Nie będzie związków partnerskich. Tak zdecydowali konserwatyści PO [KTO JAK GŁOSOWAŁ]

Sejm odrzucił wszystkie projekty ustaw dotyczących związków partnerskich. Platformie nie udało się przegłosować nawet projektu swojego posła Artura Dunina, bo przeciwko niemu zagłosowała konserwatywna frakcja w partii. Przeciw Duninowi byli m.in. Antoni Mężydło, Jarosław Gowin i Elżbieta Radziszewska. Za - Donald Tusk i... Stefan Niesiołowski.
Za odrzuceniem projektu Platformy Obywatelskiej w pierwszym czytaniu było 228 posłów, 211 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Platformie zabrakło więc 18 głosów.

Przed i w trakcie głosowań miała miejsce burzliwa dyskusja. Projekty atakował tandem prawicowych posłów: Krystyna Pawłowicz z PiS i Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski. Zarzucali, że ustawy są niezgodne z konstytucją. - To nic, że połowa tej sali nie zna słowa tolerancja, równość, wolność wyboru. To nic, bo ważni są ci - miliony polskich rodzin bez obrączek. Bez obaw, damy radę, jak nie dziś, to pojutrze - kontrował Wincenty Elsner z Ruchu Palikota.

Następnie na pytanie o konstytucyjność projektów odpowiedział Jarosław Gowin. Stwierdził, że projekty są niezgodne z konstytucją. To wywołało reakcję Donalda Tuska, który stwierdził, że "to była osobista opinia ministra, nie rządu". Za tę przemowę premierowi podziękował Biedroń.

Potem rozpoczęła się seria głosowań. Za każdym głos zabierała Krystyna Pawłowicz. Przed głosowaniem ws. projekt PO pytała: "Dlaczego poseł Dunin z PO, który określił swój projekt jako konserwatywny, daje projekt, który jest radykalnie sprzeczny z naturą i konstytucją?" Wszystkie projekty zostały odrzucane przez Sejm. Po ostatnim głosowaniu cała prawa część sali sejmowej zaczęła bić brawo.

PO rozbiła frakcja konserwatywna

Przeciw projektowi PO było między innymi 46 konserwatywnych posłów Platformy. W tym gronie znaleźli się: Jarosław Gowin, Jacek Żalek, Ireneusz Raś, John Godson, Roman Kosecki, Antoni Mężydło, Konstanty Miodowicz, Mariusz Grad, Elżbieta Radziszewska, Lidia Staroń, Joanna Fabisiak. Do tego aż ośmiu posłów PO wstrzymało się od głosu, m.in. Andrzej Biernat i Maciej Orzechowski. W ogóle nie zagłosowało 6 posłów partii Tuska, m.in. Renata Butryn, Elżbieta Gapińska i Józef Lassota. Z kolei niezdecydowany do ostatniej chwili Stefan Niesiołowski zagłosował przeciwko odrzuceniu wniosku. Za projektem zagłosowało w sumie 146 posłów PO.

Pełna lista posłów PO, którzy zagłosowali przeciwko projektowi swojej partii:


W koalicyjnym PSL nikt nie poparł projektu PO. 46 ludowców zagłosowało przeciw, dwóch się wstrzymało. Przeciwko projektowi był cały PiS i Solidarna Polska, nie głosował tylko Jarosław Kaczyński, którego nie było w Sejmie.

Projekt Platformy wsparło 42 posłów Ruchu Palikota, tylko jedna posłanka Ruchu była nieobecna. Za projektem głosowało też 23 posłów SLD, dwóch było nieobecnych.

Sejm odrzucił wcześniej oba projekty ws. związków partnerskich zgłoszone wspólnie przez SLD i RP. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie pierwszego projektu było 276 posłów, 150 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. W sprawie drugiego projektu: za odrzuceniem było 283 posłów, przeciw 137, od głosu wstrzymało się 30.

Alimenty, prawo do informacji medycznej

Według projektu PO umowę związku partnerskiego można było zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Projekty RP i SLD przewidują, że związek zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem USC stosowne oświadczenia.

Trzy projekty ustaw o związkach partnerskich: czym się różnią [ZOBACZ]>>

We wszystkich projektach zapisano prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka. Projekty regulują też m.in. kwestie alimentów - obowiązek alimentacyjny wobec byłego partnera może zostać nałożony w określonych sytuacjach, np. gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - "znalazł się w niedostatku".


Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (92)
Nie będzie związków partnerskich. Tak zdecydowali konserwatyści PO [KTO JAK GŁOSOWAŁ]
Zaloguj się
 • novaczka

  Oceniono 219 razy 173

  Wiecie, tak mi sie przykro zrobiło, po ludzku, bo jaka szkodę stanowi to że dwóch panów po sobie dziedziczy? Komu to przeszkadza. Jak tak można, spychać ludzi na margines, upadlać, a jak chcą ułamek tego co inni to krzyczeć ze im się przywilejów zachciewa. Smutno mi Boże - ze zacytuję klasyka.

 • jkl54

  Oceniono 149 razy 117

  Jest mi wstyd za tzw. przedstawicieli obywateli RP, żyjemy w XXI wieku, a wielu posłów w wieku XIX państwie prymitywnych homofobów, i żeby było jasne nie chodzi mi o związki li tylko homoseksualne, ale zwyczajnie partnerskie.
  I jeszcze jedno, jeżeli Premier nie wywali Gowina na zbity pysk to mojego głsou PO już nie ma, i zresztą nie tylko za Gowina. Jak pisuary dojdą do władzy to tylko na ałasne życzenie PO. CZARNO to widzę.

 • sisi64

  Oceniono 135 razy 97

  Rodacy!!! Zapamiętajcie te facjaty!!! Szczególnie, ohydnego, szkaradnego, chamskiego pisuarowego kołtuna, niejakiej panny- Pawłowicz! Wspomnicie moje słowa, ze jak te taliby dostaną się w następnych wyborach do sejmu, to utworzą bojówki parafialne i będą sprawdzać, kto z kim śpi!!!!

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 118 razy 88

  Ciemnogród wybraliśmy sobie! Kolejny raz udowodnili posłowie,że warto zatrzymać Polskę w XIX wieku,wbrew temu,co Obywatele o Nich myslą.

 • surf-rider

  Oceniono 103 razy 81

  Skomentuj? Co tu komentować. Wybraiiśmy, z partyjnych list, 460 posłów obdarzonych "wolnym" mandatem. Głosują jak chcą. A że p.Gowin - minister Sprawiedlimości w rządzie p.Tuska - to schizofrenia? Nie jedyna.

 • aala43

  Oceniono 94 razy 76

  pracownicy sejmu=posłowie i posłanki, zauważcie, że obywatele wam to na pewno zapamietają!!!!!!

 • skynet1234

  Oceniono 93 razy 73

  No i co? I PIS wygrywa i dyma PO jak tylko chce. Oj Panowie Posłowie - dno!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX