Schetyna: Kaczyński nie szanuje wielu pokoleń Polaków

Jarosław Kaczyński nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego. I to jest osiągnięcie wielu milionów Polaków. Mówiąc takie rzeczy, prezes Kaczyński obraża tych, którzy wiedzą, jak kiedyś było - mówił dziś w Programie 1 Grzegorz Schetyna, komentując wypowiedzi prezesa PiS podczas marszu z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
- Czy jest pan sobie w stanie wyobrazić "Polskę inną niż dziś, w której będzie pluralizm mediów, nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, nie będzie się wyrzucało innych dziennikarzy za pisanie prawdy, nie będzie się przygotowywało ustawy o cenzurze, nie będzie więźniów politycznych"? - pytała, cytując Jarosława Kaczyńskiego, prowadząca program Zuzanna Dąbrowska.

- Jest mi przykro, że ktoś mówi o takich rzeczach, i to jeszcze 13 grudnia, w takim symbolicznym dniu, symbolu dławienia normalności i demokracji w Polsce - stwierdził Schetyna i rozwinął: - Cieszę się z osiągnięć ostatnich 23 lat i jestem z tego dumny. Uważam, że Polska jest demokratyczna i suwerenna, i trzeba to szanować. A Jarosław Kaczyński nie szanuje, mówiąc, że w Polsce demokracja jest łamana, że nie jest suwerenna. Nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego. I to jest osiągniecie wielu milionów Polaków. Mówiąc takie rzeczy, prezes Kaczyński obraża tych, którzy wiedzą, jak kiedyś było.

"Z PO będzie dobrze"

Zdaniem Schetyny dopóki PiS i Kaczyński w taki sposób jak podczas czwartkowego marszu będą artykułować problemy, z jakimi boryka się Polska, "to z PO będzie dobrze" . - Scena polityczna będzie stabilna, a PiS w opozycji. Czego im serdecznie życzę, bo Polsce potrzebny jest spokój, zaufanie i poczucie wspólnoty. Nad tym musimy wszyscy pracować i temu powinna służyć polityka. PiS robi zupełnie coś innego i robi to konsekwentnie. Dlatego przegrywa wybory za wyborami - mówił wiceprzewodniczący PO.

Schetyna był też gościem w RMF FM, gdzie prowadzący Konrad Piasecki zacytował inne słowa prezesa PiS - "Polska musi odzyskać wolność, a niepodległość nie może być na sprzedaż" - i zapytał: Gdy prezes mówi takie słowa, Platforma zaciera ręce?

- Tak - odpowiedział wiceprzewodniczący PO i wyjaśnił: - Zawsze, gdy Polacy przechodzą przez trudny czas - a wszyscy czujemy, że ten czas jest trudny, a przyszły rok też do najłatwiejszych nie będzie należał - to prezes Kaczyński i PiS pomagają, żeby Polaków przestraszyć i pokazać, że PO jest czymś, co gwarantuje bezpieczeństwo i normalność.

- Czyli im więcej takiego prezesa, tym Platforma ma większe szanse? - dopytywał Piasecki. - Tak jest. I to są twarde fakty wynikające z badań i intuicji politycznej - odparł Schetyna.

"Zderzenie nastąpiło. I dobrze..."

Piasecki poruszył też temat telewizyjnego spotu, w którym premier Donald Tusk składa rodakom świąteczne życzenia.

- Przyzna pan, że w tym spocie chodzi tylko i wyłącznie o to, by skonfrontować Tuska pod choinką z Kaczyńskim z placu Trzech Krzyży? - zapytał prowadzący. - Ale taka jest rzeczywistość. Zderzenie nastąpiło. I dobrze się stało, że taki spot się pojawił, że pojawił się głos spokoju, zadumy, przywołujący atmosferę świąteczną - stwierdził Schetyna.

- Ale nastroje Polaków są coraz gorsze i czy nie jest tak, że PiS ze swoim przesłaniem będzie w te nastroje trafiał coraz bardziej? - argumentował Piasecki. - Dużo łagodniej przechodziliśmy kryzys 2009 r. Trudno nam było uwierzyć, że możliwy jest kryzys światowy - odpowiadał Schetyna. - Teraz jesteśmy mądrzejsi o te doświadczenia i wiemy, że można i trzeba się bać, spodziewamy się trudnego roku. To wynika z odpowiedzialności i daru przewidywania, który mają Polacy. I choć prezes Kaczyński mówi o zagrożeniu niepodległości i wolności, to ja uważam, że Polska jest silna, wolna i bezpieczna.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Schetyna: Kaczyński nie szanuje wielu pokoleń Polaków
Zaloguj się
 • mt7

  Oceniono 19 razy 15

  Kaczyński jest utrzymywany z pieniędzy lemingów, których decyzji wyborczych nie uznaje.
  Powinniśmy zażądać zwrotu pieniędzy i wyjścia z legalnych struktur państwa, których nie uznaje.

 • pannamarianna777

  Oceniono 15 razy 11

  Czy mnie to przeszkadza, że Kaczyński mnie nie szanuje? ( w odniesieniu do stwierdzenia). NIE.
  Ja jego bardziej nie szanuję, wręcz nim pogardzam. Tylko, że ja wiem kto jest on. Ja dla niego - to szara masa.
  Bardziej, o wiele bardziej przeszkadzają mi dziennikarze i te codzienne pisaniny. JK zrobił to czy tamto. XX skomentował, co powiedział JK. XX czuje się dotknięty i obrażony. Bardziej irytuje mnie brak reakcji na "wypowiedzi" coraz bardziej niedorzeczne i brak na nie sprzeciwu. Politycznego, prywatnego na drodze sądowej.
  Bardziej dokucza mi ta zgoda na szaleństwa małego osobnika, I dlatego moja karta do głosowania może wziąć inną opcję

 • koniepobetonie

  Oceniono 9 razy 7

  Kaczyński nikogo nie szanuje. Nikogo !!! Zauważcie, jak wokół niego zmieniają się ludzie. Wciąż nowi. Wszystkich byłych współpracowników wykopał i zagnoił. Wszystkich.

 • ciemnyludd

  Oceniono 3 razy 3

  Ale przynajmniej K O T Y....

 • mallory71

  Oceniono 5 razy -5

  Tak... ja też nie szanuję. Wielu po 1945 "awansowało społecznie" "walczyło z bandytami w lasach, bo jak nie my ich to oni nas" itp.

  Niemcy przeszły denazyfikację a potem dekomunizację. Uznając, że oba systemy i zaczadzenie nimi nie pozwala na pełnienie odpowiedzialnych stanowisk. Komunista=Nazista. W końcu system komunistyczny zamordował więcej ludzi...

  Czy umiecie panowie dziennikarze i panowie politycy przyjąć do wiadomości tę prawdę historyczną? A może ktoś ma na was teczkę, po staremu to się nazywało kompr-materiał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX