Piechociński sięga po PJN, "ziobrystów" i byłych polityków PiS. "Przygotowuję szerszą ofertę na eurowybory"

- Trzeba tworzyć aktywne centrum, odejść od polskiego sporu - taki pomysł na eurowybory ma Janusz Piechociński. Otwarcie jednak deklaruje w TOK FM, że swój start w eurowyborach wyklucza. Powstanie nowej partii pod egidą PSL - tego z kolei nie wyklucza Paweł Kowal, lider PJN.
Piechociński - jak deklaruje - gotów jest tworzyć szeroki front, sięgając także po byłych członków Prawa i Sprawiedliwości, którzy z partii odeszli lub zostali wyrzuceni.

Lista ma być jeszcze szersza, bo Piechociński jednoznacznie zapowiada, że chciałby tworzyć aktywne centrum. Chodzi o środowiska samorządowe i emeryckie, ale nie tylko. - Aż po PJN i, jeśli taka będzie możliwość w wymiarze porozumienia, także Solidarną Polskę - zaznacza.

Kowal: Wspólne listy rozważane

Możliwość wspólnego startu potwierdza prezes PJN Paweł Kowal. Jak zaznacza, jest jeszcze wiele czasu na ustalenia, bo eurowybory dopiero w 2014 roku. Według Kowala możliwy jest nie tylko wspólny start, ale też stworzenie nowej partii - pod egidą PSL-u. - Może to jest ten czas. Taka partia w centrum, wolnorynkowa, ale z taką chadecką wrażliwością, to byłby dobry partner i do polityki w Polsce, i do polityki europejskiej.

Jaki miałby być szyld tej partii? Kowal jasno daje do zrozumienia, kto byłby najważniejszy. - Koncentracja wokół jakiejś idei, ale tutaj pakiet kontrolny należy do Piechocińskiego i PSL-u - twierdzi. Według lidera PJN - "dzisiaj graczem, który ma najwięcej kart w ręku, jeśli chodzi o tworzenie centrum, jest Piechociński".

Komu nowa partia centrowa mogłaby zaszkodzić? Największym

Kowal i Piechociński zgodnie podkreślają, że obecna dwubiegunowa scena polityczna "PO kontra PiS" jest jednocześnie niszcząca dla Polski i korzystna dla obu tych partii. Według wicepremiera trzeba kończyć z tą trwającą od 2005 roku wojną.

"Jestem zwolennikiem zbudowania nowej oferty aktywnego centrum" - ale co to dokładnie znaczy? Niewykluczone, że polityczne plany Piechocińskiego są znacznie szersze niż bycie liderem ludowców. Gdyby znalazł sojuszników - a potencjalnych jest wielu - mógłby stać się liderem partii o wiele bardziej znaczącej niż PSL. To jednak kwestia nie dni, a miesięcy - jeśli nie lat.

Co z Ziobrą? Nie wiadomo

O wspólny start z Polskim Stronnictwem Ludowym i PJN-em chcieliśmy zapytać lidera Solidarnej Polski, jednak ze Zbigniewem Ziobrą nie udało nam się skontaktować.

Jego potencjalna współpraca z Pawłem Kowalem byłaby o tyle trudna, że to Ziobro był pośrednio odpowiedzialny za wyrzucenie lub odejście obecnych członków PJN z PiS-u. Po przegranej przez Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2010 roku Ziobro ostro zaatakował Joannę Kluzik-Rostkowską za nieudaną - jego zdaniem - kampanię wyborczą, której była szefową.

W konsekwencji Kluzik-Rostkowska i Elżbieta Jakubiak zostały z PiS-u wyrzucone, a za nimi poszli inni - i tak pod koniec 2010 roku powstała PJN. Dziś Paweł Kowal do tych sporów nie chce wracać - współpracy z Ziobrą nie wyklucza. - Prawo do zmiany musi być tym prawem, które gwarantujemy sobie nawzajem, inaczej byłoby to szaleństwo. (...) Co będzie w przyszłości, ocenię po owocach. To dotyczy każdego, nie tylko Zbigniewa Ziobry - mówi.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (67)
Piechociński sięga po PJN, "ziobrystów" i byłych polityków PiS. "Przygotowuję szerszą ofertę na eurowybory"
Zaloguj się
 • lignan

  Oceniono 106 razy 84

  Dajcie ziobrze i kurskiemu jedynkę na listach do europarlamentu to swoich rodziców sie wyrzekną...

 • cool77

  Oceniono 101 razy 81

  Trzeba pójść dalej .Jedna partia dla psl po pis pjn sp sld - Pod nazwą "Polskie i Solidarno- Ludowe Koryto Jest Najważniejsze" z dopiskiem Biskupi Popierają w skrócie
  PiSLKJN-BP
  wszyscy będą zadowolenie także naród bo nowa partia oczywiście będzie walczyć z korupcją i nepotyzmem powołując nowe spec służby ,urzędników do ich kontroli i nastepne służby do kontroli poprzednich

 • maxnowak

  Oceniono 72 razy 62

  Ładna partia centrum... Z Jakubiak i Ziobro. Dziękuję, postoję.

 • kosa811

  Oceniono 70 razy 62

  to się Donald ucieszy z nowej inicjatywy politycznej koalicjanta :))

 • uniapolska.pl

  Oceniono 63 razy 53

  ciekawe że małe grupy ludzi takie mają parcie na koryto że już nawet łączą się z wrogami byle się dostać do władzy. Czy ktoś normalny, widzący co się dzieje w Polsce odda głos na tą zbieraninę ?

 • gr_ub_y

  Oceniono 57 razy 49

  Co jeszcze zrobić, by utrzymać się przy korycie?

 • bilderberg500

  Oceniono 45 razy 33

  "ciemnyludd" ma rację!!!!
  bez Rysia Czarneckiego nie da rady!!!!!

 • xymeon_x

  Oceniono 35 razy 25

  Ciekawe czy Piechociński 'rozłoży' PSL... moim zdaniem wygrywali wybory dzięki swojej homogeniczności ... jakie by nie były sondaże to zawsze PSL-owi 'starczało'.

  Ciekawe czy wpuszczenie innych partii pod skrzydła PSL-u nie będzie wpuszczeniem śmiertelnej dla tej partii bakterii.

  Skoro jest to dobre rozwiązanie dla PSL to dlaczego od lat się z nikim nie łączą ... co najwyżej tworzą koalicję ?

  Ciekawy jestem wyników wyborów dla PSL po tych ruchach Piechocińskiego

  swoją drogą Pawlak pokazał jak małym jest człowiekiem 'obrażając się' na Piechocińskiego .... żaden autorytet, pokazał swym zachowaniem że jest tylko aparatczykiem

 • niktwazny126

  Oceniono 29 razy 21

  Malutkie partyjki może i zechcą się do Piechocińskiego przyłączyć. Ale wowczas Palikot połączy się z lewicą. I nadal będą duże podziały, bo przecież prezes ze sceny nie zejdzie za żadną cenę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX