SLD chce fetować Gierka. "Postkomunistyczna partia jedzie na sentymentach, bo nic oryginalnego nie potrafi powiedzieć"

Pomysł SLD, żeby rok 2013 był rokiem E. Gierka, świadczy o słabości partii. Bo, jak argumentował publicysta i wykładowca Kazimierz Wóycicki, Sojusz nie jest w stanie niczego oryginalnego powiedzieć. - SLD ciągle jest partią postkomunistyczną i jedzie na tych sentymentach - mówił Wóycicki w TOK FM. A Renata Kim pytała: Za co można fetować Gierka? Za pięć lat coca-coli i szynki?
Sojusz Lewicy Demokratycznej chce ogłoszenia roku Edwarda Gierka, bo za cztery dni minie setna rocznica urodzin byłego I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR.

Według publicysty Studia Opinii i wykładowcy UW Kazimierza Wóycickiego pomysł jak najgorzej świadczy o jego autorach.

- Lewica nie potrafi się ukonstytuować jako partia opozycyjna, opowiadająca się wobec współczesnych problemów. Ciągle jest partią postkomunistyczną i jedzie na tych sentymentach. To niedobrze dla kraju. Bo potrzebujemy dobrej opozycji, żeby w kraju była jakaś poważna dyskusja polityczna - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Wóycicki nie oszczędzał partii Leszka Millera. - Muszą sięgać do odgrzewanych klusek, sentymentów, ponieważ tak dalece nie potrafią niczego oryginalnego powiedzieć.

Za co fetować Gierka?

Pomysł uczczenie pamięci Edwarda Gierka nie podoba się również Renacie Kim. - Kiedy usłyszałam o tym, wydało mi się to śmieszne, absurdalne i oderwane od rzeczywistości. Za co można fetować Edwarda Gierka? Za pięć lat coca-coli i szynki? Pamiętam czasy Gierka i coca-colę, która się pojawiła. A wiedzą powszechną jest to, że Gierek zostawił kraj zadłużony - przypominała dziennikarka "Newsweeka".

Inicjatywę firmują młodzi działacze SLD, z sekretarzem generalnym partii Krzysztofem Gawkowskim na czele. - O ile pamiętam, rok 2013 jest Rokiem Witolda Lutosławskiego i powstania styczniowego. SLD mogłoby poszukać lepszych idoli - radziła Kim.

Leszek Miller nie chce mówić

Ciekawe jest zachowanie liderów SLD, pytanych dziś w Sejmie o pomysł uczczenia Edwarda Gierka. Leszek Miller i rzecznik partii Dariusz Joński, potwierdzili jedynie, że 5 stycznia w Warszawie odbędzie się specjalna konferencja poświęcona byłemu I sekretarzowi KC PZPR. A pytania dziennikarzy na temat Gierka wyraźnie ich irytowały.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
SLD chce fetować Gierka. "Postkomunistyczna partia jedzie na sentymentach, bo nic oryginalnego nie potrafi powiedzieć"
Zaloguj się
 • przyganiacz

  Oceniono 22 razy 16

  Wóycicki: ''Postkomunistyczna partia jedzie na sentymentach''
  Mister Wóycicki zapomniał, że Polsce wszystkie partie i wszystko inne jest postkomunistyczne. On sam także...

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 24 razy 12

  Redaktorzy robią co mogą aby znikały komentarze
  1. Żaden kraj nie jest samowystarczalny. Kredyty brano gdy była odwilż wschód - zachód. Potem nastąpiło zaostrzenie stosunków. politycznych i zastopowanie stosunków handlowych. Zachód praktycznie brał tylko surowce i to obniżonych cenach.. Niby embarga nie było, tylko dlaczego nie można kupić lodówki Mińsk, Kubańskiego cukru, czy pomarańczy. Bo można tak ustalić stawki celne, sieci handlowe wymogi homologacyjne, że bym musiał chyba pojechać na Białoruś aby sobie kupić lodówkę Mińsk, którą użytkowałem bezawaryjnie trzydzieści pięć lat
  2. Pewnie nawet nie wiesz,, a żaden z tych krytykantów Gierka tego nie porusza, ale w latach siedemdziesiątych był kryzys naftowy, a protesty robotnicze w Polsce 76i 80 dokładnie się pokrywają ze skokowym wzrostem cen ropy naftowej w łącznej wysokości 1500 procent. Wyobraż sobie jaki by był kryzys na świecie gdyby ropa zdrożała pietnaście razy. A Polska nie żyła w próżni.
  A tak po za tym taki Wałęsa z wielodzietną rodziną i niepracującą żoną to by z głodu zdechł, a być może by odebrali dzieci.
  Wystarczy obejrzeć sobie np. Gang Olsena, i zobaczyć że i na zachodzie się nie przelewało, albo zobaczyć nawet dzisiaj jak żyje angielski robol w jakim mieszkaniu.
  A należy pamiętać, że Polska to był kraj rolniczy, zacofany, i nie tak łatwo było nadgonić do czołowych gospodarek zachodnich.

 • paw73

  Oceniono 20 razy 10

  Gdyby nie Gierek, Tusk już 100x by zbankrutował. Wszystko co sprzedawał Tusk, to wybudowane było za gierka.
  W latach 70. wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw, w tym:

  71 fabryk domów,
  18 zakładów mięsnych,
  16 fabryk odzieżowych,
  14 chłodni,
  10 zakładów elektronicznych,
  10 fabryk mebli,
  9 zakładów hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych,
  9 elektrociepłowni,
  7 elektrowni,
  7 fabryk samochodów
  i ich części,
  5 cementowni,
  5 kopalni węgla kamiennego.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 20 razy 10

  kto to jest pani Kim, jescze jedna frustratka?
  a moze wlasnie dzieki reform, zmian za czasow Gierka, ta pani wyszla z czworakow?

 • sferk9

  Oceniono 9 razy 7

  Co by nie mówić, Gierek wziął ok. 27 mld dol. kredytów, ale zbudował 2 mln mieszkań dla wyżu demograficznego, drogi, odnowił energetykę, zbudował wiele zakładów - III RP sprzedała to za 40 mld USD a sama ma długi bez porównania większe.,.. I to nie coca cola i szynka, ale: wszyscy mieli pracę, z której mogli godnie żyć, kultura i sztuka wznosiły się na najwyższe szczyty (na koszt państwa!), w każdej szkole był gabinet lekarski - i dziesiątki innych szczegółów określających jakość życia.,,

 • andrzejt1950

  Oceniono 11 razy 7

  NIE WSZYSTKO CO ROBIŁ PAN GIEREK MI SIĘ PODOBAŁO,ALE JEDNO TRZEBA MU PRZYZNAĆ DAŁ SZANSĘ MILIONOM POLAKÓW WYJŚĆ Z WIOSEK DO MIAST, BUDUJĄC MIESZKANIA.
  TAKIEJ SZANSY NIE DA ŻADEN RZĄD ZWANY DEMOKRATYCZNYM

 • szats69

  Oceniono 18 razy 6

  Co to znaczy postkomunistyczna? Czy partia demokratyczna, silniej niż pozostałe przypominająca prawa człowieka, otwarta na integrację europejską ma jeszcze wiele wspólnego z komunizmem? To już bardziej komunistyczna wydaje się Prawo i Sprawiedliwość, ze swoimi ciągotami autorytarnymi i podporządkowaniem sobie narodu na swoją jedynie słuszną modłę. nie wiem czy jeden Gierek upoważnia do nazywania SLD partią postkomunistyczną - denerwuje mnie to strasznie.

 • endrju1521

  Oceniono 13 razy 5

  "Renata Kim pytała: Za co można fetować Gierka? Za pięć lat coca-coli i szynki? "

  =======================================================

  Niewiele wiesz o tamtym okresie, Renatko, skoro opowiadano ci tylko o coca-coli i szynce.

  Zapewne nic nie wiesz o Kozienicach, Stalowej Woli, nie widziałaś dworca centralnego, nie słyszałaś

  o "gierkówce".... Poproś mamusię i tatusia, żeby ci o tym opowiedzieli.

  CHWAŁA

  BUDOWNICZEMU

  MOJEJ

  OJCZYZNY

  - POLSKIEJ RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ ! ! ! ! !

 • wondziadu

  Oceniono 9 razy 3

  A co na przyklad dla Polski zrobil taki Jan Pawel 2 ? Oprucz tego ze zbieral ciagle na tace . A kazda jego wizyta kosztowala miliardy. A pomniki ma wszedzie , mimo tego ze mowil za zycia zeby pomnikow jemu nie stawiac .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX