"Rząd Olszewskiego miał w składzie najwięcej agentów ze wszystkich rządów III RP"

Według Andrzeja Stankiewicza, "najbardziej karykaturalne jest to, że rząd ideologizowany ze względu m.in. na lustrację miał w składzie najwięcej agentów ze wszystkich rządów III RP". Dla publicysty rząd Jana Olszewskiego, gloryfikowany dziś przez PiS, był słaby politycznie.
20 rocznica "nocy teczek" była dla polityków PiS okazją do wygłaszania peanów pod adresem Jana Olszewskiego i jego rządu. Jarosław Kaczyński, na specjalnej konferencji w Sejmie, mówił, że "to był dobry rząd". - Nie tylko dlatego, że jako pierwszy postawił sprawy zasadnicze, sprawy polskiej niepodległości, polskiej demokracji, statusu polskich obywateli w relacji w stosunku do wspólnej własności, ale dobry też w wymiarze zwykłym - stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości.Zupełnie inaczej rządy gabinetu Jana Olszewskiego ocenia Andrzej Stankiewicz.

- Utrzymajmy pewną miarę: to był rząd słaby politycznie. To był rząd, którego znaczenie jest ideologizowane. A przecież Jarosław Kaczyński 20 lat temu był krytyczny, bo Olszewski dokonał rozłamu w jego ugrupowaniu. To był rząd, który wykorzystał lustrację, żeby odejść w glorii chwały - ocenił publicysta w "Poranku Radia TOK FM".

"To był pierwszy pociąg, do którego wsiadł Macierewicz"

Ale lustracja miała znaczenie dla rządu Olszewskiego nie tylko ze względu na słynną "noc teczek". - Dla mnie najbardziej karykaturalne jest to, że rząd, który jest ideologizowany ze względu na lustrację i sposób odwołania, miał w składzie najwięcej agentów ze wszystkich rządów III RP. Nie chcę mówić o nazwiskach, mało kto pamięta, że Andrzej Olechowski był w tym rządzie ministrem finansów - przypominał Stankiewicz.

Andrzej Olechowski przyznał, że pisał analizy gospodarcze dla komunistycznego wywiadu. Minister finansów w rządzie Jana Olszewskiego znalazł się na liście Macierewicza jako agent "Must". Zdaniem Stankiewicza, lustracja z 1992 roku "to by pierwszy pociąg do którego wsiadł Antoni Macierewicz". - Potem było WSI, a teraz jest katastrofa smoleńska - dodał komentator "Poranka Radia TOK FM".

"To miała być ta fantastyczna lustracja?"

Dla Agaty Nowakowskiej z "Gazety Wyborczej" "największym sukcesem rządu Olszewskiego był mit założycielski". - Może ten rząd miał jakieś intencje, tylko że z tych intencji nic nie wyszło. Czasami można mieć dobre intencje i wychodzi z tego coś bardzo złego - mówiła w "Poranku Radia TOK FM".

Dziennikarka nie zgadza się z opiniami posła Jarosława Sellina, na temat gabinetu Jana Olszewskiego. - Poseł Sellin nadal opowiada bajki, że chodziło o ujawnienie zasobów MSW. Ale to, co pokazano 4 czerwca 1992 roku, funkcjonowało jako lista agentów. Dlaczego pan Sellin nie mówi jak skrzywdzono np. prof. Chrzanowskiego - człowieka, który siedział w stalinowskiej celi śmierci. To miała być ta fantastyczna lustracja? To śmieszne po prostu - oceniła Nowakowska.

Przypomnijmy, prof. Wiesław Chrzanowski dopiero po ośmiu latach - w roku 2000 - został uwolniony przez Sąd Lustracyjny z zarzutu, że był agentem komunistycznej SB. - Nie ma w aktach żadnego dowodu, który by wskazał na to, że była to tajna i świadoma współpraca w rozumieniu ustawy lustracyjnej - uznał sąd.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (183)
"Rząd Olszewskiego miał w składzie najwięcej agentów ze wszystkich rządów III RP"
Zaloguj się
 • miguell

  Oceniono 85 razy 59

  Ja pamiętam tamten rząd.
  Ogromne bezrobocie. Brak inwestycji. Służba Zdrowia lepiła na sznurek sprzęt z czasów PRLu. ...

  A wszyscy ministrowie biegali na msze do biskupów, zajmowali się teczkami oskarżając wzajemnie pomiędzy frakcyjkami o współpracę i wyzywali się od SBków.

  To wtedy ludzie pierwszy raz zatęsknili za PRLem

 • mirarob

  Oceniono 75 razy 57

  a Antoniemu M nie jest wstyd za listę agentów i obrzucenie błotem tylu porządnych ludzi?

 • koniepobetonie

  Oceniono 71 razy 49

  Z PISiorami tak już jest, potrafią wszystko, totalnie wszystko, odwrócić do góry nogami. Dam przykład nieudacznika prezydenta Kaczyńskiego, nieudacznika nad nieudacznikami. Gdyby nie kartastrofa, odpadłby w pierwszej turze wyborów prezydenckich, z kompromitującym wynikiem. Prowadziłby teaz spokojne życie, o jakim zawsze marzył, tyko brat mu przeszkadzał. Brat o wybujałej i chorej wyobraźni...
  I zdarzył się wypadek, nieudacznik z całą świtą zginęli. I co robi szalony brat ? Tworzy legendę, że Lech był najlepszym prezydentem i został zamordowany...
  Tylko chorzy ludzie wierzą w brednie Kaczyńskiego i Macierewicza, tylko chorzy...

 • euler2718

  Oceniono 52 razy 34

  Olszewski, Macierewicz, Kaczyński, Rydzyk, Michalik.... - byli i są agentami Rosji.
  To oczywista oczywistość,
  wszystko co robią szkodzi Polsce, a pomaga Rosji.

 • votannorth

  Oceniono 48 razy 34

  Piszcie o tym! Nie o nowej wersji Tu-154 "Smoleńsk". Trzeba tym gnojom przypomnieć fakty a nie pie...ć o jakieś mitologicznej katastrofie przez mgłę, która wywołała dwa wybuchy brzozy.

 • jerzysm42

  Oceniono 66 razy 32

  Pierwszy rusza w pogoń i najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja" złodziej.
  W noc długich teczek agenci wykorzystali szalonego Antosia, żeby pozbyć się wielu porządnych ludzi.
  Była to kopia wielkich czystek w latach trzydziestych w ZSRR, kiedy poprzednikom Macierewicza podrzucano teczki i w ten sposób Stalin pozbył się prawie wszystkich generałów i biura politycznego.
  W IV Rzeczpospolitej Kaczyńscy i Ziobro też tworzyli "układy", które potem zwalczali.
  Dla mnie Kaczyńscy, Macierewicz, Ziobro są godnymi spadkobiercami Dzierżyńskiego, Berii i przywódców SS.

 • munaciello

  Oceniono 44 razy 30

  "Rząd Olszewskiego miał w składzie najwięcej agentów ze wszystkich rządów III RP".

  Z mądrości ludowych:
  Złodziej zawsze najgłośniej woła: łapać złodzieja! i Najciemniej pod latarnią.

 • totapis500

  Oceniono 44 razy 28

  Czy ta łachudra zastanawiała się choć przez chwilkę gdzie się podziały teczki Kaczorków,przecież to tacy patrioci jaki ich tatuś.

 • gregman77

  Oceniono 38 razy 26

  jedyną partią której członków nie było na listach Maciorry było PC. Co za "psipadek"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX