Ubój rytualny jednak przejdzie? PSL po cichu zbiera podpisy

Potrzebują 15 podpisów, by złożyć projekt na biurku marszałek Sejmu. PSL szuka na razie wśród swoich posłów zwolenników zmiany ustawy o ochronie zwierząt. A chodzi przede wszystkim o tzw. ubój rytualny zwierząt. - To projekt, który ma załatwić jeden problem, wydaje się mało ważny, ale w sensie ekonomicznym bardzo duży - mówi szef klubu PSL. Dziś o 18 odbędzie się spotkanie klubu w tej sprawie.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził ostatnio, że przepis rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r., dopuszczający możliwości dokonywania uboju bez ogłuszania zwierząt zgodnie z obyczajami religijnymi, jest sprzeczny z ustawą i straci moc obowiązującą z dniem 31 grudnia 2012 r. Jeżeli do końca roku jednak przepisy nie zostaną zmienione, to na mocy obowiązującej ustawy ubój rytualny będzie zakazany. PSL chce więc szybko zmienić ustawę tak, by ubój rytualny był dozwolony.

- To projekt poselski, który złożymy być może jeszcze w tym tygodniu - tłumaczy Jan Bury. Poselski, czyli niewymagający konsultacji społecznych - jeżeli Stronnictwo zbierze wymagane podpisy, marszałek Sejmu będzie mogła albo skierować projekt do odpowiedniej komisji, albo pod obrady Sejmu. - Projekt dotyczy możliwości prowadzenia w Polsce tzw. uboju rytualnego zwierząt - doprecyzowuje Bury. - Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego mamy obawy, iż od 1 stycznia przyszłego roku, jeśli nie będzie odpowiednich rozstrzygnięć prawnych, w naszym kraju ubój rytualny zwierząt może być uniemożliwiony - mówi.

Idzie o pieniądze

Z wypowiedzi szefa klubu PSL jasno wynika, że chodzi o pieniądze. - Według danych za rok 2011 czy 2012 w Polsce mamy ponad 1 mld 200 tysięcy złotych przychodów z tego tytułu, jeśli chodzi o gospodarkę rolno-spożywczą i o sprzedaż tego rodzaju mięsa na rynki świata, chociażby na rynek arabski - mówi.

Dlatego, ponieważ posłowie obawiają się, że po orzeczeniu TK będzie problem, chcą zgłosić ten projekt jak najszybciej. - Wierzę w to, że inne kluby parlamentarne rozumieją ten problem - tłumaczy. - Ale myślę też, że ten projekt będzie też poddany pod procedurę sejmową, analizę ekspertów i nawet jeśli będą jakieś problemy, to zostaną usunięte. Dziś wydaje nam się, że istnieje potrzeba, żeby taki projekt przygotować i żeby od stycznia przepisy weszły w życie - mówi.

"Ja nie podpiszę"

- Ja jej nie podpiszę - mówi o proponowanej przez PSL zmianie Artur Dunin z PO, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. - Uważam, że te środki finansowe nie są wyznacznikiem i myślę, że można by to było jakoś inaczej uregulować. A ten projekt jasno mówi, że ubój rytualny będzie dozwolony. Stowarzyszenia, które zajmują się ochroną zwierząt, my - parlamentarzyści, którzy jesteśmy w grupie przyjaciół zwierząt - myślę, że nie zagłosujemy nad tą zmianą.

- Mam nadzieję, że dojdzie do spotkania merytorycznego, a nie że ktoś będzie próbował to wprowadzić "tylnymi drzwiami" - kontynuuje poseł. - Nie wiem, w jakiej formie to będzie procedowane - czy bezpośrednio na sali obrad, czy też pójdzie najpierw do komisji, natomiast TK dał nam czas, żeby rozstrzygnąć tę sprawę do końca roku - podkreśla.

Rząd też działa

Projekt, który ma załatwić jeden problem, wydaje się mało ważny, ale w sensie ekonomicznym - bardzo duży. Społecznie zaś wzbudza ogromne kontrowersje. Środowiska sprzeciwiające się dopuszczaniu uboju rytualnego podkreślają, że jest to wyjątkowo niehumanitarna metoda zabijania zwierząt - bez uprzedniego ogłuszenia.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (89)
Ubój rytualny jednak przejdzie? PSL po cichu zbiera podpisy
Zaloguj się
 • mannazwanny

  Oceniono 198 razy 178

  bedziecie sie gnoje za to smazyc w piekielnych ogniach, skoro tak w nie wierzycie!!! NIE dla uboju bez znieczulenia pi*****leni faszysci!!!

 • andrzej1.61

  Oceniono 166 razy 158

  Tak wygląda w praktyce miłość do zwierząt polskiego rolnika. Rytualny ubój, pies na łańcuchu, krowy i konie w gnojowicy. Partia PSL broni tego żeby prawo nie zakazywało tego rolnikom tłumacząc to tradycją przyzwyczajeniem i dziedzicznym sadyzmem, dobrze wiedzą co mówią w końcu cierpią na te same przypadłości. Jak pójdą raz w tygodniu do kościoła i dadzą na tacę to nawet nie muszą się z tego spowiadać i tak pójdą do nieba (a przynajmniej tak myślą).

 • bozenasta

  Oceniono 154 razy 138

  szanowni politycy...proszę ...nie wplątujcie w ten proceder wolności religijnych czy praw mniejszości. Wiemy dobrze, ze wam chodzi tylko o pieniądze...i nie jest istotne dla was jak je zdobędziecie....to też są judaszowe srebrniki....ale widać PSL przytuli każde pieniądze....Powodzenia....i nie zdziwcie się...jak w imię wolności religijnych wyznawcy islamu zaczną kamienować was i wasze potomstwo...

 • aeromonas

  Oceniono 116 razy 110

  Dewiacjom religijnym powiedzmy wreszcie zdecydowane NIE. To, że jakieś prymitywne okrutne cymbały chcą jeść mięso bestialsko zabijanych zwierząt nie jest wystarczającym powodem, żeby cichaczem wycofywać się z przepisów o ochronie zwierząt, nawet jeśli stoją za tym nie wiadomo jak wielkie pieniądze. Zresztą, te pieniądze trafią do prywatnych kieszeni, a nie do budżetu państwa. Wstyd, proszę państwa!
  Co ciekawe, w kraju, gdzie większość zwierząt traktuje się gorzej niż przedmioty istnieje grupa zwierząt wyjątkowo uprzywilejowana: to zwierzęta laboratoryjne, nad którymi czuwa Krajowa Komisja Etyczna.

 • aki-ma

  Oceniono 90 razy 84

  Chłop zywemu nie przepuści.Dodajmy do tego jeszcze wrodzony sadyzm i pazerność polskiego chłopa-katolika .
  Taka ma być Polska XXI wieku ?

 • wojtek2784

  Oceniono 96 razy 84

  To jest wstyd dla katolików , którzy wysługują się dzikusom , dokonując rytualnych mordów na zwierzętach.
  PSL ogłupiał . Albo to jest cywilizowana Europa , albo ubojnia dla dzikusów.

 • m2h

  Oceniono 89 razy 77

  Polska mówi NIE dla uboju rytualnego. Dołączcie do wydarzenia na Facebooku i osób którym los zwierząt nie jest obojętny. Razem możemy więcej ! Pomóżcie !

 • la-ra1

  Oceniono 90 razy 72

  Problem w tym, ze ubojnie, ktore dokonuja ubojow rytualnych, z czasem dochodza do wniosku, ze nie oplaca sie prowadzic dwoch typow uboju i w zwiazku z tym prowadza jedynie uboj rytualny - maja otwarte rynki produktow hallal itd. a dla zwyklych konsumentow co za roznica... No wlasnie... niestety z technicznego punktu widzenia taki uboj jest bardzo nie higieniczny i stad wiele przypadkow zarazen groznymi dla czlowieka bakteriami po zjedzeniu kotlecika... Duzo sie o tym mowilo kilka miesiecy temu np. we Francji kiedy wybuchl skandal z zarazeniem mielonym miesem w szkole. Okazalo sie, ze w laickim kraju jakim jest Francja ciezko kupic w sklepie mieso nie pochodzace z uboju rytualnego.

  Warto sie temu blizej przyjrzec, bo to nie jest tylko kwestia cierpienia zwierzat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX