Michalski: Nie chcę, żeby RP i SLD podrzynały sobie wzajemnie gardła. Silna lewica będzie przeciwwagą dla PiS i de Berier

Publicysta "Krytyki Politycznej" Cezary Michalski nie ma wątpliwości, że Polska potrzebuje silnej lewicy. Bo tylko taka formacja może być "realną przeciwwagą dla PiS, SP, Marka Jurka i ks. Longchamps de Berier". - RP i SLD to są dwa bardzo mocne potencjały polityczne. Nie chciałbym, żeby wzajemnie podrzynały sobie gardło - mówił w TOK FM.
Powrót Aleksandra Kwaśniewskiego do aktywnej polityki zmienił krajobraz polskiej lewicy. Ruch Palikota chce ramię w ramię iść do Parlamentu Europejskiego z Kwaśniewskim. Ale Sojusz Lewicy Demokratycznej inicjatywę byłego prezydenta bojkotuje.

Ale według Cezarego Michalskiego takie podziały najbardziej szkodzą samej lewicy. Bo polska scena polityczna potrzebuje silnej lewicy.

- Ruch Palikota i SLD to dwa bardzo mocne potencjały polityczne. Nie chciałbym, żeby wzajemnie podrzynały sobie gardło, chciałbym tylko, żeby się dogadały. Bo tylko te dwa potencjały mogą stworzyć realną przeciwwagę dla PiS, Solidarnej Polski, Marka Jurka i Franciszka Longchamps de Berier - argumentował publicysta "Krytyki Politycznej" w "Poranku Radia TOK FM".Osamotniony Tusk

Jak tłumaczył Michalski, bez silnej lewicy ciężar walki z konserwatystami spada na barki premiera Donalda Tuska. - Ja mu kibicuję, bo chroni Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz i Joannę Kluzik-Rostkowską. Tusk ma naprzeciwko siebie ludzi, którzy jeśli będą uchwalać ustawy dla kobiet, będą to dokumenty przygotowane przez Franciszka Longchamps de Berier. A promowane przez ludzi od Jarosława Gowina do Krystyny Pawłowicz - uważa komentator.

A Palikot znowu książkę napisze...

Znacznie mniej dramatycznie na polską scenę polityczną patrzy Renata Kim z tygodnika "Newsweek". Dziennikarka nie kryje, że ostatnie zmiany na polskiej lewicy to dla niej duże zaskoczenie. Jak stwierdziła, alians Kwaśniewskiego z Palikotem jest "zdumiewający".- Na miejscu byłego prezydenta obawiałabym się, że jeżeli ta inicjatywa się nie uda, to Janusz Palikot napisze kolejną książkę. W której opisze, jaki to Aleksander Kwaśniewski był leniwy, zajmował się bywaniem w Kazachstanie oraz w biurach najbogatszego Polaka, i w ogóle to fatalny polityk - mówiła Renata Kim, nawiązując do publikacji, która trafiła do księgarni po rozstaniu lidera RP z Platformą Obywatelską.

Dziennikarka nie wierzy, że Europa Plus będzie sukcesem. Bo - jak przypomniała - były prezydent już kilka razy włączał się w tworzenie nowych inicjatyw politycznych. I żadna z nich nie była sukcesem...

Prof. Środa ostro o Europie Plus: Europa minus oldbojów>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (32)
Michalski: Nie chcę, żeby RP i SLD podrzynały sobie wzajemnie gardła. Silna lewica będzie przeciwwagą dla PiS i de Berier
Zaloguj się
 • warmiak87

  Oceniono 77 razy 59

  Brawo panie Michalski! jest pan jednym z nielicznych odważnych dziennikarzy który nie boi się wyjść przed szereg tego chóru Tuskowych lizusów w postaci Maziarskiego, Władyki, Baczyńskiego,Paradowskiej, połowy Wyborczej, Gugały, Kim, Warakomskiej, Kublik, Wielowieyskiej, Durczoka i całej tej grupy ludzi z Newsweeka,Polityki,Wyborczej, TVN którzy nie rozumieją że platforma to PiS light w lepszym opakowaniu

  dziś w programie nie bał się pan uderzyć pięścią w stół i powiedział pan prawdę i za to brawa, lewica jest potrzebna bo kraj zbudowany na 2 partiach centroprawicowych toczy się a nie rozwija

 • watyklan

  Oceniono 33 razy 23

  Póki co, to Miller podrzyna gardło Palikotowi. Ten go zaprasza do współpracy. Miller, nie idź tą drogą !!

 • socrates11

  Oceniono 16 razy 12

  Michalski chyba dobrze gada bo b. szlachetne i myślące zdjęcie dostał od redakcji

 • palo_ma1

  Oceniono 8 razy 6

  Gdy jest silna lewica,
  wtedy głupsza część społeczeństwa głosuje za gruszkami na wierzbie,
  gdy jej nie ma,
  wtedy ta sama głupsza część społeczeństwa głosuje za gruszkami na wierzbie
  obiecywanymi przez bolszewickich smoleńskich narodowców

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 4

  nie będzie silnej lewicy
  bo miller (i ten od jabłek)
  nie dadzą się zepchnąć
  na boczny tor
  (jedyna nadzieja w kaliszu)

 • woytolo

  Oceniono 9 razy 3

  Lewica zjada własny ogon. Samemu. Tylko zostało patrzeć. Poza wzniecaniem wrogości (najlepiej wychodzi wobec siebie) nic nie ma.

 • vidi12

  Oceniono 8 razy 2

  Jestem w SLD od jego powstania. Jestem dumny z mojej partii. Bywa lepiej, gorzej ale zawsze zależy to od nas - członków ! SLD jest moją pierwszą i będzie ostatnią partią !!! Poznałem tu wspaniałych ludzi :)

 • 11lech

  0

  Panie Cezary Michalski - mało Pana znam ale mówi Pan przekonywująco

 • robert9998

  Oceniono 6 razy 0

  Pan Cezary Michalski dla mnie , jest mało wiarygodny jako dziennikarz,który opowiada o swej ideowej i szczerej lewicowości. Otóż pan Cezary Michalski, jako zastępca naczelnego "Dziennika", był czołowy ideologiem medialnym PiS w latach 2005/7.
  Kolejna rzecz to to,że "Krytyka Polityczna", w której pisze pan Michalski, z lewicowością ma tyle wspólnego co Tadeusz Rydzyk.W kawiarni krytyki politycznej, pracownicy byli zatrudniani na umowy śmieciowe ,za najniższe stawki , wiec o jakiej lewicowości można tu mówić. Uzupełnijmy to,ze "Krytyka Polityczna", otrzymała wsparcie od Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz Waltz(PO), w wysokości 475 000 zł. Więc w krytyce trudno znaleźć było, obiektywne dziennikarstwo o ratuszu warszawskim.
  Ministerstwa Kultury pod rządami ministra Bogdana Zdrojewskiego(PO), wsparło również 'krytykę polityczną" 150 000 zł. Więc rząd premiera Tuska, miał spokój ze strony środowiska krytyki politycznej, udającej lewicowość.
  Jeśli idzie o lewicę, to nie ma tam Janusza Palikota jego ruchu,którzy jest w środowisku liberałów europejskich, nie na lewicy.
  Poseł Janusz Palikot, szef ruchu swego imienia, jak już udowodniono kilka razy , zapowiedział wsparcie dla projektu Jeremiego Mordasewicza PKPP Lewiatan, który jest za zmniejszeniem najniższej krajowej nawet o 25%. Głosownie w parlamencie Janusza Palikota i jego ugrupowania, za podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat, eliminuje go z grona lewicy.
  Niestety trudno dziś znaleźć , prawdziwą partię lewicową, która zadana o najsłabszych wykluczonych i rożne mniejszości. W gąszczu rożnych stowarzyszeń partii i partyjek, najbliżej do standardów lewicy wciąż jest SLD.
  Dlatego w moich oczach i wielu obywateli, to SLD jest jedyną dużą partia lewicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX