Prof. Środa: Polowanie na czarownicę panów z Ruchu Palikota

- Panowie z Ruchu Palikota postanowili zabawić się w polowanie na czarownicę. Zabawa dobra, bo dostarcza spektakularnego i wydłużonego (dzień, dwa) zainteresowania mediów - pisze Magdalena Środa. Poniżej jej komentarz do wycofania poparcia RP dla Wandy Nowickiej jako wicemarszałkini Sejmu
Pretekst do polowania fantastyczny - bo moralny. A nie ma to jak potępiać moralnie kogoś, kto nie należy do świętego kręgu kumpli lub ewentualnych sojuszników. Bo w partii Palikota wszyscy są bez winy, więc każdy kamieniem rzucić może. I rzuca.

Na tle tej klubowej "czystości moralnej" Wanda Nowicka, która wzięła premię, i to wcale nie od dyktatora obcego państwa, lecz legalnie, w świetle prawa (idiotycznego, ale prawa), jawi się jako rażąca czarna plama na czystym ciele ludzi RP. Dawanie premii jest w czasach kryzysu głupie, zwłaszcza w parlamencie, który prócz szumu produkuje wiele bubli prawnych. Jednak oddawanie legalnie otrzymanych pieniędzy jest czynem heroicznym i nie wyobrażam sobie, by którykolwiek z parlamentarzystów wykazał się podobną gorliwością, gdyby nie stała za tym jakaś spora korzyść polityczna.

Dlaczego Ruch Palikota zobaczył w tym korzyść? Czy dwudniowe brylowanie w mediach i obnoszenie się z oburzeniem moralnym jest wystarczającym zyskiem politycznym równoważącym stratę, jaką jest wyeliminowanie z gry Wandy Nowickiej?

PR-owcy zadecydowali widocznie, że opłaca się stos rozpalić: partia będzie w mediach i będzie miała okazję do pokazania moralistycznego, surowego oblicza, na które jakoś nie miała czasu przy innych okazjach i z powodu innych osób. Straty trzeba nadrabiać. W ten sposób wzrosną słupki poparcia. O dwa punkty? Trzy? To sporo. Tylko na ile?

Poza tym spalenie Nowickiej oznacza ruch nie tylko medialny, ale i wewnątrzpartyjny; ktoś będzie awansował. Jest jakaś nadzieja. Myślę jednak, że kalkulacje RP były wadliwe. Wraz z dymisją Wandy Nowickiej, a zwłaszcza z urządzonym cynicznym spektaklem "moralnego oburzenia", Ruch Palikota traci dość poważne poparcie rzeszy aktywnych kobiet z całej Polski, jak i licznych organizacji i środowisk pozarządowych, dla których Wanda Nowicka była ikoną osoby walczącej od dziesięcioleci o prawa kobiet i które łudziły się, że jest w Sejmie partia, która traktuje kobiety poważnie, a nie jak pionki, paprotki czy kozły ofiarne.

Politycy są z reguły cyniczni i rzadko kiedy pryncypialni. Ruch Palikota powinien się zastanowić, czy pryncypializm w tym przypadku nie był szczytem cynizmu. Szkodliwego nie tylko dla polityki, ale i dla samego Ruchu.

Magdalena Środa

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (33)
Prof. Środa: Polowanie na czarownicę panów z Ruchu Palikota
Zaloguj się
 • aala43

  Oceniono 54 razy 48

  Szanowna Pani Profesor!
  głosowałam na pania Wandę Nowicką, podziwiałam od lat jej działalnośc
  ALE:
  dzis mam taka refalksję inną:
  Panstwo Marszałkowstwo! Szanowni posłowie!
  jestem pracownikiem (chyba nie-najgorszym, bo wszak zapraszją mnie też na wykłady uczelnie zagraniczne) Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś otrzymałam powiadomienie, że moje pensja podstawowa wzrosła o 5 PLN (tak, tak, pięć złotych!!!). Gdbym miała mniej lat i mniej zobowiązań na miejscu - już dawno podjęłabym decyzję o wyjeździe z naszej pięknej wspólnej ojczyzny

 • starej_daty_czlowiek

  Oceniono 33 razy 29

  Teraz kolej na Wenderlicha, jeśli lewica ma być lewicą.
  Na przyzwoitość prawicy nie ma co liczyć.

 • jezierskiadam

  Oceniono 30 razy 26

  Alienacja Władzy.
  Zjawisko nazwał i opisał Karol Marks.
  Warto czytać tego autora.:)
  "Nie znam nikogo kto od czytania Marksa został komunistą, za to znam wielu, którzy zostali stracili wiarę na skutek kontaktów z księżmi" - przypisywane Józefowi Tischnerowi.

 • oby.watel

  Oceniono 36 razy 22

  Dziękować bogu PO nie zapolowała na panią Kopacz, która hojną ręką poprzedzielała sobie, kolegom i koleżankom premie za "dobrą pracę". W końcu tyle ustaw niezgodnych z konstytucja uchwalić nie każdy parlament potrafi. Pewnie felietonu p. prof. by nie było, gdyby Wanda Nowicka nie była kobietą. Ale jest kobietą, a to znaczy, że zgodnie z obowiązującymi obecnie trendami po pierwsze jest marszałkinią, a po drugie krytykować jej nie wolno, a już tracić zaufania to wręcz nie wolno.

  Jedno z felietonu p. Środy bije optymizmem. Mianowicie stwierdzenie, że jak kobiety biorą, to to nie jest nic nagannego. To także nastraja pozytywnie do parytetów. Na pewno dadzą same korzyści. Wybranym.

 • dzikowy

  Oceniono 32 razy 22

  "Dawanie premii jest w czasach kryzysu głupie"

  I styknie. Nie ma sensu szukać drugiego dna. Pojawił się precedens i trzeba się cieszyć, a że na Nowicką padło? A od kogo RP miał żądać pokuty, jak nie od swojej? "A bo nasza Wandzia wzięła mniej".

 • life.form

  Oceniono 31 razy 21

  Wanda Nowicka była świetną wicemarszałkinią - ale popelnila błąd. RP postapil słusznie. Na pewno też RP będzie umiał ją mądrze zagospodarować w innych rolach.

 • mothra.to.ja

  Oceniono 20 razy 16

  Lubię p. Nowicką, ale brzydzi mnie jej postawa w tej sprawie, bo zachowała się nielojalnie wobec swego klubu parlamentarnego, członkowie którego o "premiowej aferze" dowiedzieli się nie od niej. Tak samo oceniam p. Wenderlicha. O etosowcach nie wspominam, bo po nich nigdy nie spodziewałam się czegoś innego - to pazerne, zachłanne, garnące wszystko pod siebie "grabie". Grabili nas, grabią i będa grabić, bo prawo do tego daje im walka o wolną Polskę. Dla kogo wolną, dla tego wolną.... Polsko się Wam żyje jaśnie państwo...

 • kosa811

  Oceniono 18 razy 12

  Z mojego (niezłego) rozeznania jedynie dyktatury płacą nagrody pieniężne swoim urzędnikom i (quasi)parlamentarzystom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX