Grodzka coraz bliżej stanowiska? Poprze ją nawet "konserwa" PO?

Wszystko wskazuje na to, że Anna Grodzka dostanie fotel wicemarszałka Sejmu. Jej kandydaturę oficjalnie wysunął dziś Ruch Palikota, poparcie zapowiedział SLD, a nawet prawa strona PO podda się dyscyplinie partyjnej. Platforma nie powinna być przeciw - zapowiadają posłowie. Nawet przy braku akceptacji ze strony PSL daje to 274 głosy, czyli zdecydowaną większość w Sejmie.
Ruch Palikota wysunął dzisiaj kandydaturę Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu. Co na to posłowie kojarzeni z prawą stroną PO, którzy niedawno głosowali przeciwko związkom partnerskim? - Moja opina w tej sprawie będzie zgodna z opinią klubu, którego członkiem. Podporządkuję się decyzji klubowej - powiedział nam Konstanty Miodowicz. Pytany jednak o osobiste zdanie w tej sprawie odparł: - Ruch Palikota lubi happeningi i kontekście tych upodobań należy analizować tę kandydaturę.

Czy będzie dyscyplina?

Także Tomasz Głogowski, dla którego związki partnerskie to jakieś dziwactwo i fanaberie zapowiada podporządkowanie się woli partii. - Myślę, że Platforma nie będzie przeciwna tej kandydaturze. Ja również uszanuję i przyjmę do wiadomości wybór klubu Ruchu Palikota. Czy będzie dyscyplina partyjna? Zwykle w głosowaniach dotyczących spraw personalnych jest. Teraz też tak może być - powiedział nam poseł PO.

"Jeśli chodzi o Annę Grodzką, to mam pozytywne doświadczenia"

Przeciwko kandydaturze Grodzkiej nic nie ma również poseł Platformy Antoni Mężydło. - Jeśli chodzi o Annę Grodzką, to mam pozytywne doświadczenia. Nieraz występowaliśmy razem w radiu. Uważam, że ma ona jak najbardziej kwalifikacje intelektulane do pełnienia tej funkcji - powiedział i dodał, że będzie "będzie za tym głosował, bo to jest suwerenna decyzja klubu, kto ma zostać wicemarszałkiem".

- Autonomiczną decyzją klubu jest, kto zostanie ich reprezentantem w prezydium i tę wolę należy uszanować - mówi Andrzej Halicki. Jego zdaniem Ludwik Dorn (kandydat Solidarnej Polski) to "może i dobra kandydatura". Jednak ma zastrzeżenia: - To wyborcy wybrali Ruch Palikota trzecią siłą w Sejmie. Przy całym szacunku dla Ludwika Dorna, nie ma jeszcze wyborców Solidarnej Polski, bo wtedy (w czasie wyborów - red.) Solidarnej Polski jeszcze nie było - mówił TOK FM Halicki.

Krzysztof Kwiatkowski, który co prawda nie jest jednoznacznie kojarzony z prawą stroną partii także zapowiada poparcie kandydatury Grodzkiej. - Taką dobrą tradycją polskiego parlamentu było to, że kluby same wybierają tych, którzy ich reprezentują w prezydium Sejmu i nikt w tę decyzję nie ingeruje. Bo trudno sobie wyobrazić sytuację, że dowolnie utworzona większość na sali będzie decydować, kto z danego klubu jest wicemarszałkiem Sejmu. Dlatego, choć jesteśmy przed formalną decyzją klubu, będziemy się starali tę dobrą tradycję zachować - powiedział nam były minister sprawiedliwości.

Na pytanie, czy będzie dyscyplina partyjna podczas głosowania, odpowiedział: - Trudno mi coś na ten temat powiedzieć. Sprawy personalne są sprawami skomplikowanymi. Jestem jednak otwarty na dyskusję, czy prezydium Sejmu nie powinno być mniejsze.

Grodzka za Nowicką? Głosy PO, RP i SLD wystarczą

Posłanka Anna Grodzka została oficjalnie kandydatką prezydium Ruchu Palikota na stanowisko wicemarszałkini Sejmu. Prezydium poparło ją jednomyślnie. Grodzka ma zastąpić Wandę Nowicką.

Głosowanie w Sejmie ws. kandydatury Anny Grodzkiej na wicemarszałka może odbyć się już 6 lutego - gdy swoje posiedzenie rozpocznie niższa izba parlamentu. Dzień wcześniej zbierze się klub parlamentarny PO. Teoretycznie Grodzka zostanie wicemarszałkiem jeśli za nią zagłosują posłowie PO, SLD i Ruchu Palikota. Z tym nie powinno być problemu. W tej sytuacji nawet deklaracja PSL, odmawiająca poparcia Grodzkiej, nie zablokuje jej wyboru.

Przypomnijmy, że Sejm wybiera wicemarszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. PO, RO i PSL dysponują obecnie w Sejmie 274 głosami. To zdecydowanie więcej niż reszta partii.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Grodzka coraz bliżej stanowiska? Poprze ją nawet "konserwa" PO?
Zaloguj się
 • zorn.gottes

  Oceniono 5 razy 3

  pannę krysię szlag trafi

 • demolka666

  Oceniono 11 razy 3

  jestem zachwycony pomysłem rp żeby Grodzka została wicemarszałkinią!!! pisdolce po prostu dostaną ataku wściekłości za każdym razem gdy grodzka będzie na fotelu marszałka... CUDNIE!!!! po za tym Grodzka po prostu może spokojnie pełnić te funkcje, jest inteligentna, kulturalna, opanowana - CUDNIE!!!!

 • ciemnyludd

  Oceniono 9 razy 3

  PIS na pewno zażąda przebudowy foteli w swoim sektorze aby je było można przekręcać do tyłu na czas przewodniczenia pani Marszałek... No bo jak dobry katolik ma patrzeć na TAKIE prezydium sejmu pana Boga obrażające...

 • iku1

  Oceniono 4 razy 0

  Ale musi wtedy kupić nową perukę albo stara dac do pralni

 • aniaanula911

  Oceniono 5 razy -1

  Cały naród pozdrawia Dumę Narodowa!!

 • wieszczmoru

  Oceniono 18 razy -8

  Platforma to partia lewacka. Do tej pory jeszcze się jakoś z tym kryli. Nigdy nie głosowałem na PiS. Teraz zagłosuje z czystym sumieniem.
  www.youtube.com/watch?v=Gsf9GwAhseI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX