Kwaśniewski: PO ma opcję zmiany lidera. "Partia ta sama, ale nie taka sama"

- Taki premier jak ja byłby potrzebny dopiero w sytuacji dramatycznie kryzysowej. Ale nie życzę tego ani Polsce, ani sobie - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Aleksander Kwaśniewski. Sugeruje, że jedną z możliwości PO na ucieczkę przed spadkiem poparcia jest zmiana lidera pod hasłem "Partia ta sama, ale nie taka sama".
- Rekonstrukcja rządu jest niezbędna. Część ministrów nie jest w stanie podołać wyzwaniom, zwłaszcza ci nowi - mówi w wywiadzie były prezydent. Ocenia m.in., że Jarosław Gowin "wykorzystał czas ministrowania do zbudowania swojej pozycji politycznej, ale w wymiarze sprawiedliwości nie ma dokonań", a Bartoszowi Arłukowiczowi "powierzono zadania ponad jego siły".

Kwaśniewski ocenia, że "ten rząd w codziennym zarządzaniu jest słaby", "w nic nie zaangażował się na tyle, by jakąś rzecz skończyć", "decyzje są często spóźnione". Zastrzega jednak: - Nie ustawiajcie mnie w roli totalnego krytyka tego rządu, bo nim nie jestem. W dodatku alternatywa po prawej stronie jest dla mnie nie do przyjęcia, a po lewej - nie może powstać.

Były prezydent pytany o próby obalenia rządu mówi: - Rządu Tuska nie zmiotą z powierzchni sondaże, Amber Gold czy "rząd" prof. Glińskiego. Prawdziwym zagrożeniem może być zapaść gospodarcza. W tym wypadku możliwy jest scenariusz przyspieszonych wyborów. Ale wcześniej jest do wykorzystania inna opcja: zmiana lidera. Słynne hasło: "Partia ta sama, ale nie taka sama", liderowi dziękujemy za trud, jego zasługi są wielkie itd. Pozostaje pytanie: kiedy to zrobić? Taki manewr zrobiony np. rok przed wyborami czasami daje gwarancję zwycięstwa, a czasami nie. John Major, który zastąpił Margaret Thatcher, wybory jeszcze wygrał, ale Gordon Brown po Tonym Blairze już nie.

Cały wywiad w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Kwaśniewski: PO ma opcję zmiany lidera. "Partia ta sama, ale nie taka sama"
Zaloguj się
 • annas11

  Oceniono 18 razy 6

  wszyscy wbijaja " ciemnemu ludowi " jak to rzad nic nie robi -

  parcie na utracenie Tuska jest niewyobrazalne - zgodnie z haslem - ze im wiecej jadu tym lepiej -

  najbardziej chamscy sa ci ktorzy mowia ze sie tylko bronia . . . . . .

  nigdy wiecej PiSu - narodowego-katolicyzmu i socjalistycznej gospodarki

 • cracovia.figiel

  Oceniono 5 razy 1

  Spoko, spoko. Wezmą na premiera pana Wałęse, / nie chcę, ale muszem..../ i wprawdzie dalej nic się nie zmieni, ale zamiast zielonej wyspy będzie szansa na drugą Japonię....

 • morlis2

  Oceniono 6 razy 0

  Kwaśniewski, stary komuch niech już odejdzie w niebyt polityczny. Tusk ze swoją świtą też.
  O Wałęsie nie wspomnę bo nawet nie warto. Już dosyć się napracowali dla Polski.
  Oczywiście w negatywnym znaczeniu.

 • bassui

  Oceniono 4 razy 0

  Kwaśniewski już raz intrygował, starając się zmienić premiera rządzącej partii. Skończyło się rozbiciem i porażką lewicy. To taka mechaniczna rada, podobnie jak wymienianie Sikorskiego i Gowina - obaj nie mają na szczęście żadnych szans - wśród kandydatów, którzy mieliby zmienić Tuska.

 • ciemnyludd

  Oceniono 16 razy 0

  "Rząd nic nie robi"... Ta uniwersalna "wrzutka" PIS-u służy również Millerowi i wszystkim po-PIS-owskim odpadom. Tego całego boomu budowlanego infrastruktury (autostrady, dworce, lotniska, stadiony, i to jak się wszystko w Polsce ostatnio zmieniło ...JAKBY NIE BYŁO... Polska jakby NIE UNIKNĘŁA RECESJI którą dopadła cała Europa....jakoś się jeszcze trzymamy z dala od bankrutującej Grecji czy Hiszpanii, mimo że to są bogate kraje starej Unii, dług publiczny wzgl. PKB mamy mniejszy niż większość krajów rozwiniętych w Europie czy USA ... Gdy bredzi Kaczyński, Miller czy Ziobro o tym że rząd "nic nie robi" wszystko jest OK. Ale gdy zaczyna to robić powszechnie szanowany Kwaśniewski, to już szkoda...

 • oghana7

  Oceniono 3 razy -1

  kwasniewski w ogole nie powinien sie wypowiadac -nigdy nie rzadzil ,tym bardziej w kryzysie .on tylko przez 1o lat spijal smietanke jako prezydent .na to stanowisko nie zasluzyl jako postkomunista .ciagle nie moge sie dowiedziec ,dlaczego podlozyl sie amerykanom wpuszczajac do polski wiezniow z guantanamo na tortury .tym osmieszyl polske jak niektorymi wystepami alkoholicznymi .wesele corki z uwlaszczonymi bonzami prl -jakby wszystko jasne .

 • milorex10

  Oceniono 12 razy -2

  Lepszy Kwaśniewski na rauszu, niż trzeźwy Tusk. Tusk nie dorasta Kwaśniewskiemu do pięt i nigdy nie dorośnie. Tusk dla Polski nic nie zrobił, a Kwaśniewskiemu zawdzięczamy wiele, choć się do tego nie przyznamy, jak to Polacy. Pytacie dlaczego? Bo to były komuch. I tyle w tym temacie.

 • milorex10

  Oceniono 13 razy -3

  Tusk to Doda polskiej polityki. Potrafi tak rządzić, jak Doda śpiewać. Najlepiej ich połączyć i wysłać na bezludną wyspę, by dali spokój Polsce i uwolnili nas od ich dręczącej obecności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX