Niezawisłość sądów? Gowin może już żądać akt sądowych

- Mam w nosie literę prawa, liczy się jego duch - mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, gdy zarzucono mu, że bezprawnie zażądał przesłania sobie akt sprawy Amber Gold. Teraz takie prawo sobie zapewnił - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.
Tydzień temu w Dzienniku Ustaw ukazało się jego rozporządzenie dotyczące nadzoru administracyjnego ministra sprawiedliwości nad sądami. Par. 20 mówi, że "w ramach kontroli wykonywania obowiązków nadzorczych przez prezesów sądów apelacyjnych Minister Sprawiedliwości może żądać od prezesa sądu apelacyjnego przedstawienia () w uzasadnionych przypadkach - także akt spraw sądowych". O rozporządzeniu napisał wczorajszy "Dziennik Gazeta Prawna". Mimo że rozporządzenie już zostało opublikowane, na stronach Rządowego Centrum Legislacji widnieje jego nieaktualna wersja - z marca, bez przepisu o aktach. I informacja: "Prace w toku".

"Całe rozporządzenie oceniliśmy negatywnie"

Rozporządzenie kilkakrotnie negatywnie opiniowała Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) jako zbyt głęboko ingerujące w niezależność sądów i sędziowską niezawisłość. Minister sprawiedliwości ma według konstytucji i Ustawy o ustroju sądów powszechnych kontrolować jedynie sprawność działania sądów, a nie to, jak orzekają w konkretnej sprawie. KRS nie oceniała osobno przepisu o prawie do żądania przez ministra akt konkretnej sprawy. - Całe rozporządzenie oceniliśmy negatywnie - mówi sędzia Jarema Sawiński, rzecznik KRS. I przypomina, że Rada zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego także nowe (weszły w życie od zeszłego roku) przepisy Ustawy o ustroju sądów powszechnych poszerzające zdaniem KRS władzę ministra nad sądami.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Niezawisłość sądów? Gowin może już żądać akt sądowych
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 9 razy 7

  Do chyba ŻART... Podobnie jak sam Gowin na tym stanowisku, co to prawo zna tylko Z WIDZENIA...

 • kosa811

  Oceniono 5 razy 5

  Cóż, IVRP to nie wyłączny twór 'wrednego" PISu. Wystarczy przejrzeć listę głosowań za powołaniem do życia jej fundamentów (IPN, CBA)

 • tegepe

  Oceniono 4 razy 4

  Gowin tu, Gowin tam. O sądach, o związkach partnerskich, o licencjach na wykonywanie zawodów... Zabiera głos na każdy temat, pieprzy jak potłuczony. Tego faceta powinno się izolować, a przynajmniej bojkotować jego wypowiedzi.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 3 razy 3

  Gowin, to kret PiS, wykonuje plan IV RP.

 • endrju1521

  0

  Ręczne sterowanie, prawnie usankcjonowane ! ! ! !

  WITAMY W PAŃSTWIE TOTALITARNYM ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

  Chociaż, to nie powinno być zaskoczeniem,

  każde państwo wyznaniowe, jest państwem totalitarnym.

 • money.eu

  Oceniono 1 raz -1

  A co jest dziwnego w tym,ze minister sprawiedliwosci,ZWIERZCHNIK sedziow,ma wglad w akta ?????
  Jesli ma nie miec i nie moc zmienaic sedziow i prokuratorow,to skasujmy to ministerstwo w ogole.
  Czy tego wlasnie chcecie ??? Kolejnych dwoch niezawislych,od nikogo niezaleznych organizacji,kompletnie bez nadzoru robiacych co zechca ???

 • okmijn_pl

  Oceniono 8 razy -8

  Szum, który podnoszą sędziowie wokół tego przepisu jest bardzo dziwny. Co z tego, że minister może przejrzeć akta? W końcu odpowiada za resort. A, jak dowodzi historia, sędziowie i bez tego przepisu mogą być podatni na naciski. Wszystko zależy od tego, kto naciska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX