Kempa pyta, na jakiej podstawie Częstochowa refunduje in vitro. Ekspert: Na podstawie Konstytucji...

- Jeżeli rada miasta uznała, że refundacja in vitro jest zbiorową potrzebą mieszkańców, to mogła wyasygnować na nią środki i ją zorganizować - mówił w Radiu TOK FM prof. Michał Kulesza, prawnik, twórca reformy samorządowej. Odpowiada tym samym na pytanie posłanki Beaty Kempy, która domaga się kontroli NIK w Częstochowie, która zamierza refundować in vitro.
Częstochowa jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się dopłacać niepłodnym parom do procedury in vitro. Małżeństwo - bo tylko małżeństwom będzie przysługiwała pomoc - może uzyskać do 3 tys. zł. Jednak w odpowiedzi na pomysł częstochowskich radnych posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa zapowiedziała, że chce w tej sprawie kontroli Najwyższej Izby Kontroli. - Nie nasyłam na nikogo NIK. Chcę tylko informacji, że radni w Częstochowie mogli podjąć takie decyzje - stwierdziła.

Na tę wątpliwość Kempy odpowiedział w TOK FM prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej, prawnik i doradca prezydenta ds. samorządu.

Na takiej zasadzie organizowali szczepienia

- Już wcześniej mieliśmy do czynienia z podobnymi przykładami, że w ten sposób władze lokalne wspomagały w różnych sytuacjach swoich mieszkańców - zauważył Kulesza. - Np. wiele miast i gmin organizowało szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy. To także nigdzie nie jest zapisane wprost - czy wolno, czy nie wolno tego robić - ale mamy tutaj przepisy, które pozwalają na podejmowanie tego typu uchwał, a więc na realizację tego typu działań - dodał.

Ekspert zauważył, że niezgodne z prawem byłoby wprowadzenie przez władzę lokalną prawa nakładającego na obywatela obowiązki, nakazy lub zakazy. W przypadku refundacji in vitro tak jednak nie jest.

Podstawa prawna? Proszę bardzo...

Prof. Kulesza wyliczał: - Samorządy wielokrotnie podejmują różne działania, które nie są szczegółowo opisane w ustawach, ale mają do tego podstawę prawną w kilku aktach prawnych, np. Konstytucji, gdzie powiada się, że do zakresu własnych działań jednostek samorządu należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców. Potem mamy to powtórzone w samej ustawie samorządowej, która powiada, że do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców. Pod tym zapisem jest lista takich potrzeb, ale zaczyna się ona od słów "w szczególności" - czyli tam są tylko przykłady. Mamy też przepis mówiący o tym, że wszelkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym należą do gminy, jeżeli nie są wyraźnie przypisane innemu podmiotowi.

- Wreszcie mamy ustawę o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, gdzie powiada się, że politykę rozwoju prowadzi samorząd lokalny, gminny - podkreślił rozmówca TOK FM. - Jeżeli rada miasta więc uznała, że refundacja in vitro to zbiorowa potrzeba; jeżeli uznała, że taki problem publiczny występuje, to mogła na to wyasygnować środki i realizować ten projekt - dodał.

Nie ma nic o basenach. Mamy ich nie budować?

Michał Kulesza zauważył: - Nie ma wielu ustaw o wielu aspektach, np. o basenach. A gminy budują baseny. Wcześniej nie było też ustawy o transporcie zbiorowym - jest od niedawna. A gminy mają jakoś komunikację zbiorową, bo to zaspokajanie potrzeb zbiorowych. Po to mamy radnych, żeby oni ustalili, co jest potrzebą zbiorową. Pani poseł Kempa może używać argumentu, że może radni też będą chcieli lecieć na Księżyc... Jeżeli to by była potrzeba zbiorowa, to dlaczego nie? - podsumował ekspert.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (180)
Kempa pyta, na jakiej podstawie Częstochowa refunduje in vitro. Ekspert: Na podstawie Konstytucji...
Zaloguj się
 • bkazm1

  Oceniono 1105 razy 1095

  Ja zgłaszam potrzebę zbiorową:Pani Kempa na księżyc!! Proszę przegłosować!

 • bezspokoju

  Oceniono 841 razy 829

  Zapytam Kempę; Na jakiej podstawie chciała Pani być EUROPOSŁANKĄ? Jakie ma Pani kompetencje, przygotowanie intelektualne i merytoryczne, by reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim?

 • demolka666

  Oceniono 637 razy 633

  największa prawniczka naszego kraju, genialna kempa pyta jakim prawem... ano baboku niewyparzony należało uczyć się na wykładach a nie dłubać w nosie :)

 • jamcijest44

  Oceniono 456 razy 454

  Pani Kempa domaga się kontroli NIK w Częstochowie.

  A ja domagam się kontroli psychiatrycznej w PiS i SP...

 • do1996

  Oceniono 405 razy 401

  Światowej sławy gwiazda prawa, missss..... kempa, słyszała jedynie o prawie kanonicznym, ona pewnie nie wie, że są i inne, np Prawo o Ruchu Drogowym, Kodeks Cywilny..... KONSTYTUCJA ......

 • mamagda3

  Oceniono 61 razy 61

  Żeby kobieta była takim wrogiem innych kobiet to już naprawdę dno! I to jeszcze posłanka! Drogie panie z jej okręgu, zapamiętajcie to sobie dobrze!

 • cezar85

  Oceniono 58 razy 58

  kościołowi ziemię i kasę to taczkami i to bez pytania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX