Zgromadzenia publiczne zagrożone. Żakowski: "Mamy radykalny regres"

"Niebywałe" - tym słowem Jacek Żakowski w Poranku TOK FM ocenił fakt, że Senat nie odrzucił nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. "To fatalna wiadomość dla polskiej demokracji", "niesmak" - takie opinie ekspertów pojawiły się po decyzji izby wyższej.
Chodzi o przyjętą w czerwcu przez Sejm nowelizację, która daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

- Nie chodzi o to, że różne bezpiecznościowe procedury są wzmacniane, ale o arbitralność urzędnika gminnego, który może uznać lub nie, że jakaś demonstracja stwarza zagrożenie - oceniał w Poranku TOK FM Jacek Żakowski.

"Regres"

Zdaniem Żakowskiego to niebezpieczne, aby tylko z powodu, że w danym miejscu może pojawić się inna demonstracja, urzędnik mógł decydować o zgodzie na zgromadzenie. - Fakt, że to nie będzie mogło podlegać kontroli niezależnego organu, jest bardzo niebezpieczny. Mam wrażenie, że mamy radykalny regres - podkreślił publicysta.

Senat jednak wprowadził 13 poprawek do ustawy, m.in. dot. zmiany terminu zawiadomienia gminy o zgromadzeniu z przyjętych przez Sejm sześciu dni na trzy dni robocze. Senatorowie zmienili też przepisy karne wprowadzające kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia i jego uczestników - zamiast 7 i 10 tys. zł kary te będą mogły maksymalnie wynosić do 5 tys. zł zgodnie z ogólnymi przepisami Kodeksu wykroczeń.

"Dokręcanie śruby"

Sama ustawa spotyka się ze sprzeciwem ekspertów. Katarzyna Szymielewicz, szefowa fundacji Panoptykon, uważa, że przejście ustawy przez Senat to fatalna wiadomość dla polskiej demokracji. - Pokojowe zgromadzenia nie powinny być regulowane środkami skierowanymi przeciwko zamieszkom czy burdom - uważa. - Nie pierwszy raz na chwilową utratę kontroli nad bezpieczeństwem publicznym władza reaguje propozycją "dokręcenia śruby": zaostrzenia prawa i ograniczenia swobód obywatelskich - zaznaczyła.

Z kolei według Adama Bodnara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka najlepsze byłoby odrzucenie ustawy w całości i podjęcie szybkich prac nad poważną, nową ustawą. - Skoro tak się nie stało, rozumiem, że próbowano ratować polityczną twarz. Przyjmuję to do wiadomości i jedynie za dobrą monetę mogę przyjąć deklaracje polityczne co do nowej ustawy - zaznaczył Bodnar.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Zgromadzenia publiczne zagrożone. Żakowski: "Mamy radykalny regres"
Zaloguj się
 • 22hanna

  Oceniono 9 razy 5

  To niech Pan Żakowski rozpocznie cykl pogadanek o sztuce kulturalnego demonstrowania. Tak na początek trochę edukacji obywatelskiej. Jak na demonstracjach przestaną pijani chuligani palić opony i wyrywać płyty chodnikowe a zamiast prostackich epitetów używać ludzkiego języka i szanować innych ludzi to wtedy żadne zakazy nie bedą potrzebne.

 • demolka666

  Oceniono 4 razy 4

  brawo senat! dosyć anarchii na polskich ulicach! byle obszczymur z prawicowej bandy wszechpolaków czy onr może hasać sobie po ulicy z bejsbolem a żakowski obraża się, bo senat tego zabroni - eh żakowski żakowski, wy to wicie, nic nie rozumicie

 • ciemnyludd

  Oceniono 12 razy 4

  Radykalny regres w sztuce dziennikarskiej to ma Żakowski. Ostatnio specjalizuje się w robieniu Z IGIEŁ WIDEŁ...

 • forte2012

  Oceniono 4 razy 2

  przeczytałam na jakims forum , ze :

  w Polsce obalono komunę ale nikt nie chciał z obalających wolności obywatelskich dla narodu, tylko obalenia komuny , by zając miejsce nomenklatury PRL-u

  teraz:
  wmawia się nam ze wiecej wolności to wiecej odpowiedzialności
  a od 1989 r. mam wrażenie ze tracimy wolność: zaczeło się od ustawy antyaborcyjnej, anytynarkotykowej, katecheza w szkole, kapelani w służbach, powołania kilku służb do kontroli obywateli, podsłuchiwanie obywateli,areszty wydobywcze, władza skarbówki nad małym biznesem (duzy da sobie rade), oddawanie bez kontroli ziemi przez komisje majatkową, wszelkie przeszkody w uzyskaniu informacji od państwowych urzędów, a wszytsko to w sosie nepotyzmu, kuriozalnych wyroków Trybunału Konstytucyjnego i sądów

  PS mysle o emigracji chocby do Czech to ateistyczny kraj i praktyczni słowianie

 • gonebosco

  Oceniono 8 razy -2

  Pan Prezydent KOmorowski chciał wydłużenia okresu na wydanie zgody na demonstracja do 6 dni. Jego celem było złagodzenie reakcji społecznej na bieżace wydarzenia w kraju. Mam nadzieje że ludziska zapamietaja to do wyboów że prezydent ma cykora.

 • derfidel

  Oceniono 3 razy -3

  niedługo niczego nam nie będzie wolno. nie będzie prawa własności, gotówki, domów. tylko kredyt. zaczyna się zawsze niewinnie, np. obowiązek zapinania pasów. jak nie zapniesz to zapłacisz. jednak używanie soli drogowej nie jest niebezpieczne - żadnej kary, mycie wędlin? - żadnej kary, kary ma płacić tylko i wyłącznie szary obywatel. zresztą zostaliście tak znieczuleni, że nawet nie wiecie ale juz nie jesteście wolni. nie ma wolności. patrz: unia europejska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX