"Kościół boi się policzyć" vs. "To obrzydliwe". Politycy kłócą się o finansowanie Kościoła

- Biskupi się boją, że nie znajdzie się 95 proc. obywateli, którzy będą odpisywali 0,3 proc. od podatku. Kościół panicznie boi się policzyć - powiedział w "Kawie na ławę" rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek, komentując reakcję biskupów na nowe propozycje rządu ws. finansowania Kościoła. Poranne programy w TVN24 i Radiu Zet były w większości poświęcone kwestii finansowania Kościoła.
Politycy komentowali projekt przedstawiony przez ministra cyfryzacji i administracji Michała Boniego, który zakłada likwidację Funduszu Kościelnego. Wierni mogliby dotować dowolną organizację kościelną poprzez odpisanie 0,3 proc. od podatku.

- Jest to projekt niekonstytucyjny, po drugie - bardzo niebezpieczny. To prosty atak na Kościół. Znajduje to poklask wśród części antyklerykalnego społeczeństwa - komentował rządową propozycję w "Siódmym dniu tygodnia" Radia Zet Adam Hofman. Już na antenie TVN24, w programie "Kawa na ławę", rzecznik PiS wyjaśnił, że kwota 90 mln zł to tyle, ile Donald Tusk wydaje w ciągu pięciu lat na loty do Sopotu.

Intencje ministra Boniego są bardzo proste. Nie antykościelne, tylko porządkujące. Chcemy oprzeć finanse Kościoła o najstabilniejsze źródło, czyli deklaracje wiernych i odpis od podatku. Intencja jest prosta - normalizacja stosunków państwo-Kościół - powiedział Krzysztof Kwiatkowski w "Kawie na ławę".

Rozenek: Biskupi się boją

- Czuję duży dyskomfort, rozmawiając o finansach Kościoła. Bo mnie one nie interesują. Kościół jest organizacją autonomiczną, ale jest finansowany z podatków. To upoważnia nas, żeby w tych finansach grzebać. Skoro te pieniądze są z podatków, to chcę wiedzieć, na co idą - czy na limuzyny, czy na zbożne cele - komentował z kolei Andrzej Rozenek. Ruch Palikota jest najbardziej radykalny w tej kwestii - chce, aby Kościół nie był w ogóle finansowany przez państwo, a był jedynie utrzymywany z dobrowolnych datków wiernych.

- 90 mln to kropla w morzu tego, co pochłania Kościół katolicki. Mówimy o 2 mld zł rocznie z budżetu państwa i samorządów. Propozycja odpisu 0,3 proc. podatku oznacza, że państwo straci około 130 mln. Łatwo policzyć, że Kościół jest nawet 50 mln do przodu. Ale biskupi się boją, że nie znajdzie się 95 proc. obywateli, którzy będą odpisywali 0,3 proc. podatku. Kościół panicznie boi się policzyć - mówił Rozenek na antenie TVN24. - Należy odciąć pępowinę - przypomniał hasło ostatniej Manify.

"Wojnę religijną wymyślił departament propagandy PO"

- Nie Rostowski wymyślił wojnę religijną, tylko została ona wymyślona w departamencie propagandy Platformy Obywatelskiej - powiedział na antenie Radia Zet europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski. - Nie o rekordowych cenach benzyny, nie o bezrobociu wśród młodych. Nie o ważnych innych tematach, tylko patrzcie - znowu gonimy króliczka - wtórował Kurskiemu Adam Hofman, rzecznik PiS.

Kurski włączał się do rozmowy w programie Olejnik tylko po to, by pokazać, jak bardzo jest zniesmaczony. - To jest obrzydliwe, o czym rozmawiamy. To jest rozmowa, która służy Platformie - stwierdził Kurski.

- To jest wojna religijna wszczynana przez Platformę Obywatelską. 90 mln Donald Tusk wydaje na waciki i loty do Sopotu rządowym samolotem przez 5 lat. Gabinety polityczne rocznie kosztują budżet 500 mln zł. Reklamy w TVN kosztują więcej niż kwoty, o których rozmawiamy - mówił Hofman w "Kawie na ławę".

Moralność Kalego

Na ważną kwestię zwraca uwagę Stanisław Żelichowski z PSL: - Część samorządowców upublicznia swoje PIT-y, więc niekonstytucyjne byłoby, jeżeli podawałoby się, kto na jaki Kościół łoży.

Z tą opinią zgadza się Hofman, który cały projekt uważa za niekonstytucyjny. Jemu z kolei odpowiedział na antenie Radia Zet Tomasz Nałęcz: - Dziwi mnie moralność Kalego. Ze zdumieniem odnotowałem, że deklaracja na PIT strasznie przeszkadza osobom, którym zupełnie nie przeszkadza stopień z religii na świadectwie.

Rafała Grupińskiego z Platformy nie opuszczał dobry humor. - Kościół jest od tego, żeby zajmować się grzesznikami, więc znajdzie się dla nas miejsce - powiedział poseł PO, odpowiadając na pytanie Moniki Olejnik, gdzie PO wybiera się na rekolekcje.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
"Kościół boi się policzyć" vs. "To obrzydliwe". Politycy kłócą się o finansowanie Kościoła
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 10 razy 8

  Kościół NICZEGO SIĘ NIE BOI... Kościół jak sowiecki sołdat nigdy się nie cofnie tam gdzie udało mu się już POSTAWIĆ SWÓJ CZARNY BUT.... A w Polsce udało się to wyśmienicie, dzięki Janowi Pawłowi II i wmówieniu NARODOWI że to papież Polak obalił komunę, a nie jakiś Reagan swoimi sankcjami gos[podarczymi. .. Najdoskonalszą emanacją dzisiejszego Kościoła jest "ojciec" Rydzyk, "wynalazek" Jana Pawła II, oraz dzisiejszy Episkopat o mentalności proboszcza z zapadłej prowincji, tyle że proboszczowie nie są aż tak aroganccy, bo ludzie wywieźliby ich na taczkach....

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 8 razy 6

  "Cóżby ci przyszło z wolnej ojczyzny, gdyby Kościół miał na tem stracić..."
  pan xi Lutosławski "Czuj duch"1917.

  "Finanse Kościoła są w zasadzie tajemnicą dla opinii publicznej. Nie wiadomo, jak bogaty – czy jak biedny – jest Kościół. Nawet w tak dobrze zorganizowanych państwach jak Niemcy nie do końca wiadomo, jaką część swych dochodów Kościół ujawnia, jaką trzyma w szarej strefie i jak swymi pieniędzmi obraca."

  Więcej pod adresem www.polityka.pl/kraj/analizy/1524999,1,pieniadze-kleru-i-co-zrobi-z-nimi-rzad.read#ixzz1pS5DXKns

 • szarlej-1

  Oceniono 8 razy 6

  To sprawa fundamentalna dla uzdrowienia relacji :Państwo -KRK .Warto dać klerowi nawet 1% (jak wcześniej chcieli) , by ostatecznie i wiarygodnie obliczyć ile ważą .

 • rot.leszek

  Oceniono 7 razy 5

  A ja jestem zniesmaczony kiedy ryj Kurskiego w TV widze OBRZYDLIWE!

 • forte2012

  Oceniono 6 razy 4

  w tej chwili bardzo duzo jak nie wszytsko zalezy od rodziców dzieci
  gdyby Polacy umieli przezycięzyc lenistwo , hipokryzje - i nie puscic dzieci na lekcje religii
  budżet naszego biednego państwa odrobił by straty przez dekade
  oszczędności ponad 1miliard co roku ,a nas wszytskich moze uchroniło choć troche od podwyzek podatków , vatów itp

  mają pałace biskupie niech kler zorganizuje szkółki niedzielne wespół z rodzicami głęboko wierzacymi którzy zyczą sobie ewangelizacji swoich dzieci

  ale to sie nie uda :(

 • oswiecony19

  Oceniono 2 razy 2

  Kościół jest biedny.Audi A8 ,Lexus itd. Dajcie kochani ten link kto może na wasze portale regionalne.Niech mohery popatrzą i się zastanowią jak czarna mafia w sukienkach robi ich w bambuko! prawdziwikatolicy.blogspot.com/2012/03/legalna-mafia-2-samochody.html

 • jestemzalegalem

  Oceniono 2 razy 2

  Za nic nie placa to im dobrze. KRK - to legalna mafia. Wyglada jak mafia i dziala ich mafia. Wystarczy spojrzec na fury ;)
  prawdziwikatolicy.blogspot.com/2012/03/legalna-mafia-2-samochody.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX