Abp Michalik: Oddzielmy wizytę Cyryla od Smoleńska. Publicyści: Prawica ma kłopot

- Zmiana stosunku polskiego Kościoła do Cerkwi jest zauważalna. Abp Nossol powiedział, że "nie można mieszkać na Golgocie". Miejmy nadzieję, że episkopat zrozumiał, że wielu Polaków rozbiło namioty wokół krzyża i nie chce stamtąd zejść - mówili w "Poranku" publicyści.
Komentatorzy "Poranka" rozmawiali o rozpoczynającej się dzisiaj wizycie patriarchy Rosji i całej Rusi Cyryla I w Polsce. Według komentatorów zainteresowanie mediów wizytą jest za małe w stosunku do jej znaczenia. - Złoto jest bardziej namacalne niż symboliczne gesty i podpisywanie dokumentów. Tymczasem Cerkiew ma duży wpływ na to, co dzieje się w Rosji - zaznaczył Michał Olszewski z "Tygodnika Powszechnego".

Wizyta Cyryla jak list biskupów?

Czy wizytę Cyryla można porównać z listem biskupów polskich i niemieckich z 1965 roku? Według publicystów pomiędzy tymi wydarzeniami pozostaje istotna różnica.

Adam Szostkiewicz z "Polityki" podkreślił, że wydarzenia sprzed prawie pięćdziesięciu lat, w przeciwieństwie do obecnych, dotyczyły kapłanów jednego Kościoła. Według Michała Olszewskiego analogia zawiera się w momencie, w którym rozpoczyna się dialog. - List biskupów polskich do niemieckich miał miejsce 20 lat po upadku III Rzeszy. Wizyta Cyryla przypada na 20 lat po upadku ZSRR - zauważył dziennikarz.

Cerkiew - sojusznik Kościoła

Publicyści podjęli również temat międzynarodowego wymiaru wizyty patriarchy. Jak mówił Adam Szostkiewicz, przybycie Cyryla to krok do budowy trwałego, antyliberalnego sojuszu między Kościołem a Cerkwią. - Ta wizyta wpisuje się w politykę Watykanu za Benedykta XVI. To, co łączy obydwa Kościoły, to sprzeciw wobec sekularyzacji. Watykan szuka porozumienia z prawosławiem, ponieważ widzi w nim największego sojusznika w świecie chrześcijańskim - zaznaczył komentator.

Według gości Janiny Paradowskiej podejście władz polskiego Kościoła do wizyty Cyryla stawia w trudnej sytuacji polską prawicę. - Jeszcze przed katastrofą smoleńską abp Nossol powiedział, że "nie można mieszkać na Golgocie". Wydaje się mieć nadzieję, że episkopat zrozumiał, że jest w Polsce spora grupa ludzi mieszkająca na Golgocie - powiedział Michał Olszewski.

- To duży kłopot dla prawicy, gdy abp Michalik mówi, że należy oddzielić wizytę Cyryla od Smoleńska. Dobre przyjęcie wizyty Cyryla przez przywództwo polskiego Kościoła powoduje u niej dysonans poznawczy. Przecież pokazywała Cyryla jako putinowskiego agenta wpływu - dodał Szostkiewicz.

Co jest właściwym tematem sprawy Amber Gold?

Komentatorzy zajęli się również obrazem sprawy Amber Gold w mediach. Zgodzili się, że w przekazie masowy odbiorca wyniesie powiązanie premiera Tuska i jego syna Michała z oszustwami Marcina Plichty.

- Skandalem nie jest to, że Michał Tusk jest synem premiera Tuska, ale że instytucje państwowe pozwalały na to, co działo się w firmach Plichtów - podkreślił Szostkiewicz.

Michał Olszewski zwrócił uwagę na to, że sprawa Amber Gold jest powtórzeniem schematu, wedle którego prokuratura działa wtedy, gdy o sprawie dowie się z mediów. - Dziennikarze "Gazety Wyborczej" muszą podjąć intensywne śledztwo, aby prokuratura zainteresowała się sprawą - powiedział dziennikarz.

- Po obejrzeniu wiadomości telewizyjnych odnoszę wrażenie, że to Michał Tusk był prezesem Amber Gold - dodała Janina Paradowska.

Polacy bez kultury obowiązku?

Publicyści zajęli się również tematem zaufania państwa do obywatela i kultury oświadczeń. Pretekstem były oszustwa Marcina Plichty, założyciela Amber Gold. Janina Paradowska dopytywała swoich gości, jak ma się jednoczesne pragnienie liberalizacji wielu obszarów życia, np. obowiązku meldunkowego, do szanowania prawa przez Polaków.

Według Adama Szostkiewicza warto zainspirować się modelem brytyjskim. - Obowiązuje tam zasada, że to, co oświadcza obywatel przed urzędnikiem, jest prawdą. Nikt tego nie sprawdza. Natomiast kiedy państwo przyłapie na oszustwie, obywatel dostaje szlaban na korzystanie ze wszystkich instytucji służących normalnemu człowiekowi do życia. Takich jak agencje ubezpieczeniowe czy banki. To być może brutalne, ale niezwykle skuteczne - powiedział dziennikarz "Polityki".

- Jest poczucie, że ktoś, kto popełni małe wykroczenie, może pójść do więzienia, a gruba ryba zawsze się wywinie i przepłynie przez sieć - dodał Michał Olszewski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (140)
Abp Michalik: Oddzielmy wizytę Cyryla od Smoleńska. Publicyści: Prawica ma kłopot
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 51 razy 45

  Cyryl już wylądował...a jedyna ,prawdziwa, religijna TV , czyli Trwam nadaje kreskówki....Skazany jestem na relacje w TVN 24.
  Panie Rydzyk ! Po cholerę panu ten multiplex ?

 • kopalnia3

  Oceniono 42 razy 30

  Podobno Cyryl osobiście rzucił brzozą w Tupolewa. W 1990 roku brał udział w zawodach Szkockich drwali - ma więc chłopisko krzepę. Prawica o tym wie doskonale i uczyni wszystko by ukarać zamachowca.

 • pingwinxzy

  Oceniono 35 razy 27

  Chrześcijaństwo to ewangelia miłości i czas żeby tzw katolicy w naszym kraju to zrozumieli. Jad saczony przez faszystów z pisu i poparcie Rydzyka szkodzą polskiemu kosciołowi. Ta wizyta może cos zmieni, chociaż osobi scie watpię. Jak tacy nienawistni ludzie mogą przyjmować komunięśw? Oni są w komunim z szatanem. ciemny ludek powinien poznać prawdę- chrzescijaństwo to religia miłosci a nie nienawiści. Nie mozna wierzyć wybiórczo.

 • ciemnyludd

  Oceniono 27 razy 21

  WIZYTĘ to jeszcze jakoś oddzielić można... Ale jak oddzielić dotychczasowe poparcie Kościoła a zwłaszcza arcybiskupa Michalika do TEJ CAŁEJ "SMOLEŃSKIEJ" HUCPY ???

 • hans_close

  Oceniono 34 razy 20

  Jak można wciąż mówić o kato-bolszewikach "prawica"???

  Przecież tych miłośników "równości społecznej", nienawidzących przedsiębiorców (złodziei, prywaciarzy), gardzących klasą "średnią" (wykształciuchami), pałających agresją do bogatych (oligarchów) rożni od pierwowzoru sowieckiego tylko JEDNO, maja innego boga.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 28 razy 16

  Tzw. prawica sama jest jednym wielkim problemem. Zwłaszcza sekta smoleńska z jej "Papieżykiem" Antonem - wizjonerem gadającym ze świętymi bieriozkami.

 • adalbert.13

  Oceniono 17 razy 11

  Żaden problem.Uszy po sobie, przeczekać i dalej ciągnąć za cyca kościół Matkę Naszą.
  Kaczor jest za cienki w uszach aby podskakiwać politycy zagranicznej imperium Watykańskiego.

 • guru133

  Oceniono 25 razy 9

  Prawica ma w ogóle kłopoty z rozumnym pojmowaniem świata, ale to problem prawicy, zwłaszcza tej rydzykowej i kaczystowskiej, natomiast co do samej wizyty Cyryla można by rzec: Cyryl jak Cyryl, ale te Metody. A ja określił bym ja hasłem - oszukiwani w chrześcijańskiej wierze łączcie się.:)

 • bp_2

  Oceniono 10 razy 8

  "prawica" to żaden kłopot, lilku niedoleczonych czubków jest w tym temacie przygupiała, i co z tego ?

  Kościoły, listy ...itd. Te instytucje konają i celem przedłużenia agonii łączą szeregi. Nic nowego w historii tak kończyło wiele krain, cywilizacji ...i ich religie i wszelakie lokalne zabobony.

  Kolejne życia , doskonalsze ewolucyjnie rodzą się dzięki poprzednikom. Więc zdychajcie sobie w pokoju .... amen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX