"Odziedziczył cięższy bagaż, niż się mogło wydawać" - Piechociński szefem PSL

Podziały w partii, zagrywki obozów, klincz z Pawlakiem, a w tle negocjacje ws. budżetu europejskiego - to wszystko składa się na brzemię, które od teraz dźwigać musi Janusz Piechociński, nowy prezes PSL. - Jedno jest pewne: znacząca teraz będzie rola Marka Sawickiego - przewidywała w TOK FM dziennikarka Katarzyna Naszkowska.
Waldemar Pawlak po przegranych wyborach wewnątrzpartyjnych nie ma zamiaru pozostawać w rządzie - taką decyzję ogłosił oficjalnie dzisiaj podczas konferencji prasowej. To stanowić będzie kolejny problem dla nowego lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusza Piechocińskiego, który chciał, aby dotychczasowy prezes PSL-u utrzymał stanowisko wicepremiera i ministra gospodarki.

Na jakiej linii przebiega starcie wewnątrz partii ludowców? Wygląda na to, że między Waldemarem Pawlakiem a... Markiem Sawickim.

Siła w agencjach. Sawicki pilnuje swojego

- Pawlak zaczął przegrywać wybory o przywództwo w PSL-u 5 lat temu, kiedy ministrem rolnictwa zrobił właśnie Marka Sawickiego - tłumaczyła w Radiu TOK FM Joanna Solska, dziennikarka tygodnika "Polityka". - Sawicki inteligentnie przez ten czas budował swoje imperium. A teraz wiemy, że większa siła ekonomiczna jest w agencjach rolnych i w tym, co dzieli właśnie minister rolnictwa - to kilkanaście tysięcy stanowisk do obsadzenia - podkreśliła. Marek Sawicki, o którym mówiono, że może być głównym kontrkandydatem Waldemara Pawlaka w wyborach partyjnych, stanowisko ministra rolnictwa stracił po tzw. aferze taśmowej.

- Sawicki poparł w wyborach w PSL-u Janusza Piechocińskiego po to, żeby mu się to imperium nie rozleciało. Piechociński teraz stoi zaś przed sytuacją, że z jednej strony ma w opozycji bardzo mocny obóz Pawlaka, z drugiej - silny obóz Sawickiego, który zgłosi się po swoje - podkreśliła publicystka.

Sytuację Piechocińskiego komplikuje fakt, że w sobotnich wyborach szefem rady naczelnej Stronnictwa został Jarosław Kalinowski, kojarzony właśnie z obozem Pawlaka.

Jednakże: - Cała masa ludzi przesunie się teraz do nowego obozu władzy w PSL, a przy Pawlaku pozostanie malutka grupa wiernych - zauważyła Katarzyna Naszkowska z "Gazety Wyborczej". - To partia bardzo pragmatyczna. Oni mają zakodowaną myśl, że trzeba być wokół prezesa. Ale jedno jest pewne - rola Sawickiego będzie teraz znacząca.

Powrót Sawickiego?

Czy w związku z decyzją Waldemara Pawlaka, aby odejść z rządu, możemy się spodziewać roszad w gabinecie Tuska, a dokładniej - powrotu Marka Sawickiego? - To by było źle przyjęte przez ogół - podkreśliła Solska. - "Afera taśmowa" była niesmaczna, Sawicki zaś wyczuwa te nastroje - jest człowiekiem bardzo inteligentnym i bardzo sprytnym. Mimo że jako minister był bardzo dobrze postrzegany przez PO, to jemu się nie śpieszy, aby wrócić.

- Piechociński odziedziczył cięższy bagaż, niż się mogło wydawać. Wydaje się, że jest ugięty pod brzemieniem tego wszystkiego, wobec czego będzie musiał się opowiedzieć - podsumowała dziennikarka.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
"Odziedziczył cięższy bagaż, niż się mogło wydawać" - Piechociński szefem PSL
Zaloguj się
 • piotr_kolec

  Oceniono 10 razy 2

  P - jak pazerni
  S - jak szachraje
  L – jak lenie

  Tak wyglądają koalicji cienie

  To oni za sznureczki
  Premiera chcą pociągać
  I nic się tu nie zmieni
  No, może tylko wstążka

 • cookies9

  0

  Od dawno ubiegał się o fotel prezesa. A za trzecim razem się udało i teraz do roboty - nie na klęczkach tylko
  serio - wyczyścić stajnię Augiasza w PSL..

 • anakonda22

  Oceniono 2 razy 0

  ..ciekawe..Pawlak jako Pan Bóg PSL narobił 20 mln. długu swej partyjce...Ciekawe jak Piechociński z tego wybrnie..

 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy -1

  To nie Pawlak zachowuje się jak "rozkapryszone dziecko"...;.Ten małomówny polityk w życiu nie wypowiedział tylu BZDURNYCH I NIC NIE ZNACZĄCYCH OGÓLNIKÓW co Piechociński przez trzy dni... Niech sam teraz piwo którego nawarzył, bo odwalanie czarnej roboty będąc sterowanym Z TYLNEGO SIEDZENIA raczej Pawlaka nie zachwyci....

 • ossmolony

  Oceniono 7 razy -1

  PIS ? Co to za partyjka będąca od wiekow na skraju niebytu politycznego ? Jest to partyjka gorsza od zwyklej dziwki ,która żeby żrec konfitury od zawsze jest gotowa przylepic się do kogokolwiek i dac d...y i dac d.... każdemu -byleby żrec konfitury .Jest nadzieka ,ze "wstrzas" w tej partyjce jestp oczątkiem jej końca i te gorsze ,jak dziwki Pawlaki,Piechocińskie ,Kalinowskie i podobne im nic nie wnoszące nigdy dla kraqju PSl-owskie kundle wreśzcie zostaną wyrzucone na śmietnik historii !!!

 • tuskopalikot

  Oceniono 2 razy -2

  To mogłoby być mocno śmieszne, ale niestety jest smutne

  obserwatorpolityczny.pl/przesilenie-w-koalicji-i-wczesniejsze-wybory-czy-rzad-potknie-sie-o-budzet/

 • jvelzkeyek

  Oceniono 6 razy -2

  Pocieszenia i pozdrowienia

  Waldemarze! Na demokrację niech się Pan nie obraża.
  W demokracji niestety tak się zdarza.
  Trudno jest i ciężko z góry spadać.
  Nowemu trzeba pomóc, a nie przeszkadzać.
  Nic nie może wiecznie trwać.
  Koniec świętowania. Do roboty czas się brać.
  Gdy kogokolwiek jest wszędzie za dużo.
  Widzowie się nudzą, a koledzy burzą.
  Pozdrawiam Janusza. Pocieszam Waldemara.
  Niech każdy o lepszą Polskę się stara.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX