Prof. Dudek: 13 grudnia - najgorsza okazja do partyjnych marszów

- Błędem jest to, że PiS organizuje swój marsz 13 grudnia i próbuje sugerować, że istnieją jakiekolwiek analogie między reżimem Wojciecha Jaruzelskiego a władzą Donalda Tuska. To kompletne nieporozumienie - mówi prof. Antoni Dudek w rozmowie z Cezarym Michalskim.
W wywiadzie opublikowanym przez "Dziennik Opinii" historyk komentuje zapowiadany na 13 grudnia marsz Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem prof. Dudka rocznica wprowadzenia stanu wojennego jest "najgorszą okazją do partyjnych marszów", a sugerowanie przez PiS, że rządy Donalda Tuska są podobne do reżimu Wojciecha Jaruzelskiego, jest "kompletnym nieporozumieniem".

Jak obchodzić rocznicę? "Tłumacząc..."

Antoni Dudek dodaje, że w jego opinii rocznicę 13 grudnia należy obchodzić, tłumacząc młodym ludziom, o co naprawdę chodziło w 1981 roku. "I morał powinien być taki, że okoliczności zmieniły się bardzo głęboko, że to wydarzenie w takim kształcie się nie powtórzy. Nie wolno jednak zakładać historycznych masek i używać historycznego kodu do artykułowania obecnych konfliktów" - mówi w rozmowie z Cezarym Michalskim.

Historyk przypomina też, że Jarosław Kaczyński i Donald Tusk byli po tej samej stronie barykady aż do 1992 roku. "Ich wzajemna niechęć zaczęła się dopiero po obaleniu rządu Olszewskiego w 1992 r. i ubieranie jej w historyczny kostium z czasów PRL nie służy ani historii, ani polityce. Tym bardziej że konflikt, który ma być tutaj historycznym kostiumem, toczył się w innych warunkach ustrojowych, a co jeszcze bardziej istotne, w innych warunkach geopolitycznych. Ja bym zatem wolał, żeby 13 grudnia marszów partyjnych nie urządzać, są do tego lepsze daty" - mówi Dudek.

Cała rozmowa Cezarego Michalskiego z prof. Antonim Dudkiem na stronie "Dziennika Opinii" >>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Prof. Dudek: 13 grudnia - najgorsza okazja do partyjnych marszów
Zaloguj się
 • marika-live

  Oceniono 24 razy 22

  A czy w tym marszu powędruje inny wielki patriota Jan Tomaszewski, który: "W 1982 wstąpił do Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, popierając wprowadzenie stanu wojennego[3]." źródło (pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Tomaszewski)
  oraz podstawowy pisowski kabereciarz, który odśpiewa, żeby Polska była Polską Jan Pietrzak, który: ". Był członkiem Związku Młodzieży Polskiej, a także Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po latach przyznał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej (1994): Nie miałem nic przeciwko zastanej rzeczywistości. Nie walczyłem z nią, ja z niej wyrastałem – byłem w ZMP, w partii. Socjalizm brałem wprost (...). Dlatego w radzie robotniczej uchodziłem za krzykacza" źródło: (pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pietrzak)

 • kkryg

  Oceniono 18 razy 16

  ...no proszę ... i można spokojnie i z sensem :)

 • tegepe

  Oceniono 10 razy 8

  Pierwszy raz mogę się zgodzić z opinią prof. Dudka.

 • szichira

  Oceniono 5 razy 5

  tegepe - ja tez. lubię takie pozytywne zaskoczenia!

 • andrzej1.61

  Oceniono 4 razy 4

  Panie profesorze Kaczyński to też pańskie dzieło, uwiarygadniał pan jego wcześniejsze bzdety on idzie dalej. Myślę że to jeszcze nie koniec następnym krokiem będzie ogłoszenie że okres więzienia i internowania był okresem współpracy z SB (oni tam rozmawiali i zabawiali się z pałami policyjnymi zwykli zboczeńcy masochiści) i tylko tacy jak on to prawdziwi opozycjoniści którzy wywalczyli wolność dla nas wszystkich.

 • r0b0l

  0

  a ja uważam że PiS zrobił tak idiotycznie że aż genialnie. Bo od dłuższego czasu Kaczyński i jego świta kojarzą się z awanturami comiesięcznuymi, nienawistnymi wiecami, marszami z okazji 11 listopada, a teraz z okazji rocznicy 131281.
  Druga banda spod znaku SLD tez swiętuje.
  mozna powiedziec ze jedni maja kiłę, drudzy rzerzączkę i niech podadzą sobie rączkę. Co oczywiście nie zmieni sytuacji , nie zmniejszy ilości popierających obie czerwone bandy i nie zmieni wyniku przyszłych wyborów.

  Żeby odbudowac ten kraj trzeba go najpierw podpalic i zburzyć, a poza kaczorem nie widzę nikogo nadającego się do zniszczenia państwa. Nawet Ruscy nie będa musieli pomagać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX