Komorowski: Tak dla związków partnerskich, ale...

- W stopniu maksymalnym należy osobom będącym w związkach wszelakich ułatwić egzystencję - mówi w wywiadzie dla najnowszego ?Wprost? prezydent Bronisław Komorowski.
Komorowski twierdzi, że "w kwestiach światopoglądowych da się pogodzić zarówno środowiska konserwatywne, jak i liberalne".

W rozmowie z "Wprost" prezydent wyciąga rękę do zwolenników PiS i Jarosława Kaczyńskiego. - Mam prawo odczuwać ogromną satysfakcję, że dzisiaj darzy mnie zaufaniem znaczna część wyborców mojego konkurenta. Jestem głęboko przekonany, że modernizację kraju da się pogodzić z postawami narodowymi i tradycyjną wrażliwością - mówi.

Kompromis ws. in vitro według prezydenta

Komorowski widzi także szansę na kompromis w ostrych sporach światopoglądowych. - Jeśli chodzi o in vitro, to trudno odebrać szanse na posiadanie dzieci tym osobom, które z różnych powodów nie mogą ich mieć. Nie chciałbym w imię mojego światopoglądu pozbawiać kogokolwiek nadziei na dziecko - mówi Komorowski, który sam przyznaje, że jest żarliwym katolikiem. - W ramach kompromisu jedni powinni się wyrzec pomysłów wsadzania ludzi do więzienia za stosowanie in vitro, a inni zrobić wysiłek, aby w stopniu maksymalnie możliwym szanować katolicką wrażliwość znacznej części obywateli, na przykład w kwestii losu zarodków - uważa.

Wspomina też o możliwości kompromisu ws. związków partnerskich.

- Poczekajmy na konkretne projekty. Jedno jest pewne - że w stopniu maksymalnym należy osobom będącym w związkach wszelakich ułatwić egzystencję, na przykład poprzez prawo do wzajemnej pomocy i wspólnego rozwiązywania trudnych spraw codziennego życia - mówi.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Komorowski: Tak dla związków partnerskich, ale...
Zaloguj się
 • honoratka114

  Oceniono 30 razy 24

  Panie Prezydencie, proszę się zdecydowć, albo jest Pan żarliwym katolikiem (co zobowiązuje do hipokryzji i demagogii) albo jest Pan Prezydentem wszystkich Polaków, bez względu na wyznania, przekonania czy orentację seksualną. To wymaga odwagi, ale warto się zdecydować...

 • jk1962

  Oceniono 20 razy 16

  Mam wątpliwość czy ktoś kto przedstawia się jako żarliwy katolik wymagający poszanowania katolickiej wrażliwości powinien decydować o sprawach innych ludzi. Bo co oznacza katolicka wrażliwość czy też katolickie sumienie? Oznacza to że zamiast sumienia ludzie ci mają bezkrytycznie przyswojony zestaw sloganów kościelnej propagandy. Tej samej propagandy która potrafiła uzasadnić najbardziej wyszukane zbrodnie z paleniem ludzi na stosach, czy sojusze Kościoła ze zbrodniarzami, takimi jak Hitler. Innymi sowy ludzie tacy zatracili umiejętność, daną każdemu człowiekowi, odróżniania dobra od zła.
  Katolicy, zwłaszcza żarliwi, z powody tej ułomności moralnej i możliwości krzywdzenia innych ludzi nie powinni mieć możliwości decydowania o sprawach obywateli. Jedną z takich spraw jest in vitro. Jakiekolwiek ustępstwo na rzecz katolickiej wrażliwości będzie oznaczać krzywdę ludzi którym ograniczy się możliwość szczęśliwego życia. Z powodu kościelnej propagandy.

 • leunammi

  Oceniono 27 razy 15

  Tak, dla związków partnerskich, ale.....
  - ale, żeby były po cichu i się nie afiszowali
  - ale żeby było "bez nieuzasadnionych przywilejów" (czyli w zasadzie bez niczego)
  - ale żeby najlepiej związki partnerskie były konkordatowe, zatwierdzane przez lokalnego proboszcza
  - no i żeby pamiętali o zaostrzonym (dzięki mnie dumnemu prezydentowi) prawu do demonstracji

  Panie Prezydencie! Proszę przestać udawać światłego polityka. Pan jest tak samo konserwatywny jak Kaczyński. Tylko znacznie lepiej się Pan prezentuje. Zamiast wciskać nam te kity o "kompromisie" (pewnie taki sam "kompromis" jak z aborcją prawda?) proszę już lepiej wrócić do swojej strzelby i polowania.

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 14 razy 14

  "Mam prawo odczuwać ogromną satysfakcję, że dzisiaj darzy mnie zaufaniem znaczna część
  wyborców mojego konkurenta." precyzyjnie wymierzony kopniak w miękkie podbrzusze kaczego
  kupra. To go zaboli. Jak również zdanie:
  "Komorowski, (...) sam przyznaje, że jest żarliwym katolikiem." nikt nie jest bardziej żarliwy od
  kaczora. Nawet sam żar. Ale kompromis prezydencki w sprawie in vitro jest niezgodny.
  Nie da się zgodnie z moralnością katolicką mieć dziecko i nie pójść do więzienia.

  .
  Dziś mija rok od śmierci Andrzeja Leppera.
  A grasujący po kraju seryjny samobójca Antoniego działający na podstawie "krótkiej listy"
  JarosławZbawPolskę nadal na wolności.

 • ciemnyludd

  Oceniono 9 razy 9

  Jeżeli w sprawach MEDYCYNY zaczynają dominować WĄTKI RELIGIJNO -POLITYCZNE (np sprawa mrożenia zarodków) TO JEST WIELKA GRANDA ... wtedy kosztowna metoda in vitro staje się NIEEFEKTYWNA, kosztem prywatnych osób, albo państwa w przypadku refundacji... Obudziliśmy się Z RĘKĄ W KONKORDACIE, bo zbyt bezkrytycznie pokochaliśmy Jana Pawła II...i teraz mamy za swoje.

 • heterofob2

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam gorąco film z ceremonii ślubnej Arkadiusza i Bolarza: www.youtube.com/watch?v=eqV-RTqK7tg

  oraz reportaż o chłopcu, którego współwychowujemy od pięciu lat: docs.google.com/document/pub?id=1OFvwbJq_BH0r3v5WGqZ0uu49lK5IcciSVKPdst7rmkU

 • szowinistyczna_meska_swinia

  Oceniono 7 razy 1

  Pan prezydent ma rację. Zamiast dawać związki homosiom, dajmy im prawo do wzajemnej pomocy i wspólnego rozwiązywania trudnych spraw codziennego życia. Z mojej strony mają pełną zgodę. Niech rozwiązują trudne sprawy codziennego życia

 • kola04

  Oceniono 17 razy 1

  Jestem za związkami partnerskimi TO JEST BARDZO WAŻNY PROBLEM a teraz coś mało istotnego. Otó według najnowszego raportu GDDiK w latach 2008 do 2011 na polskich drogach mieliśmy, uwaga 18000 trupów a od 2006 do 2011 rowerzysta wyprodukował JEDNEGO trupa, a ile siedzi za kratkami rowerzystów? 4500 szt. To kto zabił pozostałe 17999 szt? Związki partnerskie to ważny problem ale może równocześnie zająć się też MNIEJ WAŻNYMI!

 • forte2012

  Oceniono 8 razy 0

  Sejm i Senat na urlopie , więc sezon na dwunożne jelenie rozpoczęty !

  PO raz prawa nózka, raz lewa nóżka - kto się na to da nabrać

  Kompromis=potworek

  :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX