Poseł PO: Wyłącznie małżeństwo daje gwarancję stabilności związku

"Projekt ustawy o związkach partnerskich oprócz treści społecznie szkodliwych zawiera błędy prawne" - uważa Jacek Tomczak. Według posła PO "nie przez przypadek konstytucja nie wspomina o konkubinatach czy o partnerskich związkach jednopłciowych".
Jacek Tomczak na łamach "Rzeczpospolitej" pisze, że "wyłącznie małżeństwo daje gwarancję stabilności związku i relacji między małżonkami". Projekt ustawy o związkach partnerskich polityk nazywa "społecznie szkodliwą inicjatywą". "Nie przez przypadek ustawa zasadnicza ani słowem nie wspomina o konkubinatach czy tym bardziej o partnerskich związkach jednopłciowych".

Dla Tomczaka projekt jest właśnie próbą ominięcia konstytucji i "wprowadzenia tylnymi drzwiami alternatywnych uprzywilejowanych prawnie form »rodziny « do polskiego systemu prawnego". "Nie ma żadnego uzasadnienia, aby związki homoseksualne, które - z samej natury rzeczy - nie są w stanie przyjąć na siebie odpowiedzialności i szeregu obowiązków małżeńskich, konsumowały część istotnych prawnych przywilejów zastrzeżonych dla małżeństw" - uważa Tomczak.

Jacek Tomczak należał do ZChN, PiS, był posłem PJN, a obecnie jest członkiem klubu parlamentarnego PO.

Zmiany w 54 ustawach

Chociaż projekt ustawy o związkach partnerskich jest już właściwie gotowy, to - decyzją władz PO - nie trafi do Sejmu przed uchwaleniem reformy emerytalnej. Sejm zacznie zatem prace nad nim najwcześniej w maju.

Projekt ustawy PO o umowie związku partnerskiego dotyczy par hetero- i homoseksualnych, reguluje m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz alimentów. Przewiduje zmiany w 54 ustawach. Zgodnie z projektem umowę związku partnerskiego będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie (uprawnione do zawarcia małżeństwa), które złożą zgodne oświadczenie, iż chcą pozostawać ze sobą w "stałym pożyciu". Stałe pożycie definiowane jest jako związek oparty na więzi "gospodarczej i emocjonalnej".

W projekcie zapisano m.in. prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze, prawo decydowania o pochówku, obowiązek ujawniania majątku objętego partnerską (tak jak małżeńską) wspólnością majątkową. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Poseł PO: Wyłącznie małżeństwo daje gwarancję stabilności związku
Zaloguj się
 • aqmika

  Oceniono 8 razy 8

  W to, że ślub daje gwarancję trwałego związku czasem jeszcze wierzą młodzi ludzie, ale coraz rzadziej, co odbija sie w zalewie wolnych związków (ze szkodą dla kościelnych dochodów).
  Skąd biorą się więc masowe rozwody - znacznie bardziej niszcząca i ostateczna forma rozstania? Na czym oparł pan Tomczak swoją wypowiedź (należy powołać się na dane statystyczne)?
  Jakie są obowiązki małżeńskie i odpowiedzialność, których nie są w stanie przyjąć na siebie osoby w konkubinacie i zwiążkach jednopłciowych? Czy obowiązku wspólnego gospodarstwa, wzajemnej pomocy i uczucia?
  A jeśli ustawy uwzględniające potrzeby wszystkich obywateli trzeba wprowadzać tylnymi drzwiami - to świadczy źle tylko o państwie.

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 7 razy 7

  w świetle tych słów o gwarancji stabilności Zbyszek&Jarek powinni się pobrać

 • rot.leszek

  Oceniono 6 razy 6

  .."wylacznie malzenstwo daje gwarancje stabilnosci zwiazku" ha ha Chyba sie dziewczyna Tomczaka z za maz pojscciem opiera

 • tegepe

  Oceniono 6 razy 6

  Kolejny nawiedzony w PO! Najpierw Gównin, teraz ten Tomczak!

 • mercurossaurus

  Oceniono 4 razy 4

  Gwarancja na 3 lata.

 • peter-123

  Oceniono 4 razy 4

  Tej normalnosci przewlajacej sie w swiecie p....osel z PO nie powstrzyma. A cos mowic musi skorow niewiele wie . a jest p.....oslem

 • chris2010

  Oceniono 3 razy 3

  A jakbyś się podparł jeszcze "drugom renkom" to byłbyś jeszcze śliczniejszy )))0

 • klams

  Oceniono 2 razy 2

  Stabilność-jasne, pewnie taka sama jak z jego przynależnością partyjną, jeszcze w PSL'u go nie było.
  Toczakowa myśli że Tomczak jest u kochanki a kochanka że u Tomczakowej a on cwaniak gdzieś
  w kąciku siedzi i kocopały na łamy Rzeczpospolitej smaruje.

 • piotrqfcom

  Oceniono 2 razy 2

  Te Tomczak !!! a te rozwody to jest oczywiście tylko wyższa forma stałego związku- jak rozumiem?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX