"Obłożenie posłów głosujących za in vitro ekskomuniką byłoby wielką kompromitacją Kościoła"

Jeśli biskupi obłożyliby posłów, którzy zagłosują za in vitro, ekskomuniką, to byłaby to wielka kompromitacja. I tak kościoły i seminaria są coraz bardziej puste i zawdzięczamy to właśnie Rydzykowi i tym biskupom, którzy go popierają - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Stefan Niesiołowski.
"Gazeta" przepytuje Stefana Niesiołowskiego, czołowego konserwatystę PO, a kiedyś członka ZChN, nt. in vitro. Dziś wicemarszałek nie potępia osób decydujących się na tę metodę: - In vitro to w niektórych sytuacjach jedyny sposób na zajście w ciążę. Łączenie tego z wiarą jest nieporozumieniem. Można oczywiście to łączyć, niektórzy GMO też łączą z religią, sytuując je blisko aborcji, pornografii i prostytucji, ale to absurd. Bo in vitro to jest metoda medyczna, której nikt nie musi stosować. Katolik, jeśli jest przekonany, że in vitro jest grzechem, nie musi go stosować - odpowiada. Nie chciałby, żeby moralności uczyli go politycy - "pan Piecha, Kaczyński, Rydzyk albo Terlikowski, nie do końca rozumiejący, co oznacza miłość bliźniego".

Co pan jako katolik sądzi o tym, że część biskupów grozi ekskomuniką posłom, którzy zagłosują za in vitro? - pyta "Gazeta". - Za swoje zachowania będę odpowiadał przed Panem Bogiem. Wolałbym, żeby biskupi głosili chrześcijaństwo jako religię prawdy i miłości, a nie występowali na politycznych wiecach, jak ostatnio na Jasnej Górze, gdzie szkalowali Polskę, twierdząc, że Polska demokratyczna jest gorsza od komunistycznej - pada odpowiedź.

"Gazeta" pyta też, co zrobi Niesiołowski, jeśli po głosowaniu okaże się, że jest wykluczony z Kościoła. Poseł twierdzi, że biskupi, którzy jeżdżą na Jasną Górę i popierają Rydzyka, mają u niego niewielki autorytet: - Ale zakładając, że obłożyliby posłów, którzy zagłosują za in vitro, ekskomuniką, to byłaby to wielka kompromitacja (...). I tak kościoły i seminaria są coraz bardziej puste i zawdzięczamy to właśnie Rydzykowi i tym biskupom, którzy go popierają. Jeśli zostanę wykluczony z Kościoła, to trudno. Odpowiem za to kiedyś przed Bogiem, a nie przed arcybiskupem Michalikiem.

Wczoraj wieczorem PO podjęła decyzję ws. dwóch projektów ustawy o in vitro: ma powstać jeden projekt klubowy. Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że zespół ds. in vitro będzie maksymalnie 6-osobowy, a w jego skład wejdą zarówno zwolennicy jej projektu, jak i projektu Jarosława Gowina: - Mamy pracować szybko, wybrać wszystkie punkty wspólne z obu projektów.

Cały wywiad z Niesiołowskim w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
"Obłożenie posłów głosujących za in vitro ekskomuniką byłoby wielką kompromitacją Kościoła"
Zaloguj się
 • szarlej-1

  Oceniono 27 razy 21

  Tak trzymaj..Stefan.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 24 razy 20

  Sejm w ramach wdzięczności za ekskomunikę powinien zerwać końkordat i zaprzestać finansowania sekty .

 • londoner777

  Oceniono 25 razy 19

  Jezeli ekskomunika ulatwia wyjscie ze statystyk kosciola (akt apostazjii) to jestem za nalozeniem ekskomuniki na wszystkich chetnych

 • ciemnyludd

  Oceniono 23 razy 17

  JAKI ABSURD ??? W kraju w którym SZAROGĘSI SIĘ WATYKAN, na podstawie NIEBYWAŁEGO JUŻ W XXI wieku K O N K O R D A T U , jakby wprost ze ŚREDNIOWIECZA....

 • gblo

  Oceniono 16 razy 14

  Widzę ewolucję posła Niesiołowskiego lub konformizm partyjny, a tak na marginesie ,Panie Niesiołowski ,kościół już dawno się skompromitował totalnie,a gusła były w modzie w średniowieczu.Ideologia zmieniła kolor z czerwonego na czarny,jak w PRL-u. Nieprzypadkowo kościół piszę małą literą ,sekta jak każda inna z długowieczną krwawą historią.

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 16 razy 14

  Przecież kościół nic innego nie robi ostatnio tylko się kompromituje.
  Kto ty jesteś?
  Cwany dziadek.
  Jaki znak twój?
  Tłusty zadek.
  Czym zdobyty?
  Wielkim braniem.
  Gdzie majątek?
  W Watykanie.

  Nic tak nie kręci tych zboków jak gmeranie w cudzych macicach.
  Tak wiem:
  PiS złożyło projekt ustawy dotyczący in vitro, który przewiduje, że jeśli oni nie są w stanie
  samodzielnie dokonać zapłodnienia, to może to własnoręcznie zrobić prezes.

  Dziecko nie powinno być z nieprawego łoża. Jedyna wersja, jaka jest dopuszczalna, to kiedy
  plemnik pochodzi od prezesa, jajeczko od księdza.

 • ciemnyludd

  Oceniono 21 razy 13

  Czy Kościół po tym całym RYDZYKOWYM BIZNESIE, po tak zwanej "obronie krzyża", po chamskim "wciśnieciu" Lecha na Wawel, po nienawistnych wypowiedziach SWOICH biskupów, po aferach gruntowych ... i po ostatniej walce O KASĘ podatników... MOŻE SIĘ JESZCZE SKOMPROMITOWAĆ ?

 • ok_23

  Oceniono 17 razy 13

  Jak chcą to niech wykluczają za "nie takie" poglądy, wtedy ludzie tak naprawdę będą bliżej zrozumienia Jezusa, którego też odrzucono!
  Ludzie bali się "Boga", bo na ziemi byli "Jego przedstawiciele", którzy za złamanie ustanowionych reguł karali śmiercią. Ale te złe czasy na szczęście minęły i można publicznie wyrażać swoje zdanie - odmienne od nauk Kościoła !!!

 • maryla5-3-2

  Oceniono 11 razy 11

  I to jest wlasnie odwazna i wywazona odpowiedz Panie Niesiolowski. Nie jest Pan z mojej bajki, ale chyle czolo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX