalna ?
  czy ktoś sobie tutaj przypadkiem jaj nie robi kosztem czytelnika ?

  ===
  NIE UFAJ SYSTEMOWI. Podważaj autorytety z telewizji, pracy, szkoły, kościoła, radia i prasy!!
  -Buduj Sam swoją opinie w świecie!

 • r-mi

  Oceniono 15 razy 15

  Z Platformersów to są takie liberały jak ze mnie konik polny.

  Podwyżki podatków, zatrudnianie setek tysięcy nowych urzędników, kolejne regulacje (ostatnio kupowałem węgiel - dostałem kwit który muszę trzymać przez kolejne 5 lat).

  Jeszcze ACTA. Nie dość, że to banda socjalistów to jeszcze bez-mózgów. Ja już wolę, żeby rządziły moherowe berety. Tak samo napsują, a przynajmniej się nie będą dopieprzać do internetu. Bo jak się nasza władza za to weźmie to po paru miesiącach sieć zacznie działać tak jak każda zjexxana polska instytucja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX