"Niezbędnik historyczny" SLD jak podręcznik z czasów PRL. Pochwała Gierka i kartek

Centrum Ignacego Daszyńskiego przygotowało dla działaczy SLD "Niezbędnik historyczny lewicy". Wg Elizy Olczyk z "Rz" przypomina on podręczniki historii z czasów PRL. - Jest duży rozdział poświęcony temu, dlaczego zadłużanie kraju przez Gierka było słuszne - relacjonowała w TOK FM. - Dla mnie ważniejsze jest, co lewica ma do powiedzenia na aktualne tematy. A SLD zajmuje się przeszłością - narzekała Renata Kim z "Newsweeka".
Sojusz Lewicy Demokratycznej śmiało patrzy... w przeszłość. Kilka tygodni temu partia zaproponowała, żeby ogłosić rok 2013 rokiem byłego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Teraz mamy "Niezbędnik historyczny lewicy". Książkę przygotowało Centrum Ignacego Daszyńskiego.

"Niezbędnik" przeczytała już Eliza Olczyk z "Rzeczpospolitej". I porównuje go do podręczników z czasów PRL. - Uderzyło mnie, że kampania wrześniowa to była tylko wojna z hitlerowskimi Niemcami. Jest bardzo duży rozdział poświęcony żarliwej obronie PRL. Autorzy tłumaczą, czemu zadłużanie kraju przez Edwarda Gierka było słuszne. Bo było dużo młodych ludzi i trzeba było im dać mieszkania, pracę. I dlatego Gierek zadłużył Polskę. Ale jego długi były mniejsze niż te obecne - wyliczała w "Poranku Radia TOK FM".

A gdzie PZPR?

Co ciekawe, w podręczniku dla działaczy SLD bardzo mało uwagi poświęcono Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Choć przecież wielu działaczy Sojuszu właśnie w PZPR zaczynało polityczne kariery.- A przecież ta partia to element historii - podkreślała Olczyk. Dziennikarka nie ma dobrego zdania o "Niezbędniku", ale rozumie, dlaczego Sojusz zdecydował się na taką publikację. - Oni uważają, że prawica zawłaszczyła historię, narzuciła swoją narrację. I ustawiła ich w roli czarnych ludów. Chcą się bronić, ale sposób wydaje mi się dość chybiony - oceniła w TOK FM.

SLD nie umie zająć się współczesnością?

Historyczna ofensywa Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie podoba się Renacie Kim. Bo nie historia powinna być tym, na czym skupia się nowoczesna partia polityczna. - Ważniejsze dla mnie jest to, co lewica ma do powiedzenia na aktualne tematy, czy to partia, która może spełniać postulaty wyborów. A Sojusz ma problem z kolejnością - zajmuje się przeszłością, tak jakby nie umieli zająć się teraźniejszością - uważa dziennikarka tygodnika "Newsweek".Kim nie zgadza się też z wizją historii prezentowaną w "Niezbędniku" dla działaczy partii Leszka Millera. - Podejmują próbę wyniesienia systemu kartkowego na wyżyny. I oświadczają, że kartki to wspaniały system, który gwarantował wszystkim dostęp do tanich towarów. Zakładam, że osoba, która ma 20 lat i dostanie taką informację, pomyśli, że to wspaniała idea. A wiemy przecież, co oznaczały kartki, jak się nimi handlowało - przypominała.

Według informacji "Rzeczpospolitej", "Niezbędnik historyczny lewicy" opatrzony jest mottem z Karola Marksa: "Tradycja wszystkich zmarłych pokoleń ciąży jak zmora na umysłach żyjących". Książka ma być drukowana w przyszłym tygodniu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (109)
"Niezbędnik historyczny" SLD jak podręcznik z czasów PRL. Pochwała Gierka i kartek
Zaloguj się
 • mojepsy

  Oceniono 111 razy 83

  Ale o co chodzi? W Polsce ani lewica nie jest lewicą, ani prawica - prawicą. Tutaj jest tylko populizm, lewactwo, rozdawnictwo, powstania, świętowanie klęsk, miotanie trumien na przeciwnika, modły o deszcz w Sejmie RP, jacyś szamani ekonomiczni, lewi doradcy od spraw wizerunku, słupki popularności i "ojciec" Rydzyk pod krzyżem smoleńskim a nad wszystkim czuwa fotoradar...

 • 25000zl

  Oceniono 58 razy 32

  "Jest duży rozdział poświęcony temu, czemu zadłużanie kraju przez Gierka było słuszne"

  To zupełnie jak teraz.
  Dziennikarze ciągle "tłumaczą" wyborcom dlaczego PO jest słuszna,a drastyczne zadłużanie kraju jest ok.

 • intel-e-gent

  Oceniono 74 razy 26

  Ale o co chodzi? Prawica od 20 lat zajmuje się głównie przeszłością i już dała radę wmówić wielu, że PRL był strasznym więzieniem (a nie był), zrobiła z bandytów "żołnierzy wyklętych" (naprawdę, niewielu tam było ideowców) itp. Lewica zaczęła robić to samo i dobrze. Jest jakaś alternatywa dla prawicowego przekłamywania historii.

  Lewy Sierpowy - lewicowy punkt widzenia
  lewysierpowy.blox.pl

 • zdziwiony1980

  Oceniono 36 razy 24

  tendencyjny materiał z serii "SLD można mniej" ,
  zamiast dokopywać codziennie opozycji zajmijcie się jak każda gazeta w normalnym kraju
  recenzowaniem rządu , a tematów nie brakuje np:
  kolejne gigantyczne premie za euro 2012:
  www.tvn24.pl/sport,4/premie-za-euro-2012-wyplacone-herra-dostal-1-3-miliona-zlotych,311535.html

 • niktwazny126

  Oceniono 42 razy 22

  Chyba się na lewicy nie wiedzie najlepiej. Miller trwa niezłomnie na tym samym poziomie, Olejniczak i Napieralski nie błysnęli jakoś szczególnie, Innych "mocnych" nazwisk brak. Aktywność polityczna cokolwiek mizerna. Byłżeby to schyłek partii Millera?

 • fjan

  Oceniono 33 razy 19

  Lepiej pluć na przeszłość by ukryć przekręty terażniejsze ??? Za Gierka było nie do pomyślenia takie okradanie Polski jak obecnie. Nawet długi jakie były z Gierka przeznaczono na słuszne inwestycje. Teraz kraj zadłużony wielokrotnie więcej a kredyty się " rozpłynęły " w prywatnych portfelach. To jest dopiero złodziejstwo.

 • adherent1

  Oceniono 27 razy 13

  Co do pani Olczyk - ile ona ma lat?
  Przecież to niemożliwe by dzięki botoksowi tak młodo wyglądała
  a pisze jak by uczyła się z podręczników czasów Gomułki.
  Druga sprawa nieuczciwy jest redaktor piszący omawiany tekst
  nie podając swoich pełnych danych tylko inicjały - boi się że ludzie
  powiedzą wszystko jasne wiadomo kto mógł napisać taki paszkwil.

 • piotr_kolec

  Oceniono 39 razy 13

  Patronem roku Gierek
  Bzdura, lecz cóż im szkodzi
  W tym samym roku także
  Mieczysław się urodził

  Pewnie są i towarzysze
  (Kona w nich metryka stara)
  Co by zamiast Edzia Gierka
  Woleli rok Moczara

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX