"Elektorat SLD, jeśli chodzi o konserwatyzm obyczajowy, jest na drugim miejscu. Za PiS"

- Wypowiedź posła Jońskiego była absolutnie nie do przyjęcia. Natomiast pamiętajmy, że elektorat SLD, jeśli chodzi o konserwatyzm obyczajowy, jest na drugim miejscu za PiS. Więc jeżeli chodzi o treść, słowa rzecznika SLD były zgodne ze sposobem myślenia większości Polaków - mówi w rozmowie z TOK FM dr Rafał Chwedoruk, politolog.
Chodzi o wypowiedź Dariusza Jońskiego, rzecznika Sojuszu Lewicy Demokratycznej, dla "Superstacji". Polityk, komentując plotki na temat rzekomej ciąży szefowej resortu sportu i turystyki, stwierdził: - Tym bardziej, jeśli jest w ciąży, nie ma czasu i chce się zająć ciążą, a później swoim dzieckiem, tym szybciej powinna złożyć rezygnację i kibicować z boku. Następnego dnia przeprosił za te słowa.

Ta wypowiedź wywołała oburzenie komentatorów. - Odzywka Jońskiego jest po prostu chamska - przyznał w TOK FM Cezary Gmyz z "Rzeczpospolitej". "Rzecznik SLD musiał wziąć rozbrat z rozumem" - pisała z kolei Agnieszka Kublik, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

- Pomijam aspekty dotyczące kwestii grzeczności i taktu, bo tu nie ma o czym mówić, ale wbrew pozorom polityka prorodzinna, opieka nad matką itd. to - wbrew polskim stereotypom - pomysły lewicowe i to partie socjaldemokratyczne wszędzie na świecie do tego dążyły. W tym sensie to było stwierdzenie lewicowe - komentuje w rozmowie z TOK FM dr Rafał Chwedoruk.

Jak to jest w SLD? "Im niżej, tym bardziej lewicowo"

Politolog zauważa, że to nie jest do końca tak, że kierownictwo Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie zgodziłoby się ze słowami rzecznika SLD. - Z badań pani dr Anny Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że im na niższym szczeblu ktoś jest w tej partii, tym bardziej lewicowe ma poglądy. Podejrzewam, że tak jest zresztą nie tylko w SLD. Moim zdaniem to się też wiąże z tym, że część elity partyjnej w SLD była zaangażowana w to, żeby tę lewicowość - nawet deklaratywną - zmyć.

- Pamiętajmy też, że ugrupowania lewicowe w każdym kraju mają lokalną specyfikę ukształtowaną przez historię - kontynuuje doktor. - W Polsce postawy lewicowe po roku 1989 są związane z odniesieniem się do PRL-u. Stąd możemy zauważyć, że specyfiką polskiej lewicy jest to, że nie miała ona silnej tożsamości klasowej. SLD jest w kwestiach kulturowych bardziej zachowawcza, a to wynika przede wszystkim z tego, że funkcjonuje w konserwatywnym społeczeństwie. Dodatkowo, ostatecznym trzonem tej partii były po przemianach osoby związane z aparatem władzy w PRL - trudno, aby pracownicy resortów mundurowych byli libertyńscy obyczajowo.

Jaki wyborca Sojuszu? "Konserwatywny"

- Wypowiedź posła Jońskiego w formie była absolutnie nie do przyjęcia - uważa dr Rafał Chwedoruk. - Natomiast pamiętajmy, że chociażby badania prof. Czapińskiego wykazały, że elektorat SLD, jeśli chodzi o konserwatyzm obyczajowy, jest na drugim miejscu za elektoratem PiS. Więc słowa rzecznika SLD nie były kulturalne, ale jeżeli chodzi o treść - że priorytet powinna mieć ciąża, a nie praca - były zgodne ze sposobem myślenia większości Polaków.

- Zauważmy, gdzie SLD ma ponadstandardowo wysokie poparcie - w małych i średnich miastach. A im większe miasto, im bardziej liberalne więzy społeczne i antyklerykalizm oraz emancypacja, tym niższe poparcie dla SLD - podkreśla nasz rozmówca. - Gdyby zapytać tych zwolenników SLD z małych miast, to pewnie - abstrahując od niefortunnej formy wypowiedzi posła Jońskiego - z treścią jego słów pewnie by się zgodzili. I pewnie poseł Joński dostanie burę za to, jak mówił, a nie za to, co powiedział.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
"Elektorat SLD, jeśli chodzi o konserwatyzm obyczajowy, jest na drugim miejscu. Za PiS"
Zaloguj się
 • ebrp

  Oceniono 62 razy 54

  Skoro to ciąża ma priorytet a nie praca i jest to "zgodne ze sposobem myślenia większości Polaków", to dlaczego większość tych Polaków oburza się, że kobiety w ciąży tak szybko uciekają na zwolnienia lekarskie? Czyli ta ciąża wcale nie ma większego priorytetu.
  Nawet jeśli Pani minister Mucha jest w ciąży, to do rozwiązania ma prawo pracować jako poseł i minister. Chyba, że spadnie ze stołka za sprawą premiera Tuska.

 • gburiaifuria

  Oceniono 74 razy 50

  Wreszcie jakis celny komentarz. Pare lat temu anonimowa ankieta przeprowadzona wsrod dzialaczy SLD ujawnila ze w kwestiach obyczajowych poglady tych ludzi byly takie same albo bardzo podobne do pogladow czlonkow PIS-u, To bujda na resorach ze SLD jest partia lewicowa. Oczywiscie jest z nazwy bo urzeduje pod szyldem Lewica ale to jedno znajbardziej oportunistycznych i konserwatywnych srodowisk. Zreszta Miller kiedys mruknal, ze robotnicy nie lubia gejow czy cos podobnego. Jonski po prostu powiedzial to co sie tak naparwde mysle w tej partii. To przeciez SLD trzymalo sztame z Kosciolem i wrew poczatkowym ustaleniom zaczelo placic klechom za lekcje religii w szkolach, to SLD rozpuscilo Kosciol dotacjami i ziemia z Komisji Majtkowej, wreszcie to SLD popieralojedna z najbardziej konserwatywnych i prawicowych administarcji amerykanski, wysylajac naszych wojakow za nasz szmal do Iraku i Afganistanu oraz zalatwiajac lewe wiezienia na terenie naszego kraju. W koncu sam szef SLD, ten byly sekretarz KC PZPR Leszek miller w nagrode otrzymal zaproszenie na caly szereg dobrze platnych wykladow w USA!

 • oghana7

  Oceniono 57 razy 39

  skad sld wziela takiego nieuka ,ktory nawet nie wie ,kiedy bylo powstanie warszawskie i nie zna historii w ogole ,a nadto jest wyjatkowym chamem i mizoginikiem ? GRATULUJE SLD SWIATLEGO CZLONKA !

 • adammichnikoff

  Oceniono 41 razy 29

  @oghana7

  przez ponad 20 lat solidaruchy na siłę wbijały do głowy całemu społeczeństwu, że II Wojna skończyła się w 1989 roku!!!! W tym sensie poseł Joński, datując Powstanie Warszawskie na rok 1988, jest ich wiernym uczniem.

  W jego wypowiedzi pod adresem mi. Muchy pobrzmiewa - dobrze nam znany z poglądów posłów POPiS-u i PSL-u - zaściankowo-powiatowy polsko-katolski konserwatyzm, a nie mizoginizm. Społeczeństwo polskie jest dość jednorodne obyczajowo, niestety.

  P.S. Właściwym słowem jest mizogin, a nie mizoginik. Jak już pouczamy to sami się najpierw wyedukujmy.

 • sztucznamgla

  Oceniono 27 razy 23

  w sumie nikogo to chyba nie dziwi - obie partie szczekaja, ale tak w głębi duszy to tesknią do tej małej stabilizacji z PRLu

  swoja droga w PRL katolicy mieli się świetnie - ciagle budowano nowe kościoły, a wielu w PZPR co niedziela biegało do kościółka

 • peter-123

  Oceniono 53 razy 15

  Takie populistyczne prymityne chamisko to spuscizna po komunie, typowe dla polskiej polityki. Nie on jeden. Uczynil sie slawnym ? Do odstrzalu. Co na to Kalisz znawca wszystkiego i odpowiedzialny za nic ?

 • hydrograf

  Oceniono 14 razy 14

  To prawda, że im niżej w hierarchii SLD tym bardziej lewicowo i postępowo....

  To jest największy problem tej partii - kierownictwo SLD jest nie tylko oderwane od swoich "mas" ale i od lewicowego programu. Właśnie dla tego partia ta zamiast zdobywać władzę - bo duża część wyborców chce realizacji lewicowego programu - SLD ciągnie się w ogonie rankingów popularności.

  Gdyby Miller zaczął mówić jak człowiek postępowej lewicy, SLD mogło by wygrać następne wybory i samodzielnie rządzić. Pamiętajcie że większość obywateli w ogóle nie głosuje - oni czekają na kogoś kto ich zrozumie i da im nadzieję.... To, jak w całej Europie, elektorat lewicowy.
  Tylko w Polsce niema prawdziwej (umiarkowanej i poważnej) lewicy. Niestety, zabetonowany system partyjny sprawia, że TYLKO SLD może ich reprezentować, ale nie potrafi wyzbyć się starego, konserwatywnego myślenia... Marginalizuje się na własne życzenie.

 • vidi12

  Oceniono 26 razy 8

  Gazeta Wyborcza nie może przetrawić niezrozumiałego dla jej właścicieli i dziennikarzyn faktu... od prawie 20 lat walczą z SLD (wcześniej z SdRP), plują, insynuują, kłamią, leją jad w umysły ludzi... a SLD trwa i zyskuje coraz większe poparcie... a czytelników GW... coraz mniej :)

 • moje_slowa

  Oceniono 18 razy 8

  Kościół od początku rozgrywa układ czarny - czerwony!
  Zależy jak Moskwa postraszy papierami!
  Winien jest Stan Wojenny Jaruzelskiego, też strategia Rosji!
  Przy kościele została Solidarność kapusiów!
  Sposobem Rosji jest pazerność smoka Watykanu!
  PiS, czyli strateg Polskęzbaw, przebił płatne lekcje religii i oddanie szkolnictwa indoktrynacji nieracjonalnej!
  Mianowicie złamał ustalenia traktatu Konferencji Poczdamskiej i to zwykłym rozporządzeniem bez pytania Narodu!
  Umożliwiło to grabież sitwy czerwono czarnej na niespotykaną skalę na Ziemiach Odzyskanych i Północnych (nieodzyskanych)!
  Mało tego w przyszłości nierychliwej doraźnie (Merkel) Niemcy zażądają odszkodowań za wysiedlenia, a Rosja nie da, bo naszych czarno-czerwonych polityków co najwięcej na Rosję plują mają w garści.
  To jak prowokator za pierwszej pluralistycznej Solidarności mógł krzyczeć, bo mu wręcz kazali, aby ujawnili naiwni swoje poglądy!
  Moherowe lemingi za zdradą!

  ZDRAJCA Jarosław Kaczyński, co oddaje poniemieckim co poniemieckie, nadaje się pod Trybunał Stanu za złamanie ustaleń Konferencji Poczdamskiej przyznającej nam Ziemie Odzyskane!
  Skutkiem złamania traktatu Konferencji Poczdamskiej będzie z czasem konieczność płacenia odszkodowań przesiedlonym Niemcom, tym którzy się o to upomną i wezmą tego niemieckiego adwokata od Smoleńska!
  Co na to Czesi, Rosjanie, Litwini, Łotysze, Estończycy, Austriacy, Francuzi?
  Skala tego czynu jest porażająca!

  DOWÓD! Jest tych dowodów zbyt wiele!

  Na kogo my płacimy, na zdradę odbudowy krzyżactwa pruskiego?

  Za Kaliningrad, za zgodę słabej Polski?

  Śląskie biorą jak chcą.

  Przyznał im PiS. Umożliwił sięgać po poniemieckie, złamał traktat Konferencji
  Poczdamskiej.
  Kościół i zdrajcy jak w zabory!
  m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11226258,Powiat_klodzki_walczy_o_odszkodowanie_za_zamek_oddany.html
  - Furtkę komisji otworzył protokół ustaleń komisji wspólnej
  rządu i Konferencji Episkopatu z marca 2006 r. podpisany przez wicepremiera i
  szefa MSWiA Ludwika Dorna oraz biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, wsparty
  pismem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - podkreśla Baldy. Protokół
  uznał, że kościelne instytucje mogą się domagać sukcesji np. po niemieckich
  zgromadzeniach zakonnych."

  Ordynacja wyborcza to jest raj dla czarnej rozpaczy.
  Na czarno przy kościele!
  I cały tydzień niedziele.

  Skryte pasożyty, pan sutanną kryty.

  Może obywatelska jeszcze,
  Ale dopadły ją kleszcze.
  Już przy układaniu listy.
  Skutek mamy oczywisty.
  Kleszcze opite krwią w ciele.
  Słabi padli ssani zbyt wiele.
  Ludzkie baranki, owieczki.
  Kleszcze jak na krzaku porzeczki.
  Klerykalne i Lewicowe.
  Etykiety Solidarnościowe.
  Zakony Chrystusa i Zdrady.
  Niestety nie daliśmy rady.
  KLESZCZ wychodzi z dużych liter.
  Klerykał, prezes jak soliter.
  Sprawy analnej orientacji.
  Cnota Polski do kopulacji.

  2012-10-13 almagus

  To co usunięte s czynem partyjnym można znaleźć tutaj: almagus.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX