Bielik-Robson: Ziemkiewicz chce się wylansować na lidera prawicy. I stawia na skrajne ruchy

- Jeżeli prawica miałaby się odrodzić, to w niepisowskiej formule. Być może opartej na radykalnym ruchu. A na ruchy skrajne stawia Ziemkiewicz. Zawsze kultywował w sobie brutalną, "zdrową" siłę - mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" filozofka Agata Bielik-Robson. Przekonuje, że ostatnie kontrowersyjne wystąpienie Rafała Ziemkiewicza ma polityczny wymiar.
Agata Bielik-Robson przekonuje, że ostro skrytykowane wystąpienie Rafała Ziemkiewicza może być przejawem jego politycznych ambicji czy wręcz jego aspiracji do roli nowego prawicowego lidera.

- Prawica musi zdecydować, czy nadal wierzyć w Jarosława Kaczyńskiego, mimo że po raz szósty z rzędu przegrywa wybory, czy też porzucić PiS i wymyślić dla prawicy zupełnie inną formułę. Być może opartą właśnie na tym ludowym, radykalnym ruchu. Kto wie, czy nie właśnie na to stawia Ziemkiewicz? - mówi Agata Bielik-Robson w wywiadzie dla "Newsweeka". Zaznacza, że w tej chwili kluczową dla prawicy decyzją będzie, czy zgodzi się na legitymizację obozu radykalno-nacjonalistycznego, czy zdecydowanie się od niego odetnie.

"Brutalna, zdrowa siła"

Filozofka przekonuje, że Rafał Ziemkiewicz "zawsze kultywował w sobie brutalną, "zdrową" siłę. Dodaje, że ostatnim swoim wystąpieniem "Ziemkiewicz wykonał niebezpieczny, pionierski krok". - Sądzę, że on się przesuwa do czynnej polityki. Ma ochotę stać się trybunem tego - w jego mniemaniu najbardziej uciśnionego - prawicowego polskiego ludu.

Bielik-Robson przekonuje, że być może właśnie dlatego Ziemkiewicz odwołuje się do argumentów bliskich radykalnej prawicy i stąd głoszone przez niego opinie, jak ta, że "Żydzi obsiedli kulturę i media" czy że "sprawują inteligencki rząd dusz". Bo jak przekonuje filozofka, dzisiejszy ONR to ruch zdecydowanie antysemicki. - Przecież to są ludzie, którzy co roku świętują pogrom myślenicki... - mówi Bielik-Robson.

"Skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów"

Wywiad z Bielik-Robson to komentarz do sporu między Rafałem Ziemkiewiczem i Dawidem Wildsteinem. Wildstein ostro skrytykował Ziemkiewicza za kontrowersyjne wypowiedzi w czasie spotkania promującego jego książkę. "Z Twojego wykładu dowiedziałem się, że międzywojenni Żydzi, w tym moi przodkowie, na wyższych uczelniach to była skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów" - napisał wtedy Wildstein. "Jeśli Ziemkiewicz nie jest antysemitą, to kto nim jest?" - komentowała od razu na FB filozofka Agata Bielik-Robson.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (17)
Bielik-Robson: Ziemkiewicz chce się wylansować na lidera prawicy. I stawia na skrajne ruchy
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 17 razy 13

  "btutalna, zdrowa siła"?
  obwisłe podgardle pana Ziemkiewicza, porośnięte parodniową szczeciną
  absolutnie nie kojarzy mi się ze zdrowiem...

 • jezierskiadam

  Oceniono 15 razy 11

  Największe ambicje zastąpienia Kczyńskiego po jego nieuchronnym i bliskim już upadku, idące w parze z możliwościami stworzonymi media, ma niejaki TERLIKOWSKI.
  Fuuuuuuuuuuuuuuuuuj

 • pannamarianna777

  Oceniono 11 razy 7

  Może najlepiej byłoby nie wchodzić z nim w rozmowy, dyskusje.
  Ignorowanie zarozumialca najbardziej zaboli

 • neumarkt

  Oceniono 9 razy 7

  A kto to taki, ten Ziemkiewicz? Z konterfektu jawi nam się jako Marchołt gruby a sprośny. Za młodych lat usiłował brylować na konferencjach prasowych MSW. A teraz komu kibicuje?

 • voodean92

  Oceniono 11 razy 5

  Ktos przepraszam bardzo bronil sie uczyc i zdawac na studia Polakom przed wojna? Mowic o nadreprezentacji Zydow na uczelniach, to jak mowic o nadreprezentacji potomkow niewolnikow z Zachodniej Afryki w finale na 100metrow, czy o nadreprezentacji Kenijczykow w czolowce maratonow.
  55% mistrzow szachowych, 1/3 noblistow, 22% studentow dzisiejszych najlepszych uczelni amerykanskich, czy 1/4 miliarderow w USA, i najwyzszy wskaznik w testach IQ (Zydzi wywodzacy sie wlasnie z Europy Srodkowo-Wschodniej). Jak ktos uzywa mozgu, albo biega szybko, albo biega na dlugich dystansach od 3500 lat, to selekcja naturalna doprowadza do lepszych genow. Dodatkowo socjalizacja, w takiej Kenii do dzisiaj biegaja dla przyjemnosci, czy do szkoly, Zydzi do dzisiaj sie ucza dla przyjemnosci, zamiast stac pod budka z piwem.

  Poszukajcie sobie w internecie "aszkenazyjska inteligencja":
  wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/207868,geniusz-zydowski.html
  zwierciadlo.pl/2011/psychologia/rozwoj/jestesmy-inteligentniejsi-ale-czy-to-dobrze-badania
  Pierwszy z brzegu przyklad, dwoch Zydow, jeden z Hiszpanii drugi z Rosji wymyslili jogurt, zaczeli produkcje pod nazwa Danone, jeden z nich pozniej dostal nobla z medycyny za odkrycie bialych krwinek. Takich przykladow sa tysiace, wystarczy poszukac w wikipedii.

  Oprocz wysokiego IQ, Zydzi obciazeni sa chorobami genetycznymi w wiekszym stopniu niz inne narody (gdyz geny odpowiedzialne za choroby neurologiczne koreluja z tymi odpowiedzialnymi za IQ, dlatego nie wyginely w toku ewolucji. Sa taka ciekawostka przyrodnicza.

  Jak mocne sa te geny, najlepiej swiadczy przyklad, ze znajduja sie oni we wszystkich srodowiskach, od nauk scislych, po Freuda, od Lenina i komunizmu, po skrajny kapitalizm i bankierow z Nowego Jorku, sa we wszystkich srodowiskach politycznych na przyklad w Polsce, od lewicy, az po prawice w tym skrajna (najsmieszniejsze !) Wildsteina, czy Ziemkiewicza, Samuela Pereiry, Ludwika Dorna w PiS, czy Wladimira Zyrynowskiego lidera rosyjskich nacjonalistow, jak widac sami nacjonalisci nie potrafia skutecznie przebic sie i byc wlasnymi liderami.

  Mozna oczywiscie faulowac jak Hitler, probowal wybic caly narod co do jednego dziecka. Z tej garstki co przetrwala, z ktorych wiekszosc to tylko zydzi w polowie, jednej drugiej, czwartej, osmej, znowu mamy liderow w kazdej dziedzinie.

 • antygazeta5.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Jako zatwadziały PISowiec chciałbym być wychłostany przez robsson.

 • plantin

  Oceniono 3 razy 1

  Inteligentna (i do tego przystojna) kobieta a zajmuje się tym co wypowiada "fantastyczny polonista" - po co ? Według mnie dla niego najgorsze by było, gdyby nikt nie zajmował się tym co mówi - po prostu milczmy na temat jego wypowiedzi - nawet tych najbardziej śmiesznych i z drugiej strony - bulwersujących. To będzie najwieksza dla niego kara i policzek.

 • alfalfa

  Oceniono 3 razy 1

  Nadal nie da się o Żydach rozmawiać. Za dużo od razu rodzi się złych emocji, po obu stronach.
  A.

 • mara571

  Oceniono 2 razy 0

  Rok 2009

  "Są elementy polskiej kultury inteligenckiej, które lubię i w sobie pielęgnuję, ale to przez wierność mojej rodzinie i przywiązanie do Anina, mojej małej ojczyzny. Ale ta wielka Ojczyzna, sprawa narodowa, wierność Polsce itd. - to już nie dla mnie. Po latach zaczadzenia trucizną narodową nareszcie czuję się wolna - mówi w rozmowie z DZIENNIKIEM Agata Bielik-Robson. "

  Cos sie zmienilo, ze ta pani znowu interesuje sie Polska?

  kultura.dziennik.pl/artykuly/139281,uwolnilam-sie-od-polskosci.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX