"Poseł organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo. Tak być nie może"

- Nie ma prawa być tak, że poseł na Sejm Rzeczypospolitej organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo na temat ważnej sprawy społecznej - mówił w Poranku TOK FM o zespole Macierewicza prof. Radosław Markowski. - Ale obszar logiki smoleńskiej to jest dziwna przestrzeń... - dodał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki".
Publicyści w Poranku TOK FM rozmawiali m.in. o dyskusji dotyczącej katastrofy smoleńskiej, posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na ten temat oraz o pomyśle spotkania grup ekspertów, które miałyby dyskutować o przyczynach tragedii.

"Logika smoleńska. Zniekształca fizykę i logikę"

Komentatorzy zauważyli jednak, że nie każda dyskusja o katastrofie smoleńskiej jest ich zdaniem uprawniona. - Jeżeli na poziomie parlamentu powstaje komisja, która ewidentnie ze zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego i kreuje rzeczywistość, dla której nie ma żadnych dowodów, to może warto spojrzeć z punktu widzenia efektów jej pracy dla społeczeństwa - zauważył prof. Radosław Markowski, mówiąc o zespole Macierewicz. - Nie ma prawa być tak, że poseł na Sejm Rzeczypospolitej organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo na temat ważnej sprawy społecznej - dodał.

- Nie wypada się nie zgadzać z profesorem. Ale jak wejdziemy w obszar logiki smoleńskiej, to jest to dziwna przestrzeń, gdzie odkształcają się normalne reguły fizyki i logiki - zauważył z kolei Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika "Polityka". Tłumaczył: - Według tej logiki pewne rzeczy są uzasadnione, celowe, prawdopodobne, także posiedzenie RBN stawiające pytanie, czy Rosja ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski. Tak samo rozważania naukowe na temat betonowej brzozy. W tej logice się to mieści. Czasami próbuję się upominać, żebyśmy na ten obszar zapuszczali jak najrzadziej, ponieważ jeżeli wchodzi się w ten rodzaj dyskursu i dyskusji, to szansa na zwycięstwo jest niewielka. Wszyscy zostajemy wciągani do pewnej gry, w której sukcesu być nie może.

Spotkanie ekspertów? "Wyszliby poharatani..."

Baczyński argumentował, dlaczego nie wróży sukcesu ewentualnemu spotkaniu ekspertów ws. katastrofy smoleńskiej: - Próbuję sobie wyobrazić posiedzenie zespołu, o którym mówił pan Lasek i na który wstępnie zgadzał się pan Macierewicz. Nie mam wątpliwości, że naukowcy z komisji wyszliby silnie poharatani. Zwłaszcza gdyby odbyło się to przed kamerami, gdzie stonowanym profesorom z komisji odpowiadaliby ludzie rozgrzani, rozemocjonowani, przekonani o swojej racji. Tego się propagandowo nie da wygrać. Jeżeli wchodzi się w obszar tej logiki, to trzeba pogodzić się z tym, że wszyscy wyglądamy jak w krzywym lustrze. Jesteśmy w dziwnych miejscach pogięci, mamy dziwne głowy i krótkie nóżki - dodał naczelny "Polityki".

- Miałem przyjemność słuchać ekspertów Antoniego Macierewicza - wtrącił Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - I w momencie, kiedy wychodzi profesor, który dostał na 40 minut kawałeczek poszycia samolotu i mówi, że to dowód na wybuch, bo to się tak a nie inaczej wygięło, a przy okazji mówi, że jego doświadczenie z lotnictwa polega na tym, że był modelarzem, to myślę, że rozmowa z panem profesorem na temat teorii wybuchu i odkształceń w takich warunkach nie ma sensu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (89)
"Poseł organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo. Tak być nie może"
Zaloguj się
 • aniechich03

  Oceniono 195 razy 179

  Należałoby poinformować społeczeństwo, że prokuratura w swoim śledztwie sprawdza hipotezę
  NACISKÓW na pilotów przez Kancelarie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wątek inspiracji w tej sprawie, przez brata bliźniaka, któremu prezydent meldował "wykonanie zadania" po wygranych wyborach i z którym konsultował każdą swoją decyzję.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 195 razy 175

  Sprawa wygląda dość beznadziejnie. Bractwo św*. Antoniego zabrnęło zbyt daleko- przekroczyło punkt bez powrotu. Nabredzili zbyt dużo kretynizmów i nie mają już możliwości wycofania się bez ryzyka totalnego ośmieszenia wobec najwierniejszych wyznawców. Skazali się na marsz po grzęzawisku ćwierćprawd i pobożnych życzeń. Stronie rządowej jest to też na rękę bo spycha w cień współodpowiedzialność za bajzel w siłach lotniczych i MON. Zabawa jeszcze trochę potrwa.

 • wilkor111

  Oceniono 120 razy 104

  ekspert Maciarewicz - samolot składa się z : przódpłacia, śródpłacia i tylpłacia :)

 • a.k.traper

  Oceniono 115 razy 97

  powstanie takiego zespołu tylko nobilitowałoby "brednie smoleńskie" i napędzała wyborców niektórym politykom, brak zgody na taka debatę zwolennicy "opowieści smoleńskich" także odbiorą jako strach przed "prawdą", ja wybrałbym jednak drugie rozwiązanie i machnał ręką na te brednie, życia nikomu nie wrócą a robić z siebie idiotę z podpuchy cynicznego kłamcy i tchórza to nie honor.

 • filmik2000

  Oceniono 104 razy 94

  Tak. Taka grupa dyskusyjna powinna się spotkać w Tworkach i już nie wyjść na zewnątrz. Koniecznie z udziałem prezesa Jarosława ;) www.youtube.com/watch?v=x1czzMOxZTU

 • niktwazny126

  Oceniono 103 razy 89

  Antoni, święta się zbliżają, a wy, pisowcy, ponoć katolicy. Weź chłopie idź do lasu wyrąb choinkę, odłów karpia, utrzyj mak. Poszukaj prezentów dla najbliższych, a przynajmniej dla Jarosława i jego kota. Ale już nie mąć, nie judź, Jezus się narodzi jako zwiastowanie pokoju dla ludzi dobrej woli.
  Albo zejdź w ch....ę do podziemia i tam sobie organizuj, drukuj, działaj na chwałę pisu.

 • odra-1305

  Oceniono 100 razy 86

  Macierewicz ma na drugie imię Dezinformacja

 • 2zero

  Oceniono 76 razy 66

  Tak być musiało, a jak to się rozwija obecnie ? I czemu ludzie są tacy prymitywni ?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 26 razy 24

  Katastrofie - co juz caly zachodni swiat wie - jest winien Polski Burdel i Ruski Bardak, cala slawna w swiecie slowianska bylejakosc i kozackie, ze 'jakos tam bedzie'.
  A potem sie okazuje, ze jakos nie bylo.
  Slady TNT sa w KAZDYM samolocie NATO, uzywanym do transportu zolnierzy z Afganistanu, a owa smolenska TU-tka ci zolnierze przeciez wracali jakis tydzien przed katastrofa. Stad dla Zachodu jest wrecz oczywiste, ze ow 'trotyl' jest na siedzeniach samolotu i pasach bezpieczenstwa, ale juz NIE na rekawie ofiary, ktory Macierewicz z rodzinami poslali do pewnego amerykanskiego laboratorium i czym juz przestali straszyc (bo wynik jak wyzej - de facto wyklucza zamach).
  A zelbetowa brzoza? Taka sama jak zelbetowy drewniany slup telefoniczny:
  www.youtube.com/watch?v=u4MOULvOxvI
  Chryste Panie! Sama bym w dyskusji z tymi tumanami z PiSu udzialu nie wziela, bo by owa dyskusja z tymi 'humanistami' i ekspertami-cukiernikami mogla miec jakis sens, to by trzeba zaczac od nauki tego tumanstwa podstaw fizyki i chemii gdzies z poziomu 5 klasy dawnej podstawowki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX