"Euro 2012 to klęska?" Min. Mucha odpowiada: Jest taki cytat prezesa...

Euro 2012 to klęska i kompromitacja? - Ciśnie mi się na usta inny cytat prezesa PiS: Nikt mnie nie przekona, że czarne jest czarne, a białe jest białe. Euro to jest skok cywilizacyjny Polski - mówi w "Poranku Radia TOK FM" minister sportu Joanna Mucha.


- To PiS załatwił Euro 2012 i dzięki temu turniejowi miał się dokonać skok cywilizacyjny. W naszych planach była budowa kilku tys. kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, a PO zbudowała jedynie 600 km. To kompromitacja, nie ma skoku cywilizacyjnego - mówił kilka dni temu Jarosław Kaczyński.

''Nikt mnie nie przekona, że czarne jest czarne..."

- Absolutnie się z tą opinią nie zgadzam. Ciśnie mi się na usta inny cytat prezesa PiS: Nikt mnie nie przekona, że czarne jest czarne, a białe jest białe. Euro to jest skok cywilizacyjny - i w sensie infrastrukturalnym, i organizacyjnym - przekonuje w TOK FM Joanna Mucha.

- Inwestycje w całej Polsce będą służyły nam przez długie, długie lata. Mieszkańcy miast-gospodarzy czekali na te zmiany przez długie lata. Równie ważne są przygotowania organizacyjne - stworzenie takich sposobów działania, dzięki którym turniej przeszedł bez problemów organizacyjnych. Te rozwiązania także u nas zostaną - dodaje.

100 mld inwestycji w czasach kryzysu

A co z zarzutem, że wszystkie nasze pieniądze poszły na Euro 2012 i na nic innego już nie będzie nas stać? - pytała Dominika Wielowieyska. - Nie można powiedzieć, że wszystko poszło na Euro, specjalnie na mistrzostwa powstały jedynie stadiony. Cała reszta to inwestycje. A one zawsze się opłacają. Cały koszt naszych inwestycji na mistrzostwa to ok. 100 mld zł. Wszystkie przeprowadzane były w czasach kryzysu, a to pozwoliło nam nieco spokojniej przez niego przejść - podkreśla Mucha.

Stadiony będą przynosić straty?

- Ale czy będzie nas stać na utrzymanie tych wszystkich nowych stadionów? - dopytuje Wielowieyska. - Stadion Narodowy na pewno da sobie radę. W ciągu 2-3 lat ma szansę dojść do sytuacji, gdy będzie na zero, w kolejnych latach może nawet generować zyski. Co do innych stadionów - to pozostaje już w gestii miast - mówi Mucha.

- Jeśli nawet okaże się, że stadiony nie będą zarabiać, to wciąż jest to tylko kropla w morzu naszych wydatków na Euro - zapewniła minister sportu.

Mundial? Może z kimś innym...

Po Euro 2012 Polska organizatorem mundialu lub igrzysk olimpijskich? - Mundial to znacznie większy wysiłek niż Euro 2012 związany ze stadionami, to dużo więcej reprezentacji, więcej meczów. Potrzebne byłyby kolejne inwestycje w stadiony. A nie mam przekonania, że jesteśmy na to przygotowani i że byłoby na to przyzwolenie społeczne - ocenia Mucha. - Mundial we współpracy z innym państwem? To już bardziej realne - dodała.

- Pierwsze igrzyska olimpijskie, o jakie w ogóle możemy się starać, to 2024 rok. Ale nie chcę przesądzać, czy będziemy się ubiegać o ich organizacje - powiedziała Mucha. - Są inne imprezy sportowe - bardzo wysokiej rangi - o które możemy zawalczyć. Nie będę mówić jakie, zanim to się nie uda. Nie mówiłam o tym, że staramy się o piłkę mężczyzn w 2016 roku. I w ubiegły weekend okazało się, że się udało - mówi minister sportu.

Gdyby prezydenta nie było w Kijowie...

Jak Mucha ocenia dyskusję o tym, czy prezydent Komorowski powinien jechać na Ukrainę na mecz finałowy Euro 2012? - Gdyby prezydenta nie było na finale, byłby to afront. To jest obowiązek organizatora. Poza tym nie widzę lepszej drogi otwarcia Ukrainy na Europę, lepszej drogi do UE niż przedsięwzięcia typu Euro 2012.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (212)
"Euro 2012 to klęska?" Min. Mucha odpowiada: Jest taki cytat prezesa...
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 92 razy 76

  Jedyne co załatwił PiS, za co jestem Kaczyńskiemu wdzięczny, to przedterminowe wybory. Jeszcze raz dziękuję.
  --
  parada karzełków

 • omniasol

  Oceniono 60 razy 48

  To oczywista oczywistosc, ze PiS zalatwil EURO.
  Tak jak wtedy, gdy tylko tupnal swoja mala nozka i wojska radzieckie wyszly z Polski, pomachal raczka i komunisci oddali wladze, glosno kichnal i polska odzyskala niepodleglosc w 1918, czy tez wreszcie krzyknal i egipcjanie ze stachu wypuscili zydow

 • janko.b

  Oceniono 59 razy 47

  Pis "zorganizował" euro:
  Sprawę rozpoczął w 2003 Surkis - o pisie jeszcze nikt nie słyszał.
  w 2005 zostały wyłonione 3 kandydatury.... w 2007 podjęto ostateczną decyzję w UEFA co do organizatora, a wygraliśmy z Turcja 1 głosem.
  Dość makabryczne zrządzenie losu akurat w tym czasie mieliśmy u nas powrót do średniowiecza, cóż, może gdyby nie to przewaga była by nieco większa. A za ojca tego przedsięwzięcia uważa się jednak Surkisa, nie Kaczyńskigiego (dowolną połówkę zjawiska biologicznego). A wszystko to można sprawdzić w sici, kaczy jak zwykle liczy, że jego docelowy wyborca, tak zmęczy się czytaniem "dziennika wolskiego" i tak wyczerpie swoje zdolności intelektualne, że na nic innego ani sił ani potencjału nie starczy.
  Ale to chyba ta sama zasada co z grillowaniem? Przecież na wszystkich grillach w Polsce zdaniem tego oszołoma powinny być wizerunki jego samego, jego brata lub co najmniej "herb" pis... Biedny chory dureń.

 • pis-na-wode_fotomontaz

  Oceniono 49 razy 43

  Yaro i sekta PiS mieli w planach kilka tys. km autostrad, podobnie jak 3 mln mieszkań ;) i tym podobne rojenia. Rząd Platformy wybudował mniej niż w planach PiS-u, ale za to w rzeczywistości i można po nich całkiem nieźle już śmigać. Niech się tak PiSlamiści nie chełpią swoimi planami, bo wcześniej komuna w planach miała "świetlaną przyszłość" i wiadomo co z tego wyszło! PISdzielców zawiść zżera, że mistrzostwa miały być totalną klapą, a zakończyły się wielkim sukcesem i były znakomite! Znowu modły PISiorów i moherów o klęskę i niepowodzenie nie zostały wysłuchane!

 • pakulec

  Oceniono 46 razy 42

  Euro dla Ukrainy i Polski nie załatwił żaden Pis, Euro załatwił ukraiński oligarcha Rinat Achmetow. Pis miał tylko to szczęście, że akurat wtedy był przy władzy. Taki skłócony z całą Europą Kaczyński, mający wszędzie (słuszną) opinię kłótliwego, nieobliczalnego oszołoma załatwił nam jedynie wrogie stosunki z Rosją i zamrożenie naszego eksportu mięsa do tego kraju oraz idące za tym utrudnienia dla eksporterów i producentów.

 • naciskam_na_laptop

  Oceniono 46 razy 34

  Ustawiczne odwoływanie się do opinii takiego kogoś jak niejaki J.Kaczyński jest niepotrzebnym wyróżnianiem tej ,,persony" bardzo marnej konduity. Od dawna przecież wiadomo, że jego opinie na jakikolwiek temat są motywowane wyłącznie koniecznością zaspokajania własnych urojeń i chorych ambicji, i nie mają nic wspólnego z interesem publicznym.

 • fctheduck

  Oceniono 48 razy 34

  "PiS miał w planach budowę kilku tys. km atuostrad", no to pięknie. Chyba na Marsie. Miał też w planach budowę 3 milionów mieszkań. Co za debil.

 • maja2005

  Oceniono 38 razy 32

  Najpierw PIS funduje nam Euro (bo to za jego rządów został wysłany wniosek). Jak pamiętam, to właśnie tymi kilometrami autostrad i nowymi stadionami nam mydlili oczy.

  Teraz pytają się, po co nam te stadiony?

  Facet, przejdź na depakinę.

 • vinc0

  Oceniono 46 razy 32

  PIS wybudował 6 kilometrów, ale za to najprawdziwszej "POLSKIEJ" autostrady. Gdyby rządzili cały czas to już za 100 lat mielibyśmy drugie tyle autostrad!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX