Sondaż dla "GW": Platforma na koniec roku z 10 pkt proc. przewagi nad PiS

Platforma skończy ten rok z 10-punktową przewagą nad PiS. W stosunku do poprzedniego roku straciła jednak 5 pkt procentowych. Według sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej" poparcie dla PO wynosi obecnie 32 proc., dla PiS zaś - 22 proc.
W ciągu dwóch ostatnich tygodni PO straciła 2 pkt procentowe i poparcie dla niej wyraża niemal co trzeci badany, podczas gdy PiS straciło 4 pkt procentowe - jego poparcie plasuje się na poziomie 22 proc. To wynik najnowszego sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla "Gazety".

Badanie przeprowadzono między 14 a 18 grudnia, czyli zaraz po antyrządowym marszu PiS. W październiku partia Jarosława Kaczyńskiego po raz pierwszy od lat wysunęła się na prowadzenie, by po publikacji "Rzeczpospolitej" o śladach trotylu na wraku tupolewa i ostrych słowach prezesa o zamachu znów na szczycie ustąpić miejsca Platformie.

- Gdy PiS wysuwał na pierwszy plan prof. Piotra Glińskiego, mówił o ekonomii, polityce prorodzinnej i bezrobociu, kojarzył się z dawnym rządem PiS Kazimierza Marcinkiewicza, który miał przecież olbrzymią popularność - tłumaczył socjolog Robert Sobiech. - Ale gdy po Marcinkiewiczu premierem został Kaczyński, notowania rządu załamały się, choć skład Rady Ministrów był praktycznie ten sam - dodał.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (15)
Sondaż dla "GW": Platforma na koniec roku z 10 pkt proc. przewagi nad PiS
Zaloguj się
 • nebukadnezar

  Oceniono 21 razy 19

  Trudno się zgodzić ze stwierdzeniem, że te notowania to przejaw stabilności czy racjonalności. Boleję nad tym, że AŻ 22% naszych rodaków stawia na ciemną stronę mocy. Mam tylko nadzieję graniczącą z pewnością, że część z tych osób wyraża tym swoje niezadowolenie z obecnych rządów platformy niż stawia na coraz bardziej osamotnione smoleńskie plemię.

 • starej_daty_czlowiek

  Oceniono 13 razy 11

  Miło słyszeć.

 • ciemnyludd

  Oceniono 7 razy 5

  A o zastosowanej metodzie sondażu jak zwykle ani mru mru...Wynik pewnie by się zgadzał, gdyby sondażu dokonano po jakiejś mszy na Podlasiu...

 • modesta22

  Oceniono 8 razy 2

  Witam.
  Nie chce mi się już nawet komentować tych sondaży i ich wartości...
  Uważam jednak, że wszelkie sondaże powinny być zakazane na 3 miesiące przed wyborami, aby wykluczyć manipulacje i mieszanie ludziom w głowach.
  Pozdrawiam.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 4 razy -4

  Weźcie sobie te słupki i wsadźcie je sobie tam gdzie słońce nie dociera!

  Na mdłości mnie bierze, gdy widzę te sondażyki.

 • robson-w1973

  Oceniono 17 razy -7

  Jak widzę to zamawiający badania, z każdym badaniem zmniejszają liczbę badanych, dziś to 966 osób.
  Prawda jest taka,że aby badanie było realnym odzwierciedleniem preferencji wyborczych obywateli, powinno się zbadać minimum 10 tys. osób, w każdym wieku, różnorodnych miejscach zamieszkania , z różnym wykształceniem i zawodem wykonywany.
  Polskie media zakładają pewną preferencje poparcie, później ją zlecają takiej firmie jak TNS Polska, ta już dopasowuje odpowiednią metodologię , do zlecenia nap. polskiego radia czy gazety wyborczej. Więc firma badawcza, zmniejsza tak ilość badanych ,aby sprostać zamówieniu.
  O takich działaniach, które mają na celu kierunkować wyborcę, opowiedział w swej książce Axel Ruud, doradca i PRowiec Bracka Obamy .
  Prawda jest taka,że media jak nie chcą poruszać trudnych tematów , to robią akcję sondażową.

 • xxx11_w

  Oceniono 23 razy -23

  na szczescie bedzie nowa obiektywna telewizja sondaze sie zmienią i tymi waszymi fałszywymi sondazami bedziecie sobie mogli dalej karmic swoich lemingów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX