"Braun o zabijaniu, a profesor UJ udaje głupiego. To poza moją wyobraźnią"

- Gdy mówimy o mowie nienawiści to popadamy w dwie skrajności: jedną jest zmiana prawa i powoływanie biurokracji, drugą - wzruszanie ramionami - mówił w Poranku TOK FM Adam Szostkiewicz z tygodnika "Polityka". - Dochodzi do sytuacji, że gdzieś tam jakiś facet powiedział, żeby rozstrzeliwać dziennikarzy, a inny facet - profesor UJ - udaje głupiego - dodał.
Publicyści w Poranku TOK FM dyskutowali o mowie nienawiści i pomysłach rządowych, aby w końcu zająć się tym problemem.- To nie jest tak, że pierwsi w świecie przecieramy szlak - problem granic wolności słowa, mowy nienawiści - to wszystko demokracje dojrzalsze przerobiły, postawiły na wokandzie - komentował Adam Szostkiewicz, publicysta "Polityki". - Nie mówię, żeby na ich doświadczeniach prawnych się wzorować - powinniśmy iść własną drogą, bo mamy własne doświadczenia. A one w ostatnim czasie są tragiczne - dodał.

Wolność słowa? "Profesor UJ udaje głupiego"

- Trzeba uniknąć skrajności - kontynuował Szostkiewicz. - Jedną z nich jest próba typowa dla tej części Europy - że będziemy zmieniać prawo, będziemy powoływać jakieś ciała i jakąś biurokrację od wolności słowa. To zły kierunek. Druga skrajność to wzruszanie ramionami i mówienie, że nic się nie stało - dodał publicysta. I podał przykład: - Gdzieś tam jakiś facet powiedział, żeby rozstrzeliwać dziennikarzy, a jakiś inny facet - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - udaje głupiego i mówi, że no, właściwie trzeba się zastanowić, czy strzelanie i zabijanie jest do pogodzenia z duchem chrześcijańskim. Takie rzeczy są poza moją wyobraźnią - stwierdził.

Odnosił się do prof. Andrzeja Nowaka, historyka z UJ, który uczestniczył w spotkaniu Klubu Ronina, na którym reżyser Grzegorz Braun mówił, że potrzeba wystrzelać część dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i TVN. - To nie jest żadna wolność słowa. Wolność słowa oznacza, że w sposób odpowiedzialny mówi się o rzeczach merytorycznych. Czasami mogą być emocje, to jest ludzkie, ale są jasne granice - reguluje je kodeks karny - podkreślił Szostkiewicz.

- Jest mi przykro. Uniwersytet Jagielloński to uczelnia, którą kończyłam, ale od kiedy tak entuzjastycznie wdała się w lustrację, to ja straciłam sporo sentymentu do niej - dodała Janina Paradowska. - Ale w ogóle straciłam sporo sentymentu do szkół wyższych, do profesorów, ponieważ mam wrażenie, że wdali się w politykę i się pogubili.

Prof. Nowak w rozmowie z serwisem Fronda.pl przyznał jednak, że słowa Grzegorza Brauna ocenia jednoznacznie źle. - Jeżeli profesor szacownej uczelni mówi, że sprzeciwiał się słowom Brauna, to mam wrażenie, że mocno wewnętrznie sprzeciwiał, tylko jakoś tego sprzeciwu nie uzewnętrznił - skonkludował tłumaczenie Nowaka Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (87)
"Braun o zabijaniu, a profesor UJ udaje głupiego. To poza moją wyobraźnią"
Zaloguj się
 • stary.pierdziel

  Oceniono 232 razy 200

  >>...a inny facet - profesor UJ - udaje głupiego...

  on nie udaje, on jest.

 • saidakbar

  Oceniono 174 razy 160

  widocznie ma takie samoe poglądy jak braun w końcu swój swojego zawsze kryje ja sie tam nie znam ale gnida zawsze będzie gnidą

 • pannamarianna777

  Oceniono 168 razy 158

  Dlaczego sądzi pan, że udaje.?
  Wykształcenie nie czyni mądrym. Mądry nie musi być wykształcony.
  Czyżby nie zdarzało się wykształconym być przestępcami?
  Czy bycie profesorem nie pozwala na snucie najbardziej złych wizji.?
  W Toruniu jest kilku profesorów. Ich wypowiedzi poza naukowe, zniechęcają wręcz do rozpoczęcia studiów.
  Ze strachu co to z człowiekiem wykształconym może się porobić
  Dlaczego pan zakłada, że profesor by sobie nie postrzelał, albo dał na strzelanie przyzwolenie?

 • jqu

  Oceniono 131 razy 123

  Red. Bogdan Miś: "Procent idiotów jest wśród profesorów dokładnie taki sam, jak e całym społeczeństwie"

 • ksks3

  Oceniono 88 razy 84

  Na jednym z tematycznych programów TV lecą od jakiegoś czasu filmy o tym jak w Niemczech po pierwszej wojnie światowej rodził się faszyzm.
  Powoli, mając po drodze wzloty i upadki, zawładnął państwem i umysłami obywateli.

  Dziś głupcami są ci którzy myślą że historia się skończyła , że to już niemożliwe. Dlatego obwiniam nasze władze. że zachowują sie jak totalne pierdoły przymykając oczy na odradzająca sie faszystowską zarazę !!!!!
  Dziś można jeszcze ukręcić łeb tej hydrze . Za parę lat może być za późno.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 98 razy 84

  "...., właściwie trzeba się zastanowić, czy strzelanie i zabijanie jest do pogodzenia z duchem chrześcijańskim. Takie rzeczy są poza moją wyobraźnią - stwierdził..."
  ..Oj jest, jest....Wystarczy zamienić Klub Ronina na Klub im. św. Alojzego Stepinaca...i wszystko styka...

 • hieronimus56

  Oceniono 78 razy 72

  Grzegorz B., Brunon i Jarosław K., Tadeusz R., Braivik,......
  - to piewcy tej samej ideologii. Oni znają tylko jeden język, język nienawiści.
  Nauczyć się języka normalnych, spokojnie żyjących ludzi nie można poprzez apele. Oni inaczej nie potrafią i nie chcą.
  Bo język nienawiści daje im poczucie władzy, poza tym są nikim, niczego nie są w stanie oferować ludziom.
  Sprawa beznadziejna, co gorsza mają wsparcie Michalikowskiego Kościoła Katolickiego w Polsce, nadają na tych samych falach.

 • idiotcatcher

  Oceniono 81 razy 69

  Ciekawe z czym Jarek dzisiaj wyskoczy po tym jak mu slupki wzrosly? Moze z bomba fotonowa?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 76 razy 68

  Panie redaktorze zalecam księgę przysłów, wtedy nic pana nie będzie dziwiło. Po prostu dla oka kibica, faule popełnia zawsze, nawet gdy ich nie popełnia, tylko i wyłącznie drużyna przeciwnika. Nasza gra zawsze fair, zawsze jest rycerska i honorowa, a sędzia? PADURANU!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX