Marsz 13 grudnia testem dla Kaczyńskiego. Czy przegra z o. Rydzykiem bój o wyborców?

Wg Andrzeja Stankiewicza z "Wprost", marsz 13 grudnia będzie prawdziwym testem dla Jarosława Kaczyńskiego. - Jeśli nie będzie tłumów, to pokaże, że największym "mobilizatorem" po prawej sceny politycznej jest o. Rydzyk - mówił w TOK FM. PiS bronił Piotr Zaremba z portalu Wpolityce.pl. - Rok temu było mało ludzi, ale inne partie nawet tylu nie mobilizują.
Prawo i Sprawiedliwości pierwszy raz maszerowało 13 grudnia ubiegłego roku. Druga manifestacja, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ma być według Jarosława Kaczyńskiego marszem "w obronie wolnych mediów, demokracji i wartości tworzących Polskę".

PiS liczy, że na ulice Warszawy wyjdą prawdziwe tłumy.

Zdaniem Andrzeja Stankiewicza frekwencja zdecyduje nie tylko o sukcesie grudniowego marszu. - Niezbyt liczne tłumy pokażą, że największym "mobilizatorem" po prawej stronie sceny politycznej jest o. Rydzyk. To będzie dla Jarosława Kaczyńskiego test na to, ilu ma wiernych wyborców, których może zmobilizować - mówił publicysta "Wprost" w "Poranku Radia TOK FM".Przypomnijmy, o. Tadeuszowi Rydzykowi udało się kilkukrotnie zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy osób, które maszerowały przez Warszawę "w obronie TV Trwam".

Jest tylko jedna partia, która mobilizuje ludzi: PiS

Według Piotra Zaremby, PiS jest jedyną siłą polityczną, która jest w stanie nakłonić wyborców do wzięcia udziału w ulicznych protestach. - Zadowoleni nie są gotowi do mobilizacji. Marsz Bronisława Komorowskiego 11 listopada, sympatyczny skądinąd, był jednak marszem niewielkiej grupy - stwierdził publicysta portalu Wpolityce.pl.Komentator "Poranka Radia TOK FM" zachwalał ubiegłoroczną manifestację z 13 grudnia. Za wyjątkowo spokojną atmosferę. - Nie mówię o języku transparentów, ale o tym, że nie było żadnej skłonności do wchodzenia w zwarcie np. z policją. Podczas marszu przeważali ludzie starsi, w średnim wieku. A to zaleta, bo jest spokojne - podkreślał.

Jak się ma współczesna Polska do tej z czasów stanu wojennego?

Zdaniem Zaremby nie ma sensu dyskutować, czy PiS wybrał dobrą datę na swój protest.

Za to według Agaty Nowakowskiej z "Gazety Wyborczej" jest to temat do dyskusji.

- Rozumiem, że ten marsz ma mieć cos wspólnego z obecną polityką. A co do tego ma 13 grudnia? Porównywanie dzisiejszych czasów do PRL-u jest dla mnie wielkim nadużyciem - stwierdziła Nowakowska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (54)
Marsz 13 grudnia testem dla Kaczyńskiego. Czy przegra z o. Rydzykiem bój o wyborców?
Zaloguj się
 • nty

  Oceniono 127 razy 125

  Wyjdą wszyscy bohaterzy, którzy przespali cały stan wojenny w ciepłych łóżeczkach, a ich niedoścignionym wzorami są Kaczyński i ksiądz co się tytułuje ojcem Rydzykiem. Jeden zorientował się po 10.latach. że już nie biją czy zamykają, a drugi co przemycał paliwo i samochody dla kleru wrócił , by robić interes moherowy.

 • arvelli_net

  Oceniono 136 razy 124

  ... jakoś NIGDY nie widziałem kaczyńskiego na tego typu marszach gdy przy władzy byli komuniści... no, ale jak tu manifestować przeciw swoim :)

 • braad

  Oceniono 97 razy 97

  oczywiście poprę ten marsz.
  i to w sposób zdecydowany i drastyczny, a la J.. Kaczyński'81
  Miarą mojego zdecydowania, odwagi, bezkompromisowości będzie fakt, ze NIE RUSZĘ SIĘ SPOD PIERZYNY.
  To będzie prawdziwy hardcore i radykalizm!

 • notremak

  Oceniono 77 razy 77

  Świrosław po raz drugi organizuje marsz w obronie stanu wojennego. Trudno mu się dziwić, cały czas stanu wojennego - od chwili, gdy się o nim dowiedział, w... południe 13 grudnia, podczas mszy w kościele na Żoliborzu (przyznał się do tego w wywiadzie udzielonym Torańskiej) - ciepło i bezpiecznie przesiedział pod mamusiną spódnicą. Do czego się już nie przyznał, ale jako żołnierz to on był nieznany.

 • ypsilonplus

  Oceniono 71 razy 69

  Kochamy cie Jarku!!!
  Jesteś dla Polski jak Benny Hill dla Wielkiej Brytanii!

 • ypsilonplus

  Oceniono 69 razy 67

  A 10 grudnia to nic nie będzie..!? Jakoś tak pusto bedzie....
  jarku przecież miesięcznica!? Jak mogłeś zdradzić ideę???

 • rot.leszek

  Oceniono 57 razy 57

  ...miec tylko nadzieje ze owego 13tego dopie*doli tyle sniegu w W-wie, ze obie "grupy" utkna w jakiejs zaspie po drodze. I tu widze przewage Rydzyka - bo Kaczynskiemu to juz ze 40cm sniegu wystarczy zeby sie utopil...

 • mineyko

  Oceniono 47 razy 45

  Ciekawi mnie reakcja Pana Boga - czy spuści na tę zgraję śnieg i zawieruchę?
  A może jest on (Kaczor) ważniejszy od Rydzyka i wtedy ujrzymy piękną pogodę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX