"Kary finansowe za błędy. To by wyeliminowało 'macierewiczów' ze służby publicznej"

- Kary finansowe wyeliminowałyby wszystkich "macierewiczów" z chęci obejmowania funkcji bez kompetencji - uważa profesor Kik. Odpowiada tak na postulat gen. Dukaczewskiego, który odnosząc się do kolejnych przeprosin MON za "raport Macierewicza", pyta: "Dlaczego podatnicy mają płacić za niekompetencję Macierewicza?".
- Minister obrony narodowej musiał wyłożyć już ok. 900 tys. zł przez kompletny brak profesjonalizmu i rzetelności pracy komisji weryfikacyjnej. Dlaczego mamy za to płacić my, podatnicy, a nie osoby za ten stan odpowiedzialne? - pytał w "Poranku Radia TOK FM" był szef WSI gen. Marek Dukaczewski. Profesor Kazimierz Kik nie ma jednak wątpliwości: - To Macierewicz powinien być obciążony tą sumą.

- Takie kary wyeliminowałyby wszystkich "macierewiczów" z chęci obejmowania funkcji, jeżeli nie mają kompetencji do ich wykonywania - uważa Kik. - Bezkarność i brak odpowiedzialności finansowej ośmiela każdego politykiera i każdego niekompetentnego, a politycznie zaangażowanego chłopka do obejmowania jakichkolwiek funkcji. I paprają je.

Trzy schorzenia

- Polska demokracja cierpi na trzy zasadnicze schorzenia - uważa profesor Kik. - Pierwsza to niska jakość polskiej klasy politycznej, wynikająca z negatywnych mechanizmów jej doboru. Mając taką poślednią jakość polskiej klasy politycznej, nasycamy nią polską administrację. I tu dochodzimy do drugiego schorzenia: upolitycznienia wszystkiego, co jest publiczne. Czyli każda partia po zdobyciu władzy obsadza administrację swoimi ludźmi.- Chodzi właśnie o takich "macierewiczów", czyli ludzi, którzy nie tyle spełniają kryteria krajowej służby cywilnej, która nie istnieje, co jeszcze obciążają administrację państwową brakiem profesjonalizmu - dodaje nasz rozmówca. - Trzecia słabość polskiej demokracji to zasada nieodpowiedzialności urzędnika politycznego. Urzędnik taki nie podejmuje działań merytorycznych, ale właśnie polityczne.

- Właśnie dlatego w Polsce powinna być wprowadzona zasada odpowiedzialności materialnej za każdy błąd popełniony przez urzędnika, który wynikał z braku kompetencji w realizowaniu danego zadania. Gdyby tak było, to byle Jasio by się nie pchał na funkcje - stwierdził profesor.

"To czysty leninizm..."

- Dzisiaj co inteligentniejsi i bardziej wykształceni Polacy są poza służbą publiczną - podkreśla Kik. - Zajmują się prywatną inicjatywą, pracą na własny rachunek. A administracja państwowa jest obsadzana przez niekompetentną klasę polityczną.

Profesor podsumowuje, że jego zdaniem wprowadzenie odpowiedzialności za błędy jest konieczne. - Inaczej każdy chłopek będzie aspirował do każdej funkcji. To czysty leninizm, że każdy może być ministrem albo nadzorcą służb.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (161)
"Kary finansowe za błędy. To by wyeliminowało 'macierewiczów' ze służby publicznej"
Zaloguj się
 • krosnowski

  Oceniono 388 razy 334

  Macierewicz to osoba chora psychicznie. Ogarnięta "manią prześladowczą"

 • blue911

  Oceniono 349 razy 305

  Ten hochsztapler Macierewicz powinien slono zaplacic za swoje wyczyny w ostatnich kilku latach !!!! Bylaby to doskonala nauczka dla niego I jemu podobnych.

 • kula5211

  Oceniono 265 razy 227

  Macierewicz już wszyscy się na tobie poznali, twoje miejsce bez immunitetu wiesz gdzie jest................ ,

  tylko twój szef tego nie wie ........ ale z nim wiadomo...Na Lekach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • blue911

  Oceniono 219 razy 183

  To najlepszy sposob zeby jemu I jego nasladowcom wybic z glowy wileka medialna przygode pod tytulem "Zamach". To bezwstydne indywiduum zeruje na tragedii I naiwnosci Polakow I uczynil sobie z tego zajecia praktycznie swoisty zawod ! WON !!!!!

 • skiter

  Oceniono 197 razy 177

  Pierwsza i główna choroba tej "demokracji" to fakt, że posłów nie wybierają obywatele, tylko kilku partyjnych kacyków decyduje o tym, kto jakie miejsce będzie miał na liście.
  I tak otrzymujemy 460 wdzięcznych baranów, którzy głosują tak, jak Pan każe.
  Oszustwo, nie demokracja.

 • okoni

  Oceniono 171 razy 161

  zlikwidować coś tak chorego jak immunitet . wtedy szczerze dowiedzieli byśmy się ilu posłów jest z powołania i ilu ma uczciwą chęć zmieniania polski na lepsze.

 • bp_2

  Oceniono 139 razy 107

  Spoko, Kaczyński i Maciarewicz mają żółte papiery w Torkach. Trybunał Stanu może im skoczyć !

 • hans_close

  Oceniono 128 razy 106

  Kato-bolszewiccy politycy nie raz wprost mówili, że nawet kocmołuch bez znajomości języków obcych może pofatygować się do ministerstwa spraw zagranicznych aby tam "tańcować" na wyjazdach. ;)

 • kingsizemax

  Oceniono 106 razy 92

  Ależ złośliwa gadanie . Przecież Macierewicz zna się na wszystkim .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX