PiS wygrywa w sondażu z PO. Prof. Czapiński: "Nie przyjmujmy śmierci PiS-u jako pewnik"

- Nawet jeżeli Donald Tusk dokona roszad w rządzie, to na dłuższą metę niczego to nie zmieni, jeśli chodzi o trendy. Polacy szacują polityków po tym, jak im samym się wiedzie - komentował w Śniadaniu TOK FM wynik ostatniego sondażu, w którym PiS po raz pierwszy od lat wygrywa z PO, dla TVP prof. Janusz Czapiński.
A chodzi o sondaż TNS Polska dla programu "Forum" TVP Info. Według tego badania Prawo i Sprawiedliwość pierwszy raz od lat wyprzedziło Platformę Obywatelską, i to aż o 6 punktów procentowych. Głosowanie na PiS deklaruje aż 39 proc., na PO - 33 proc.

- Pamiętajmy, że to badanie telefoniczne, a nie wizyta ankietera - komentował w Śniadaniu TOK FM prof. Janusz Czapiński. - Z sondażami bywa tak, jak z umowami o pracę: są tymczasowe, zwane przez niektórych śmieciowymi, i są takie na czas nieokreślony. Zaczekajmy. Jak się pojawi taki klasyczny, a nie telefoniczny sondaż, i potwierdzi ten wynik, to będzie o czym dyskutować.

Zmiana wizerunku PiS-u

- Oczywiście z góry można założyć, że taki będzie trend - kontynuował prof. Czapiński. I tłumaczył: - Standard życia niektórym grupom Polaków się obniżył, pojawiają się też dyskusje, że te pięć lat PO to za dużo. PiS zaś zaczyna skutecznie pozyskiwać tych, którzy do tej pory byli za smoleńskim murem, tych przed "murem" zaś nie traci, bo cały czas temat - chociażby ekshumacji - jest podtrzymywany.

Zdaniem psychologa społecznego ostatnie posunięcia Prawa i Sprawiedliwości to rodzaj "nowego otwarcia". - Nie wiem, czy to akurat daje ten ogromny wzrost w sondażu, ale niewątpliwie PiS jest na fali. Ja od lat mówię, żeby nie przyjmować jako pewnik śmierć PiS-u jako realnego opozycyjnego, pretendującego do władzy ugrupowania - podkreślił gość TOK FM.

Trudne czasy Donalda Tuska

Czapiński odniósł się też do zapowiedzi "nowego otwarcia" ze strony Platformy Obywatelskiej i - nazwanego tak przez media - drugiego exposé premiera. - Niezależnie od tego, jakich Tusk dokona roszad w rządzie, to na dłuższą metę niczego to nie zmieni, jeśli chodzi o trendy. Polacy szacują polityków po tym, jak im samym się wiedzie. A czasy są trudne dla Donalda Tuska.

- Wielu polityków formacji premiera wydaje się wypalonych i bezradnych, ale to nie jest powodem do dramatyzowania. Powodem do dramatyzowania będzie przejęcie się polityków PO wynikami tych sondaży i ich poczucie, że za chwilę mogą stracić władzę - zauważył Czapiński. I podsumował: - Zawsze to się tak zaczynało: jak się pojawiało zagrożenie dla sprawujących władzę, to ci zaczynali chaotycznie biegać w różnych kierunkach, nasilały się napięcia i - do tej pory - większość ugrupowań traciła władzę na własne życzenie. A w PO w środku oczywiście są tarcia i ludzie, którzy chcieliby coś ugrać na tym napięciu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (65)
PiS wygrywa w sondażu z PO. Prof. Czapiński: "Nie przyjmujmy śmierci PiS-u jako pewnik"
Zaloguj się
 • az100

  Oceniono 30 razy 22

  sondaż sondażem ale ilość znanych mi osób, którzy są coraz bardziej rozczarowani rządami PO gwałtownie się zwiększyła. Oczywiście nie oznacza to, że zagłosują oni na PiS - zapewne nie pójdą na wybory a to może już wystarczyć do wygranej PiS, choć zapewne nie do utworzenia koalicji rządowej.

 • royal_pl

  Oceniono 37 razy 21

  Jeden sondaż pozytywny dla PiS, a Salon już robi w gacie! Zabawne i żenujące zarazem :-)

 • kiszkow_salcesonow

  Oceniono 30 razy 16

  Szalupa Obywatelska na swoje wlasne zyczenie sobie spierd*. Te pseudo-reformy to tylko ludzi wkur*.

  Przykladowo reforma emerytalna polegala na tym, ze uderzyli w zwyklych szarakow, a pasozyty, ktore mialy przywileje I tak je zachowali. Wiec na co ten Tusek liczyl? Wlasnie trzeba bylo dopierd*, zeby kazdy to odczul, ale zeby ludzie mieli poczucie sprawiedliwosci. Przykladowo emerytury mundurowe - ok macie te przywileje I je zachowacie, ale za to ci, ktorzy wstapia do sluzb od 2013 juz ida normlanym trybem. A tymczasem okazalo sie, ze jeb*ane darmozjady nie dosc, ze zachowyly przywileje to jeszcze wywalczyli to dla swoich potomkow, ktorzy dopiero przyjda do sluzby. To samo z KRUSowcami - jak zwykle okazalo sie na koncu, ze ich reforma w zaden sposob nie dotknie - wymyslili tam jakis kruczek I juz wiadomo, ze ich to wali.

  Tusk to naprawde idiota - uderzyl w swoj elektorat, a zachowal przywileje dla pasozytow I darmozjadow, ktorzy na pewno na niego glosowac nie beda, wiec niech sie ciul teraz martwi spadajacymi sondazami.

  O samowoli urzedasow I sądów nawet już nie wspominam - nadal jest taki sam syf jak był i g* się zmienilo. Urzedas czy prawnik nigdy za nic nie odpowiada, jest nie do ruszenia, może bezkarnie zrujnować człowiekowi zycie i g* można mu zrobić, co najwyżej skarb państwa wyplaci odszkodowanie po wielu latach tarmoszenia się z wolskim tzw. bezmiarem niesprawiedliwości by w końcu uzyskac sprawiedliwość w Strasburgu.

  Wszystko to co Szalupa obiecala i na co ludzie głosowali nie spelnilo się, a lokalne sitwy i kliki tylko obrosły w tłuszcz. Wiec teraz do wyboru ludzie maja oszolomow i idiotow z PIS czy sitwy i kolesi o lepkich lapkach powiązanych z Szalupa - i to kusi i to neci.

 • frup33

  Oceniono 23 razy 11

  Jasne głosujcie na PIS bedziemy budować pomniki Kaczyńskiemu i ciagle wypłacać odszkodowania rodzinom ich pociotkom

 • rezun-one

  Oceniono 23 razy 11

  Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
  Trend to kilka następujących po sobie sondaży.
  czasem choremu tuż przed śmiercią znacznie się poprawia,
  trudno to nazywać trwałym trendem.
  Gdyby jednak to będziemy mieli Węgry i Grecję w jednym.
  Pojedziemy wszyscy do Egiptu, żebrać.

 • borsuk07

  Oceniono 23 razy 11

  " A w PO w środku oczywiście są tarcia i ludzie, którzy chcieliby coś ugrać na tym napięciu." - i w tym cały problem DLA POLSKI ! !

 • marchwianka.0

  Oceniono 17 razy 9

  Niestety PO zaniedbała parę spraw, w tym swój wizerunek. A J. Kaczyński i jego współpracownicy bardzo sprytnie to wykorzystują. Jak dojdą do władzy i zrealizują swoje zapowiedzi to zadłużą Polskę na długie lata i młodzi będą to spłacać. Nie mówiąc o państwie policyjnym. Przecież to już było.Będziemy żyli martyrologią, pomnikami a Europa i świat ucieknie nam na lata do przodu. Zdecydowanie wolę to co robi dla kraju ekipa Tuska. Choć widzę ich błędy. Liczę jednak na rozsądek Polaków, zwłaszcza młodych, że nie będą chcieli spłacać PiSowskich długów.

 • saidakbar

  Oceniono 22 razy 8

  oj barany nie pamiętacie już jak pis było u władzy :):) i dobrze niech wygrają wtedy otworzycie oczy :):):)

 • saidakbar

  Oceniono 18 razy 6

  KACZOR ZDYCHAJ DZIADU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX