Korweta "Gawron" nie powstanie. Idą wielkie zmiany w polskim wojsku?

Donald Tusk resort po resorcie podsumowuje 100 dni rządu. Po rozmowach min. z Tomaszem Siemoniakiem premier zapowiedział dalszą racjonalizację wydatków MON, m.in. zamknięcie kosztującego miliony zł procesu budowy korwety "Gawron".
- Główne zadanie, a właściwie obsesja ministra Tomasza Siemoniaka, będzie kontynuowane. To racjonalizacja wydatków MON - powiedział premier Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem MON. Według premiera w ostatnich miesiącach nastąpiło "radykalne zwiększenie wydajności" środków wydawanych przez ministerstwo. - Czyli zwiększenie obronności - dodał Tusk. Z kolei jako przykład oszczędności podał "radykalne zmniejszenie ilości kapelanów wszystkich wyznań". W ostatnich latach rosła liczba kapelanów, a żołnierzy malała.

I dodał, że z ministrem Siemoniakiem rozmawiali m.in. "o zamknięciu bezsensownego projektu korwety »Gawron «".

"Gawron" nie powstanie. Co ze stocznią MW?

- Mimo oporów w marynarce i problemów z przyszłością stoczni Marynarki Wojennej utrzymywanie tego projektu nie ma sensu - powiedział Tusk. - Projekt nie będzie kontynuowany - potwierdził potem minister Siemoniak.

"Gawron" miał być pierwszym okrętem z serii liczącej kilka jednostek. Do tej pory prace kosztowały MON ponad 400 mln zł; aby je ukończyć, trzeba jeszcze - według resortu - sporo ponad 1 mld zł. Budująca Gawrona Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni jest w stanie upadłości.

Zmiany w wojsku: śmigłowce, samoloty transportowe, podwyżki

Minister Siemoniak mówił na wspólnej konferencji z Tuskiem o planach modernizacyjnych polskiej armii. - Na pierwszym miejscu jest przetarg na śmigłowce wielozadaniowe - powiedział szef MON. Dodał, że zapadał decyzja, by nie remontować wysłużonych fregat znajdujących się w polskiej flocie wojennej. Zapowiedział za to zakup kolejnych samolotów transportowych, potwierdził, że każdy żołnierz otrzyma podwyżkę 300 zł, wzrośnie też dodatek motywacyjny. MON chce też odchudzić struktury dowódcze polskiej armii.

"Więcej wojska w wojsku"

- Podjęte zostały prace nad konsolidacją dowodzenia na szczeblu centralnym. Konsolidacja powinna przynieść znacznie lepszą jakość dowodzenia i znaczące oszczędności. Chciałbym, by oznaczało to, że jest więcej wojska w wojsku - mówił Siemoniak na konferencji prasowej.

Zmiany w wojsku obejmują też powołanie reprezentacji oficerów i szeregowych, projekt ustawy, która zniesie tożsamość stopnia wojskowego z zajmowanym stanowiskiem i powołanie komitetu ds. rannych i poszkodowanych. Siemoniak podkreślił też, że uruchomiony już został ramowy program wdrażania wniosków z raportu ws. katastrofy smoleńskiej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Korweta "Gawron" nie powstanie. Idą wielkie zmiany w polskim wojsku?
Zaloguj się
 • erwinkokoszka001

  Oceniono 2 razy 2

  A może by po prostu rozwiązać siły zbrojne, pozostawiając kompanię reprezentacyjną, bo ładnie wygląda? W razie wojny i tak nie mamy żadnych szans, a utrzymywać armię wyłącznie w celu podboju Afganistanu i następnych krajów, które wskaże na Wielki Brat nie ma sensu.

 • big_gadu

  Oceniono 1 raz 1

  Zróbmy sobie gawrona w komputerze !

 • peter-123

  0

  Faktycznie kompromitacja panstwa majacego aspiracje Niemiec , Francji , Anglii itd.

 • hydroxymetan

  0

  Zobaczcie mój rysunkowy komentarz na ten temat deser.pl/blogi/hydroxymetan

 • mz.412

  0

  Buahahaha, budowa 100-metrowego okręciku ponad siły 'zielonej wyspy'. III RP = atrapa państwa, 1989-2012 - ani jednego nowego okrętu w MW, jedynie stopniowa degrengolada sił zbrojnych. Ten kraj nie ma statutowych wyznaczników państwowości, poza terytorium, w granicach którego nie ma nic wartościowego. 'Elity' III RP nie mają prawa oceniać rządów gen. Jaruzelskiego albo Gierka. Do pięt im nie dorastają.

 • hans_von_trupka

  Oceniono 2 razy 0

  mniej kapelanów?? czy ja się nie przesłyszałem?? mniej kapelanów?? modlitwa o cud i nie tylko to nasza główna siła już od czasów wojen z Krzyżakami... Tusk z Siemoniakiem mają zagwarantowane miejsce przed Trybunałem ;)

  zapraszam też na www.plons.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX