Śpiewak o polskiej prawicy: "Jak sekta". "Jakbym czytał Gomułkę"

"Polską jako sektą zarządzają ideologowie tacy jak Andrzej Nowak wespół z Wojciechem Wenclem i Jarosławem Markiem Rymkiewiczem" - pisze w "Tygodniku Powszechnym" prof. Paweł Śpiewak. Jego zdaniem prawica jest nie tyle opozycją, co kulturową alternatywą. Zniewoloną własną ideologią.
W najnowszym "Tygodniku Powszechnym" prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei z UW, charakteryzuje polską prawicę: "Wierzy w zamach smoleński, ceni Jarosława Kaczyńskiego i nie akceptuje PO". Jego zdaniem sprowadza się do antymodernizacyjnego i chrześcijańskiego (ale w zubożony sposób) nurtu.

"Apokaliptyczny konflikt prawicy i lewicy"

"Polska jest dla nich sektą" - pisze Śpiewak. "Mamy do czynienia nie z opozycją, ale z czymś więcej: alternatywą kulturową, która kreuje się na Polskę prawdziwą, jedyną moralnie i politycznie uprawnioną do bycia całym narodem".

Socjolog wskazuje, że polityka w dotychczasowym rozumieniu: umiarkowana, ale odważna, jest w odwrocie. "Wszystko zostaje sprowadzone do niemal apokaliptycznego konfliktu prawicy, Polaków, z lewicą, czyli 'krajowcami'" - zauważa Śpiewak. I dodaje, że w starciu ideologii zmiażdżone zostaje wszystko, co znajduje się pomiędzy nimi: "Brak centrum to zanik samodzielnego myślenia. Nie wolno wypowiadać się na własny rachunek. Można być tylko częścią obozu ideologicznego".

"Niewolnicy własnych ideologów"

Zdaniem socjologa na prawicy politykę zastępuje "rewolucyjna frazeologia". Przez to nawet przytomne i uważne analizy ukazujące się w prawicowych pismach "tracą swoją siłę perswazyjną". Śpiewak dodaje: "Partia z tak radykalną ideologią, jeśli dojdzie do władzy czy choćby wygra wybory, a jest to dziś prawdopodobne, stanie się niewolnikiem swojego języka i swoich ideologów".

Śpiewak w swoim eseju obszernie analizuje prawicowe teksty publicystyczne i literackie. Rysuje na ich podstawie charakterystykę tego środowiska. Prawica jest "krzykliwa, jakby bała się chwili skupienia i ciszy", a jednocześnie nieznośnie wzniosła. "Patos jest jak wykrzyknik i pałka zarazem. Nie wiedzą oni, czym jest ironia lub, nie daj Boże, autoironia i dystans do siebie samego. Posługują się chętnie kpiną, szyderstwem, ale poczucie humoru jest tu dobrem nieistniejącym".

Albo Polska, albo modernizacja

Prawica zdaniem Śpiewaka nie uznaje kompromisu i ludzi środka, ma natomiast wielu wrogów. Dlatego, "prześladowana przez totalitarne państwo Tuska, musiała zejść do podziemia i stworzyć drugi obieg, by chronić się przed niebezpieczeństwem".

Jak wskazuje socjolog, wynika ono z "przeświadczenia o proeuropejskiej, liberalnej indoktrynacji". Modernizacja ma oznaczać wyrzeczenie się polskości na rzecz europejskiej tożsamości. Tymczasem "Europa to scentralizowana władza założycieli UE związanych z amerykańską finansjerą" - przytacza artykuł z "Nowego Państwa". I komentuje: "Jakbym czytał przemówienie Władysława Gomułki".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (130)
Śpiewak o polskiej prawicy: "Jak sekta". "Jakbym czytał Gomułkę"
Zaloguj się
 • jpjareck

  Oceniono 64 razy 44

  Wspólnym mianownikiem rodzimych myślicieli prawicowych jest niezrównoważenie przerośniętego "ego" zdolnościami intelektualnymi. To implikuje frustrację i prowadzi do stawiania niedorzecznych tez.

 • demetria11

  Oceniono 61 razy 35

  Wyraźnie widać, że pan profesor trafił w samo sedno, bo biedni prawicowcy miotają się po forum jak pokąsani przez pszczółki. A wiadomo, że prawiczki (a pisiaki w szczególności) na prawdę reagują jak diabeł na wodę święconą. Czyli, tak bardziej nowocześni - uczulone są. I ta mobilizacja! Wszystkie ręce na pokład! Zupełnie jak za Gomułki ;) A ponieważ nie mają żadnych argumentów, miotają antysemickimi obelgami. To nie jest nawet śmieszne. To jest żałosne.

 • the_dzidka

  Oceniono 64 razy 34

  Nie przepadam za profesorem Śpiewakiem, ale skojarzenia retoryki kaczyńskiej z gomułkowską to ja miałam już w czasach, gdy Jarosław był premierem...

 • smok_wawerski

  Oceniono 40 razy 30

  Trafniej bym tego nie ujął.
  Wystarczy wejść choćby na www.psychiatryk24.pl ekhm, przepraszam, www.salon24.pl (ciągle mi się myli)
  i poczytać wysublimowane inaczej słowotoki będące projekcją nienawiści i jakiejś życiowej frustracji naszych pacjentów. Ja zdaję sobie sprawę, że wśród nich jest wielu ludzi po prostu wykluczonych, słabo zorientowanych w świecie i podatnych na manipulację swego guru. I choć stanowią cudowny, wymarzony w wprost obiekt kpin i żartów, będąc takim zabawnym urozmaiceniem przestrzeni publicznej, to czasem tak po ludzku jest mi ich żal.

 • kolega77

  Oceniono 35 razy 29

  Niejednokrotnie słuchając Jarosław. jakbyśmy słyszeli towarzysza Wiesława.

 • boguswi

  Oceniono 49 razy 29

  Ma chłop rację, wódki mu dać! Wielki Strateg jest nawet fizycznie podobny do towarzysza Wiesława, podobnie się zaperza podczas wiekopomnych przemówień no i korzeń wspólny - komunizm. Jednak na korzyść Wiesława przemawia to, iż towarzysz Gomułka lubił się zabawić, a i gorzałkę popił, a Geniusz Żoliborza to ani kobity, ani okowity, tylko kot i prawica...

 • klarneta8

  Oceniono 45 razy 23

  Juz w 2005 r. po raz pierwszy nazwalam publicznie pisowska prawice SEKTA.Widac, ze sie nie mylilam,a szkoda.

 • szama3

  Oceniono 22 razy 20

  a jak wam mówiłem, że PiS to sataniści komunizmu to nikt nie słuchał

 • ciemnyludd

  Oceniono 29 razy 19

  Gomółka prowadził politykę ZSRR w Polsce. A Kaczyński udaje że prowadzi politykę POLSKA... SZCZUJĄC WSZYSTKICH NA WSZYSTKICH wewnątrz i na zewnątrz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX