Konserwatyści z PO niezadowoleni z decyzji o in vitro? "Zapomnieli, z jakich list startowali w wyborach?"

- Posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy będą chcieli stawiać jakieś żądania w zamian za akceptację refundacji in vitro, chyba zapomnieli, z jakiej partii kandydowali. Wystarczy spojrzeć na zapowiedzi premiera z poprzedniej kadencji - pojawiała się tam refundacja in vitro - mówi w rozmowie z TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska.
Donald Tusk zapowiedział refundację procedur zapłodnienia in vitro poprzez specjalny program Ministerstwa Zdrowia. Omija tym samym drogę sejmową - refundacja odbędzie się bez specjalnej ustawy i rozporządzenia.

- To omija parlament. Ale ja się nie zgadzam z opiniami, że to tak wielka sprawa, że powinna być głosowana w parlamencie - komentuje w rozmowie z TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Konserwatystom się nie podoba? "Chyba zapomnieli, z jakiej partii kandydowali"

Decyzja premiera, aby refundacja była przeprowadzona programem ministerialnym, pozwala ominąć dyskusję nad wieloma aspektami, które były problematyczne dla konserwatystów w Platformie. Chodzi m.in. o kwestie niszczenia i mrożenia zarodków. Niektórzy politycy partii rządzącej przyznają nieoficjalnie, że część obostrzeń, których się domagali w ustawie, może być wprowadzone pod ich presją do zapowiedzianego programu Ministerstwa Zdrowia nawet w przyszłym tygodniu.

- Posłowie PO, którzy mówią: "dobrze, zgadzamy się na refundację, ale w zamian żądamy tego czy tamtego", chyba zapomnieli, z jakiej partii kandydowali - zauważa dr Materska-Sosnowska. Politolożka wskazuje przy tym na wcześniejsze próby Platformy na wprowadzenie refundacji - sięgające 2007 roku.

Weszli do Sejmu, bo są wybitni? A może dlatego, że znaleźli się na listach PO?

- Co mogą chcieć konserwatyści w zamian za realizowanie ich postulatów? Zanim jednak na to odpowiedzą, muszą odpowiedzieć na inne pytanie: czy weszli do parlamentu, bo byli wybitnymi lokalnymi politykami, czy dlatego, że byli na listach PO? - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (37)
Konserwatyści z PO niezadowoleni z decyzji o in vitro? "Zapomnieli, z jakich list startowali w wyborach?"
Zaloguj się
 • mariaczczi1

  Oceniono 72 razy 68

  ''czy weszli do parlamentu, bo byli wybitnymi lokalnymi politykami, czy dlatego, że byli na listach PO?''

  Pięknie powiedziane. Nic dodać nic ująć.
  Jak się ''sumienie gryzie'' to w PiS du.

 • asteroida2

  Oceniono 65 razy 57

  Widać że współczesny świat jest dla wielu posłów zbyt skomplikowany. Jeśli ktoś sobie wyobraża, że w momencie zapłodnienia do komórki jajowej wnika dusza i w jednym momencie staje się ona człowiekiem, to niestety świadczy to tylko o tym, że jego umysł tkwi w średniowieczu.

  Demokracja jest tylko tak dobra, jak mądre jest społeczeństwo. Jeśli społeczeństwo żyje w ciemnocie i wierzy w zabobony, to niestety będzie demokratycznie wybrierać ciemniaków wierzących w zabobony. Tacy ludzie będą potem modlić się o deszcz i przywiązywać się do krzyża, a w międzyczasie skrobną jakąś ustawę.

 • hi2per

  Oceniono 38 razy 30

  Jak tym krypto-pisuarom się nie podoba, to niech wypier****ją pod skrzydła prezia. On tam już czeka w Tworkach...

 • krzysztof_57

  Oceniono 14 razy 12

  Panie Premierze....proszę tak dalej,proszę pamiętać,że III RP nie jest państwem wyznaniowym....Wiara lub jej brak to sprawa osobista każdego człowieka i nikt nie ma prawa powoływać sie na tradycje historyczne,zwyczajowe czy też fakt chrztu Polski dokonanego przez Mieszka I.Ten chrzest nie oddał Polski we wieczne władanie nieistniejącego jeszcze wówczas Państwa Watykan.A do adwersarza Pana Premiera.....wiesz co...Jareczku.Chyba będziesz musiał poskarżyć się do Watykanu...bo Trybunał Stanu tu nic nie poradzi...albo wygraj wybory a wtedy zrobisz z innowiercami porządek.Tylko niech ci ktoś przypomni,że byś uprzedził potencjalnych wyborców,że nie będziesz budował tu n-tej Japonii czy Irlandii a drugi Watykan

 • oswiecony19

  Oceniono 16 razy 12

  Kobieto weź się w garść! Zbiorowy gwałt to jeszcze nie powód, żeby przerywać ciążę! Jan Paweł ll

 • cillian1

  Oceniono 9 razy 5

  > 1) Ile kosztuje 1 zabieg invitro?
  mniej niż miesięczne utrzymanie 1 księdza w sumie. A jest ich 60 000. Znaczy z tej mafii. sumy znasz.
  > 2) Czy ktoś daje gwarancję że 1 zabieg = dziecko?
  bozia, jak już modły nie pomogą, i rzucanie na tacę!
  > 3) Na czym polega lecznicze działanie tej metody?
  masz coś, co daje więcej radości, niż słuchanie księdza, czy polityka debila
  >4) dlaczego ministerstwo "zdrowia" nie ma pieniędzy na leczenie chorych dzieci,
  dzieci chore na raka - umierają, cieszą się z tych dzieci, tylko firmy farmaceutyczne. Nadzieję, można mieć za darmo - codziennie klękać przed obrazem Presleya - i rozmawiać!
  > na centrum zdrowia dziecka
  jest źle zarządzane - jak większość, co jest na budżetowym. Czyli kasę i tak dadzą, bo debile płacą podatki! Bez palenia opon!

 • kato-rznik

  Oceniono 8 razy 4

  Aborcja? TAK! Twój płód może być księdzem!

 • bola01

  Oceniono 4 razy 2

  Nie bardzo rozumiem tej wojny ideologicznej w sprawie in vitro,jedni chca drudzy nie ,ale nie maja tak naprawde argumentow,ktore moglyby przewazyc niepodwazalnie ich racje,wczoraj mialam okazje o tym sie przekonac w rozmowie w jednej ze stacji tv z ks.Sowa,ktory juz pod koniec spotkania zapytany "czy dzieci z in vitro sa gorsze i niekochane",odpowiedzial ...mam przyjaciela,ktory ma dziecko z in vitro i jest ono b.kochane i szczesliwe,stad moje zapytanie,czy te walke dzieli sie miedzy bogatych i biednych,naszych i waszych,katolikow z wyzszych polek i katolikow na dolach...wiec skonczyc nalezaloby te nikomu nie potrzebna wojne a pomyslec o tych,ktorzy naprawde w in.sposob nie beda miec potomstwa ale tez nie chca miec obcego dziecka bo nie wiedza na jakie trafia kim byli ich prawdziwi rodzice,dlatego nalezy dac szanse na takie poczecie,jak Jan Pawel II powiedzial kiedys w in.kwestii"... dajcie swoje narzady in.by uratowac im na nowo zycie,bo beda potrzebni..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX