Kaczyński: To, że mnie nie internowali, było dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem

- Wieczorem mnie wypuścili i było to dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem. Nie ukrywam, że nieprzyjemnym, bo przecież działałem cały czas. Uważałem zresztą, że jestem w sytuacji dużo gorszej niż internowani - stwierdza Jarosław Kaczyński, który ?Gazecie Polskiej? opowiedział o początkach stanu wojennego.
Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem odpowiedział na słowa Donalda Tuska, który przypominał, że 13 grudnia, gdy wprowadzano stan wojenny, był pod Stocznią Gdańską, "co wymagało jednak odwagi". Premier mówił też, że nie widział tam "tych, którzy teraz chcą maszerować". Chodzi o marsz 13 grudnia organizowany przez PiS.

"Nie słyszałem, żeby Tusk protestował przeciw wprowadzeniu stanu wojennego"

- Ja akurat w tym czasie byłem pod Hutą Warszawa. Sądzę, że to wymagało tego samego poziomu odwagi - przekonuje Kaczyński. - Nie słyszałem natomiast, żeby Donald Tusk był później w stoczni wśród tych, którzy protestowali przeciw wprowadzeniu stanu wojennego, ani żeby był wśród tych, którzy uciekli przed internowaniem i przeszli do podziemia, tak jak Bogdan Borusewicz. Myślę, że lepiej, by pod względem odwagi i zaangażowania w podziemie lider PO się nie ścigał. Niewątpliwie przejawiał jakąś aktywność, ale jego próby przedstawiania się jako bohatera raczej są niefortunne - stwierdził.

Prezes PiS opowiada, co robił 13 grudnia. - Była niedziela. Dowiedziałem się (o stanie wojennym) w kościele św. Stanisława Kostki, dokąd poszedłem na mszę. (...) Szedłem z domu bocznymi ulicami i nie widziałem żołnierzy. Spotkałem moją mamę i Martę Fik i ona mi powiedziała, że w Związku Literatów powstał ośrodek, gdzie się można czegoś więcej dowiedzieć - wspomina Kaczyński. I zaznacza. - W opozycji byłem od 1976 roku, od powstania Komitetu Obrony Robotników. Na przełomie 1979 i 1980 roku przeszedłem z Biura Interwencyjnego KOR do redakcji "Głosu".

"Pewnie przeszedłem między milicjantami"

Dalej Kaczyński relacjonuje. - Pojechaliśmy rano do Huty Warszawa. To był najbliższy wielki zakład pracy, który protestował. (...) Ludzie ze strajku powiedzieli nam, że Lech Wałęsa jest gdzieś w Warszawie, że trzeba go ściągnąć do strajkującej huty. - Jedźcie do go szukać, jest w jakimś hotelu - usłyszeliśmy. Pojechaliśmy, ale oczywiście żadnego Wałęsy nie było, tylko informacje, że jest w sądzie, więc tam pojechaliśmy - opowiada.

Następnie Kaczyński pojechał do Pałacu Staszica, do siedziby Polskiej Akademii Nauk, gdzie pracowała jego mama. - Popędziłem tam, milicja blokowała wejście, ale idąc pewnie, przeszedłem między nimi i wszedłem do środka. (...) W Instytucie nikogo już nie było, strajk trwał tylko kilka godzin i został spacyfikowany przez milicję, wszystkich wyprowadzono. W grupie osób, które zatrzymano, był wtedy Piotr Gliński - przywołuje.

"To było gorsze od internowania"

Prezes PiS opowiada szczegółowo o zamieszaniu, które wtedy panowało. - Szukaliśmy się przede wszystkim z ludźmi z "Głosu", bo część się ukrywała. Doszło do nas, że prawie nikt z naszych nie został internowany - opowiada.

Kaczyński ubolewa, że choć został zatrzymany i przewieziony do MSW, nie został ostatecznie internowany. - Dowiedziałem się od rodziców, że była po mnie ekipa z SB. No i następnego dnia mnie zwinęli. Byłem spakowany i przygotowany na ucieczkę, czekałem z wyjściem z domu, aż skończy się godzina policyjna. Zjawili się jednak przed 6 rano i zabrali do MSW. Pamiętam, że zawieźli mnie na wysokie piętro i jakiś facet dość uprzejmie próbował mnie przesłuchać. (...) Wieczorem mnie wypuścili i było to dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem. Nie ukrywam, że nieprzyjemnym, bo przecież działałem cały czas. Uważałem zresztą, że jestem w sytuacji dużo gorszej niż internowani. Miałem absolutny imperatyw, że muszę działać, i sądziłem, że w efekcie pójdę siedzieć, co było gorsze od internowania - przekonuje.

Prezes PiS przekonuje, że po 13 grudnia cały czas działał w opozycji. - Później zacząłem natychmiast działać i mam dla niedowiarków nawet dowody sądowe, bo w tej sprawie miałem proces z Jerzym Urbanem. Działałem trochę w MRKS-ie i dalej w "Głosie". Szybko został ściągnięty Ludwik Dorn, którego ukryłem. Kontynuowaliśmy działalność związkową, czyli w naszym przypadku Ośrodka Badań Społecznych regionu. Działał do 1989 roku, chociaż pod koniec, trzeba przyznać, jego działalność była już bardziej towarzyska - wspomina.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (61)
Kaczyński: To, że mnie nie internowali, było dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem
Zaloguj się
 • prosze_dosc

  Oceniono 106 razy 100

  Czekal z ucieczka az sie skonczy godzina milicyjna.... Prawdziwy bohater.

 • milorex10

  Oceniono 93 razy 93

  Prezes już wtedy myślał perspektywicznie. Więzienna twarda prycza, czarna kawa i czarny chleb pomogą w robieniu kariery politycznej w III RP. A tu nic z tego, komuniści nie internowali, nie uwięzili. Jak tu się chwalić ciepłym łóżeczkiem i smacznym obiadkiem od Mamy. Co za podłość mnie spotkała od tych komunistów. Takiego Komorowskiego zamknęli, a mnie nie. Podli komuniści.

 • india2010

  Oceniono 89 razy 87

  Jaki biedny prześladowany opozycjonista.

 • al-bundy

  Oceniono 85 razy 85

  Słowem: męczennik!

 • azteci

  Oceniono 82 razy 80

  wiadać, tak ważnej persony nawet ZOMOwcy nie śmieli internować, no chyba, że był inny powód, może IPN coć mógłby powiedzieć na ten temat. Ja tylko pytam...

 • pawelek332

  Oceniono 61 razy 61

  nie no bohater z ciebie to w takim razie wszystko jasne .....wszyscy glosujemy na jarka i przepraszamy cie jareczku z calego serca ...my po prostu nie wiedzielismy o twoich wyczynach:):):)

 • marika-live

  Oceniono 59 razy 59

  CO J. KACYŃSKI ROBIŁ 13 GRUDNIA 1981?
  Z tego co pamietam, to chyba sam Kaczyński kilkanaście lat temu przyznał chyba w jakiejś książce, że 13 grudnia dowiedział się o stanie wojennym dopiero w południe, bo .... spał do południa.
  Tutaj kawałek, który warto przeczytać, o naszym bohaterze:
  "- Obudziłem się więc w południe i poszedłem do kościoła w kompletnej nieświadomości..." dalej:

  politykier.pl/kat,1025795,wid,14077779,wiadomosc.html?ticaid=6fb03
  www.se.pl/wydarzenia/kraj/co-jaroslaw-kaczynski-robil-13-grudnia-1981-spal-do-poludnia-potem-poszedl-do-kosciola_218101.html

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 52 razy 52

  A ja sikałem partyjniakom do butelek z mlekiem. Z przyczyn oczywistych robiłem to po kryjomu i nikt nie może tego potwierdzić. Też mi się należy dobrze płatny stołek.

 • wondziadu

  Oceniono 48 razy 48

  Pwnie chciał bohatersko uciec do USA kajakiem . Ale przyszli zdrajcy o swicie i nie wyszło . Ale za to teraz Cie interweniują , do Tworek .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX