"Debatę wygrało i PO, i PiS. Jedni odparowali radykalne zarzuty, a drudzy..."

"Kto przegrał sejmową debatę w sprawie Amber Gold? Pani! I Pan. I ja. I jeszcze trzydzieści kilka milionów polskich obywateli" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Jacek Żakowski.
Żakowski odnosi się do debaty z ostatniego posiedzenia Sejmu, kiedy to posłowie przez prawie 16 godzin zajmowali się sprawą upadku Amber Gold. Zdaniem publicysty wygranymi tej debaty są niemal wszyscy... oprócz obywateli. "Bo rząd sprawnie odparował najbardziej radykalne zarzuty, zablokował powstanie kolejnej komisji śledczej i pokazał swoim wyborcom, czym koalicja różni się od PiS. A opozycja, poza aberracyjnymi insynuacjami, sformułowała wiele trafnych zarzutów i umocniła własny elektorat w wierze, że Platforma to Zło. Jedni i drudzy wygrali. My przegraliśmy" - diagnozuje dziennikarz.

"Przegrywamy jako obywatele"

Według Żakowskiego w ten właśnie sposób my, obywatele, "przygrywamy debatę po debacie i sprawę po sprawie". Dlaczego? Zdaniem publicysty powodem naszych porażek jest to, że debatującym w Sejmie tak naprawdę nie chodzi o jakąkolwiek poprawę zastanych spraw, ale o to, "żeby dowalić albo się obronić". Jacek Żakowski podkreśla: "A mnie jako obywatela, szczerze mówiąc, nie bardzo obchodzi, kto komu bardziej dowali i stworzy sprytniejszą insynuację. Ani nawet - kto bardziej zawinił, poważniej zaniedbał i więcej zaniechał. To są problemy szefów, ewentualnie prokuratorów i sędziów, a w ostateczności członków Trybunału Stanu".

Prezes uważa, że jest źle i będzie jeszcze gorzej, o ile on w roli zbawiciela nie położy temu tamy [BLOG] >>>

Co więc boli najbardziej dziennikarza? Sam przyznaje, że bardziej od wyżej wymienionych spraw interesuje go to, co się stanie, aby takie sytuacje jak Amber Gold się nie powtarzały. "A o tym się w takiej debacie nie mówi. Mówi się o fantasmagoriach albo o wielkich ideach. Opozycja krytykuje rząd, ale tak, że nic z tego nie wynika. I chyba nie ma wyniknąć. (...) Nie padają sensowne pytania, więc nie ma też istotnych odpowiedzi" - podsumowuje Żakowski.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
"Debatę wygrało i PO, i PiS. Jedni odparowali radykalne zarzuty, a drudzy..."
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 5

  A wygrał jak zawsze WATYKAN szczujący Polaków na siebie o różne PIETRUSZKI.... Aby tu nic rozsądnego nie dało się uchwalić w sejmie i w samorządach, bo pierwszą rozsądną propozycją było by ZERWANIE KONKORDATU, przez który ogłupiamy własne dzieci w szkołach RELIGIĄ jako substytutu wiedzy i humanistycznej przyzwoitości w czasach globalizacji oraz technologii XXI wieku...

 • krystynakarc

  Oceniono 5 razy 5

  To Wy publicyści , nazwaliście polityków graczami. No to grają i dowalają sobie nawzajem a my obywatele na tym tracimy. Oni się zabawiają . To my obywatele mamy im dowalać za Waszą pomocą,

 • m.gawka

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Jacku, dopiero z odebranych (niechcący) fragmentów wypowiedzi w mediach elektronicznych, znalazłem się w sytuacji, że proponuję Panu się zastanowić, przed skrajnymi ocenami sytuacji bieżących.

 • eurotrendywppl

  Oceniono 2 razy 2

  A co by było gdyby ten pan z paskiem na oczach był czysty, nie miał żadnych wyroków ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX