Passent polemizuje z Makowskim: "Wywód o martwej prawicy to tylko kołysanka"

"Paradoksalnie, im bardziej rodzima prawica przejawia oznaki żywotności - staje się antymodernistyczna i nacjonalistyczna - tym bardziej jest martwa" - pisze w "GW" Jarosław Makowski. "Prawica rośnie w siłę. Wywód Makowskiego jest efektowny, ale to tylko kołysanka" - argumentuje na swoim blogu Daniel Passent.
Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego, w tekście dla "Gazety Wyborczej" porównuje prawicę polską i amerykańską - oraz ich porażki. Romney przegrał, a przecież "konserwatyści mają swoją telewizję (Fox News), gazety ("New York Post"), (...) blogosferę... Krótko: republikanie stworzyli de facto alternatywny świat (...). Sęk w tym, że budowanie alternatywnego świata kończy się zazwyczaj katastrofą polityczną".

Podobnie, zdaniem Makowskiego, jest w Polsce. "polska prawica w pocie czoła buduje wśród swoich wyznawców - bo nie racjonalnych wyborców - świadomość, w której wykuwa się "prawdziwy Polak". By to skutecznie zrobić, ma do swojej dyspozycji swoje media jak TV Trwam, z której politycy PiS nie wychodzą. Ma swoje gazety: "Gazetę Polską Codziennie" czy tygodnik "Uważam Rze". Ma swoje think tanki: Instytut Sobieskiego czy Fundację Republikańską. Ma swoją blogosferę: Salon24 i wPolityce.pl" - opisuje publicysta.

Blog Instytutu Obywatelskiego na tokfm.pl >>

Makowski jest przekonany, że polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej postępowe i tolerancyjne. A im bardziej społeczeństwo będzie stawać się postępowe, tym głośniejsze będą prawicowe ruchy - ONR czy Młodzież Wszechpolska. Tylko że przy każdych wyborach, jak pisze Makowski, do głosu dochodzi "milcząca większość", która "boleśnie odziera rodzimą narodową i katolicką prawicę z fałszywych złudzeń". (Podobne zdanie ma prof. Kazimierz Kik. "Wygra europeizacja" mówi w rozmowie z nami)

Passent: Opinia publiczna przesuwa się na prawo

Z Makowskim zupełnie nie zgadza się Daniel Passent, publicysta "Polityki" i autor programu "Goście Passenta" w Radiu TOK FM.

Pisze on na swoim blogu, że prawica w Polsce wręcz rośnie w siłę. "Ma coraz więcej zwolenników wśród młodzieży akademickiej, opanowała ulice, jest w stanie organizować duże manifestacje, jest bardzo aktywna w blogosferze, silna, zwarta i gotowa w mediach, tworzy nowe pisma i portale, zdecydowanie dominuje w episkopacie, badania opinii publicznej wskazują, że w sprawach światopoglądowych (np. aborcja) opinia publiczna przesuwa się na prawo, a co najmniej 1/3 badanych wierzy w zamach smoleński, 2/3 są za powołaniem komisji międzynarodowej, itd., itp." - wylicza publicysta.

Polacy stają się pro-life? "Skoro od 20 lat słyszą, że aborcja to zło..." >>

Passent uważa, że jeśli do tej sytuacji dojdzie kryzys gospodarczy, nie można wykluczyć, że PiS wróci do władzy. "Niech przestrogą będą Węgry, gdzie Viktor Orban i jego prawicowa partia FIDESZ". Wywód Jarosława Makowskiego ocenia jako efektowny, ale apeluje, żebyśmy nie zapomnieli, że "to tylko kołysanka".

Polecamy cały wpis Daniela Passenta w serwisie polityka.pl >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
Passent polemizuje z Makowskim: "Wywód o martwej prawicy to tylko kołysanka"
Zaloguj się
  • ciemnyludd

    Oceniono 7 razy 7

    Wczorajszy sejmowy spektakl w którym ABSURD smoleńskiego "zamachu" (jakby absurdu "politycznego" lądowania we mgle jeszcze nie wystarczyło) został POMYŚLNIE rozłożony na czynniki pierwsze KOLEJNYCH ABSURDÓW, opartych na znanej erystycznej zasadzie "ARGUMENTUM AD IGNORANTIAM" (Shopenhauer), ("czy może pan zaprzeczyć że...".itp) przez takich fachowców od ANALIZY SPEKTRALNEJ jak Macierewicz czy Kamiński...Pies był pogrzebany w różnicy między DETEKTOREM do wykrywania składników DOMNIEMANYCH MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH, a "obojętnym" na terroryzm ANALIZATOREM SPEKTRALNYM...trzeba przyznać że cała ta medialna akcja została przeprowadzona fachowo, dla utrwalenia tezy że Tusk z Putinem CHYBA JEDNAK ZAMORDOWALI PREZYDENTA, skoro nawet prokuratorzy na niektóre pytania nie POTRAFILI odpowiedzieć... Pewnie potrafili, ale nie chcieli bo każde kolejne zdanie wypowiedziane wobec tych KŁAMCÓW I OSZUSTÓW manipulujących faktami JUŻ BEZ MINIMUM PRZYZWOITOŚCI, rozpętałoby kolejną falę księżycowych pomówień, których przeciętny człowiek NIGDY nie potrafiłby zweryfikować....Lecą więc pytania kartoflanych "fachowców", czy aby był trotyl na przewodach paliwowych....Z posiedzenia tej kolejnej komisji sejmowej wynika, że to jest niezły pomysł na rozwiązywanie trudnych problemów badawczych...Czy na przykład jest woda na Marsie ?...Trwałoby to krócej i taniej nie trzeba by było przy tym wysyłać kosztownych próbników.... A panowie Kamiński i Macierewicz też pewnie nie odmówiliby udziału, gdyby byli przekonani ŻE TO "TUSK" JĄ TAM WYWIÓZŁ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX