"Ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej" - Wujec w TOK FM

- Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic. A bankowcy to tylko przykład. Generalnie ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej - mówił w Poranku Radia TOK FM Henryk Wujec, komentując propozycje likwidacji ustawy kominowej. Wg doradcy prezydenta ustawa - choć niepozbawiona wad - ma sens, a przypadki jej naruszania ujawnione w "taśmach PSL" wskazują, że powinno się ją poprawić, a nie - likwidować.
Doradca prezydenta komentował w Poranku Radia TOK FM sprawę taśm PSL i nepotyzmu w instytucjach państwowych i spółkach skarbu państwa, a także sprawę, która poruszyła ostatnio opinię publiczną - pracy Michała Tuska w OLT Express. Wg Wujca trudno szczegółowo przewidzieć w prawie takie przypadki, jak żony Jana Burego zarabiającej na kontraktach z państwową agencją, czy tym bardziej Michała Tuska zatrudnionego w prywatnej firmie. - Prawem tego się nie ureguluje. W tym przypadku sądzę, że zrobiono niepotrzebną aferę - mówił doradca prezydenta nt. sytuacji młodego Tuska.

Jak mówił, nominacje partyjne na stanowiskach państwowych wciąż wzbudzają w Polsce emocje m.in. dlatego, że sprawa ta nie jest u nas uregulowana zwyczajowo - jak w dojrzałych demokracjach. Podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie po wyborze nowego prezydenta w centralnej administracji wymienia się ok. 1000 osób.

Wujec podkreślał jednak, że czym innym są kontrowersje w sytuacjach, których prawo nie opisuje albo nie opisuje szczegółowo, a czym innym - przypadki łamania prawa, o którym mowa była m.in. w taśmach PSL. Przykłady: bezprawne podwyższanie wynagrodzeń w spółkach skarbu państwa kontrolowanych przez ARR lub zmiana stanowiska na niższe przez prezesa Andrzeja Śmietankę, po której mógł on dostać podwyżkę. - Ustawa kominowa jest omijana w różny sposób. Jest oczekiwanie, że ktoś na państwowej posadzie nie będzie miał superdochodów, większych niż jego szef. A w przypadku omijania powinny być sankcje, to łamanie prawa - ocenił Wujec.

- Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic. A bankowcy to tylko przykład. Generalnie ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej - stwierdził doradca prezydenta i przekonywał, że należy zachować ustawę kominową: - To, że nie jest przestrzegana, to nie jest argument. Powinno się dążyć do jej przestrzegania. Nie wiem, czy limity są za niskie, ale zasadne jest to, że ktoś pracujący na państwowej posadzie nie zarabia kolosalnych pieniędzy. Tym bardziej że inni też ich nie zarabiają. A w Polsce - podkreśla - te dysproporcje i tak są duże.

Jak doradca prezydenta ocenia opisywany wczoraj przez "Gazetę Wyborczą" przypadek szefa klubu PSL Jana Burego, którego żona zarabia na kontraktach z ARR? Wg Wujca, nadużycie byłoby ewidentne, gdyby zarobki dotyczyły bezpośrednio posła. - Żona cezara powinna być poza podejrzeniami, powinno się unikać takich sytuacji - mówił.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (54)
"Ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej" - Wujec w TOK FM
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 30 razy 28

  Naszym największym problemem nie jest kryzys ekonomiczny, ale kryzys moralny. Kompletny upadek wartości moralnych i dno etyczne polityków jest tego przejawem.

  Robienie lewych interesów i trzymanie żon na L4 przez kilka miesięcy nie przeszkadza im wypowiadać się w kwestiach moralnych.

 • gblo

  Oceniono 26 razy 20

  Obalić można jeszcze jedną tezę,że jak ktoś dużo zarabia to nie będzie brał łapówek.Myślenie całkowicie błędne,będzie brał ,bo chciwość i bezkarność nie zna granicy.Z historii wiemy,żę skrajne różnice dochodowe różnych grup społecznych prowadzą do wichrów społecznych.Jedni ciężko pracują i ledwo wiążą koniec z końcem, inni wręcz szkodzą ,są ignorantami ,bez wiedzy i kompetencji i zarabiają setki tysięcy. Jedno ich wyróżnia ; mają legitymacje partyjne i układy ,rodzinne,towarzyskie itd.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 15 razy 9

  Najlepszym wyjściem w moim mniemaniu był by powrót w Polsce do systemu Niewolnictwa i Wojen Krzyżowych, a nieposłusznych zakuwać w dyby i ...... Wtedy nikt by się nie odważył wytykać cokolwiek PSL i oraz Kościołowi Katolickiemu.... Mogliby się nachapać do woli.

 • krk01

  Oceniono 8 razy 8

  haha konwent seniorow stwierdzil (przed wakacjami) :) ze 11,5tys zl miesiecznie to malo na utrzymanie biura poselskiego domagaja sie od wrzesnia podwyzki dla kazdego posla o 8tys zl. jak stwierdzono dotychczasowy dodatek to smiesznie malo na prowadzenie tak waznego miejsca buahahahahah

 • tymienianieuwazajesz

  Oceniono 10 razy 8

  Zapewne mówi o górnikach - średnie wynagrodzenie koło 6.000 w tej branży. Co roku strajkują i protestują, zgadzam się z Wujcem, że takie pasożyty trzeba poskramiać.

 • czytelnik52

  Oceniono 7 razy 7

  Wujec ma na myśli równiez swego kolegę Bieleckiego???
  On również nie miał skrupułów i wstydu pobierać 4 mln rocznie.

 • ksks3

  Oceniono 7 razy 7

  Panie Wujec to koledzy i koleżanki z pana partii !!!!. Powiedz pan to im publicznie na najbliższym zjeździe że są pazernymi cwaniakami niszczącymi nie tylko oblicze swojej partii ale i PAŃSTWO. I że niema dla nich miejsca wśród uczciwych polityków. Starczy panu do tego jaj ? Bo tak przez media i delikatnie to każdy potrafi.

 • wapienko

  Oceniono 16 razy 6

  PO niszczy resztki Polski.

 • penible4

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśli wypracowujesz swój zysk własnymi rękami np. naprawiając samochody , czy kładąc dachy, dla mnie, mozesz zarabiac milion miesięcznie (jeśli zdążysz tyle roboty dobrze wykonac).

  Jeśli pracujesz jako minister/prezes w spólce Skarbu Państwa/wójt , za pieniądze podatnika, to twoja praca powinna byc wyceniona według realnych stawek. 2 lub 3 razy średnia krajowa plus jakas, w rozsądnej wysokości nagroda za konkretne osiągnięcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX