- Niech będzie "Janku", podoba mi się - poseł Godson skraca dystans

Według posła Godsona nie ma nic złego w tym, że Joanna Mucha sugeruje, jak się do niej zwracać. Choć jak przyznał, ma zbyt małe wyczucie języka polskiego, żeby dyskutować na temat "ministry". Zapytany przez Jana Wróbla, jak się do niego zwracać, stwierdził: - Podoba mi się "panie Janie", "Janku".
- Osobiście nie widzę nic złego, że chce być tak nazywana. W Polsce jest coś takiego, że ludzie nie lubią osoby, która chciałaby być tytułowana. Choć przecież zasługuje na to, bo jest ministrem. Pochodzę z kraju, w którym dystans między władzą a obywatelami jest duży, a więc tytułowanie jest normalne. Uchybieniem jest nazywanie kogoś po imieniu - mówił poseł John Abraham Godson.Ale równocześnie stwierdził: - Nie wiem, czy to było mądrze, żeby była tak nazywana.

Polityk PO przyznał, że nie jest chyba najlepszą osobą, która powinna komentować słowa Joanny Muchy. - Nie wiem, czy mam wystarczające wyczucie językowe, bo nie jestem rodowitym Polakiem.

Sam poseł pokazał, że skracanie dystansu nie jest mu obce. - Jak do pana posła należy się zwracać? Panie pośle, panie Johnie, panie Johnie Abrahamie, Janie? - pytał Jan Wróbel. - Niech będzie "Janku". Podoba mi się "panie Janie", "Janku" - powiedział polityk.

Fundusz Kościelny do zmiany

John Abraham Godson, nim został politykiem, przez 10 lat sprawował funkcję pastora. Korzystał wtedy z przywilejów, jakie daje państwowy Fundusz Kościelny. - Państwo płaciło 80 proc. mojego ubezpieczenia - wspominał.

Mimo to polityk uważa, że zmiany w finansowaniu przez państwo działalności Kościołów i związków wyznaniowych są konieczne. - Mamy możliwość przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. W Niemczech jest podatek kościelny. Może zmiany powinny iść w tym kierunku. Żyjemy w państwie, w którym nie wszyscy są ludźmi wierzącymi. Wydaje mi się więc, że teraz jest dobry moment, żeby porozmawiać, rozważyć i wypracować mądre rozwiązanie - mówił gość "Poranka Radia TOK FM".

Przypomnijmy: nad projektem zmian, które zakładają likwidację Funduszu Kościelnego, pracuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Resort nie ujawnia szczegółów projektu, ale urzędnicy zapewniają, że pomysły będą konsultowane z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
- Niech będzie "Janku", podoba mi się - poseł Godson skraca dystans
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 36 razy 36

  Ile razy słyszę tego posła, pana Janka znaczy, tyle razy żałuję, że tak mało jest takich mądrych ludzi w parlamencie a tak wiele polskiego, przaśnego buractwa - może by trzeba cały sejm spośród nieautochtonów wybrać, to wtedy wyjdziemy na intelektualną i moralną prostą?

 • maciekblysk

  Oceniono 33 razy 27

  Bardzo mądry i skromny człowiek. Do tego wysoka kultura bez uszczypliwości. Nasi politycy w większości powinni się od niego uczyć. Ja bym na niego chętnie zagłosował bo słucha wszystkie strony i wyciąga wnioski nie narzucając swojej ,,nieomylności"

 • pavn

  Oceniono 23 razy 23

  I jak tu nie być rasistą skoro jedyny poseł , do którego wypowiedzi nigdy nie można mieć żadnych uwag jest czarno-skóry . Panie pośle Janku ;-) ! nie ma Pan czasem rodziny , znajomych o podobnych do pana przemyśleniach, stylu wypowiedzi czy zachowania ? Chętnie byśmy wymienili na nich kilku ( kilkudziesięciu ) " znakomitych " rodowitych i prawdziwych polaków .

 • szyfrant.zielonka

  Oceniono 18 razy 14

  Doprawdy nie wiem, co kierowało tym sympatycznym i niewątpliwie wykształconym człowiekiem, żeby pchać się do tego g...nego parlamentu. Większość tego tałatajstwa to cwaniaczki, kombinatorzy, w najlepszym razie zwykłe półgłówki. Pan Janek Godson tam zwyczajnie nie pasuje, natomiast pan Janek który zatrzymał Anglię - jak najbardziej.

 • zelalem

  Oceniono 17 razy 13

  Zmiana funduszu kościelnego.
  Uderzyło mnie sformułowanie "..urzędnicy zapewniają, że pomysły będą konsultowane z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych"
  Czyli ci, którzy mają płacić - społeczeństwo, nie będzie pytane, tylko ci, którzy na tym mają skorzystać!
  Coś mi to przypomina!!!

 • hans_close

  Oceniono 10 razy 8

  Albo opodatkowanie kościołów i wprowadzenie do nich kas fiskalnych (aby klechy nie kradli), albo zakaz jakichkolwiek zbiórek pieniędzy i podatek kościelny dla wierzących, innego rozwiązania nie ma.

 • j4s4

  Oceniono 7 razy 7

  ... wszystkie wspólnoty wyznaniowe czy też religijne których działalność nie została zakazana prawomocnym wyrokiem sądu MUSZĄ UTRZYMYWAĆ SIĘ SAME! A Pan Janek to na pewno uprzejmiej niż na przykład " Marku mamy dla ciebie propozycję.." jak ostatnio wciskają kit różni naganiacze!

 • wielki_czarownik

  Oceniono 8 razy 6

  Powiedzcie mi, dlaczego najmądrzejszym i najnormalniejszym polskim politykiem jest człowiek "z importu"? Może do przyszłych wyborów dopuśćmy tylko ludzi z innych krajów? Jakby się tak udało jeszcze ze 30 takich Godsonów tutaj ściągnąć, to może by zaczęło być choć trochę normalnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX