Kalisz ostro o Sikorskim: Ławrow zrobił z niego małego chłopczyka

- Ręce opadają. Ławrow zrobił z niego małego chłopczyka - tak Ryszard Kalisz skomentował w Radiu ZET próby odzyskania wraku Tu-154 przez Radosława Sikorskiego. Jego zdaniem szef MSZ rozpoczął rozmowy bez przygotowania merytorycznego, a prawo rosyjskie i międzynarodowe pozwalają na zwrot wraku do Polski.
Zdaniem Kalisza, podobnie jak w kwietniu Tusk, Sikorski poleciał na rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji nie znając prawa rosyjskiego i międzynarodowego ani nie mając ze sobą ekspertów w tym zakresie.

- Kiedy Ławrow powiedział publicznie "nie, bo my mamy swoje przepisy", Sikorski nie miał wiedzy, żeby odpowiedzieć. Ja żądam, żeby nasi ministrowie mieli przy sobie prawników, którzy tak podstawowe rzeczy wiedzą - mówił Kalisz w audycji Moniki Olejnik "Gość Radia ZET".

"Można zrobić wypożyczenie. Można zwrócić szczątki"

Poseł SLD stwierdził, że zarówno prawo rosyjskie jak i Konwencja Chicagowska umożliwiają powrót wraku do Polski. - Przepisy rosyjskiego prawa karnego mówią, że można zrobić tzw. wypożyczenie osobie, która jest zainteresowana tym, żeby zagwarantować stabilność tego dowodu - mówił Kalisz. Zdaniem posła SLD Załącznik 13 do Konwencji Chicagowskiej i sama Konwencja również umożliwiają przekazanie wraku Polsce. - Konwencja obowiązuje i Polskę, i Rosję i jest ponad ustawami. W tym załączniku jest wyraźnie mowa, że po zbadaniu wraku przez komisje techniczne to jest dowód w postępowaniu karnym i po badaniu można zwrócić szczątki do kraju, który jest właścicielem statku - tłumaczył Kalisz.

"Sikorski ogłosił swoją porażkę"

- Panie ministrze, no niech pan weźmie swoich chłopaków i to przeczytajcie wreszcie! (...) Musicie jeździć na takie spotkania mając podstawową wiedzę prawną! - apelował do Sikorskiego i Tuska. Skrytykował szefa MSZ również za próbę włączenia w sprawę wraku szefowej unijnej dyplomacji, Catherine Ashton. - Dyplomacja ma swoje prawa. W dyplomacji ogłasza się działania, jak wiadomo, że to będzie sukces. A Sikorski ogłosił swoją porażkę. Ręce opadają - uciął Ryszard Kalisz.

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Kalisz ostro o Sikorskim: Ławrow zrobił z niego małego chłopczyka
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 25 razy 23

  W ogóle polityka zagraniczna w RP ma ostatnimi laty wyjątkowego pecha.Jak nie Anna F. to Radosny Ćwierkacz z narcystycznym problemem.

 • neostrada72

  Oceniono 19 razy 17

  Kalisz jako dobry prawnik ma rację.Sikorski sie zbłażnił.Więcej komentować nie ma czego.

 • ciemnyludd

  Oceniono 22 razy 16

  To nie Ławrow ale Sikorski zrobił z siebie małego chłopczyka, WPISUJĄC SIĘ W TĄ DURNĄ "LEGENDĘ SMOLEŃSKĄ...nie wiadomo czemu. Bo na całym świecie WRAKI ROZBITYCH SAMOLOTÓW ODDAJE SIĘ NA ZŁOM A NIE ROBI SIĘ Z NICH RELIKWII I PRZEDMIOTÓW KULTU....My przy tym badziewnym KONKORDACIE jesteśmy już JAKO PAŃSTWO ZDOLNI DO KAŻDEJ GŁUPOTY MOTYWOWANEJ RELIGIĄ, a przykładów chyba podawać nie trzeba...

 • henryabor

  Oceniono 6 razy 2

  Ławrow nic nie musiał robić! Bo Sikorzyna może Ławrowowi zaledwie buty czyścić. Dziwić się jedynie można, że Ławrow udzielił mu w ogóle audiencji?!

 • xxx11_w

  Oceniono 22 razy 2

  no prosze Kalisz wyrazil sie negatywnie na temat Sikorskiego i juz komentarze negatywne....ludzie wy byscie za tym Tuskinem w ogień skoczyli wezcie sie zastanowcie na swieta.

 • passtorian

  0

  Nie tylko Lawrow. Hillary Clinton rowniez. A Ashton? Wystarczy popatrzec na zdjecia tych dwojga. Maly chlopczyk to on jest, w fizycznej oprawie doroslego mezczyzny.

 • srololot

  Oceniono 6 razy 0

  zdania i urojenia polityczne Ryszarda O. są bez znaczenia , minister są decyzją w jakimś stopniu wpłynęła na decyzję Brukseli oraz Rosji na tematy problemu Polski ...............

 • peter-321

  Oceniono 8 razy -4

  Kalisz bawidamek , czlowiek bez poczucia odpowiedzialnosci , slizgacz , lawiranta pracujacy pod siebie. Ta postawa rozwalil SLD. Calkowite uchylanie sie od poczucia odpowiedzialnosci , tak jaby ciagle mial problem z pijckimi goleniami. Te mordy sa juz dawno niestrawne. Cynik Miller, pijaczyna Kwasniewski i Rysio wszechwiedzacy. Wstretne obrzydliwe typy i zaraz beda lecialy czerwone punklty , bo czerwonych tutaj w Radiu TokFm nie mozna krytykowac , nawet zasadnie.

 • kubi62

  Oceniono 26 razy -12

  Oj komuchu, komuchu. Kiedy wy te gęby zamkniecie i znikniecie z polityki?
  50 lat Polskę sprzedawaliście a teraz macie czelność z Milerem, Kwaśniewskim i innymi robić za autorytety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX