Prokurator: "Swastyka to symbol szczęścia w Azji". Seremet: "Brak rozumu". Będzie kara?

"Swastyka to symbol szczęścia w Azji" - tak białostocki prokurator uzasadnił odmowę wszczęcia postępowania ws. swastyki na budynku. - Prokurator może mieć poglądy i schować się za niezależność - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Andrzej Seremet. Czy można być niezależnym od rozumu? "Nie w prokuraturze" - odpowiada "GW". I tłumaczy, dlaczego prokuratura ma problemy z przestępstwami z nienawiści.
Prokurator generalny polecił wszcząć postępowanie służbowe wobec szefa białostockiej prokuratury, który odmówił wszczęcia postępowania ws. swastyki nabazgranej na transformatorze przy ul. Zagórnej w Białymstoku, argumentując, że w Azji swastyka to symbol szczęścia.

Niezależność od rozumu? "Nie w prokuraturze"

- Trzeba pamiętać, że jest taki kierunek w orzecznictwie sądowym: odpowiedzialności za propagowanie ustroju faszystowskiego czy innego ustroju totalitarnego podlega ten, kto nie tylko prezentuje takie treści publicznie, ale jeszcze trzeba wykazać, że robi to z zamiarem przekonania kogoś do tych treści. To właśnie otwiera pole do umorzeń, odmów wszczęcia - mówił Andrzej Seremet pytany o sprawy "hajlowania" i malowania swastyk. Komentując działanie prok. Roszkowskiego stwierdził, że ten może łatwo schować się za to, że jest niezależny. Dopytywany, "czy można być niezależnym od rozumu", odparł, że "tak, ale nie w prokuraturze".

Seremet zapowiada zmiany. Rasiści będą skuteczniej sądzeni?

- Wiem, że to zabrzmi nieefektownie, ale nie ma innej drogi niż żmudna praca u podstaw: tłumaczenie, uczenie, uchylanie decyzji nietrafnych. I są pewne efekty. Nikt już nie zarzuca prokuraturze umarzania spraw, o których mówimy, z powodu znikomej szkodliwości. Jednocześnie podejmuję nowe działania i już niedługo przedstawię pewne zmiany organizacyjne w prokuraturze w zakresie prowadzenia spraw o podłożu rasistowskim - mówił prokurator generalny.

Cały wywiad w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (10)
Prokurator: "Swastyka to symbol szczęścia w Azji". Seremet: "Brak rozumu". Będzie kara?
Zaloguj się
 • lu7kasz2

  Oceniono 10 razy 10

  Czytam Wasze komentarze i chyba nie rozumiecie istotny problemu !!! Raszkowski doskonale wie czym jest swastyka. To nie jego ignorancja czy brak rozumu stoją za tym, że powołał się na hinduizm. To również nie jest efekt kiepskiej edukacji. Ten człowiek podziela poglądy skrajnej prawicy i wiedząc, że jest nietykalny na swoim stanowisku zwyczajnie kpi sobie z "Państwa Prawa". Przy okazji może ochraniać ludzi, którzy , tak jak prawdopodobnie on sam ,hołdują faszyzmowi i rasizmowi.

 • milorex10

  Oceniono 7 razy 7

  Prokuratorzy w Białymstoku są wolni od rozumu, który jest niewygodny męczący, gdyż należy go używać. Łatwiej skoczyć do internetu i tam ściągnąć definicję swastyki, by potem ją prezentować w postępowaniu. Szybko, sprawnie i bez bólu obciążania rozumu.

 • krukpl

  Oceniono 7 razy 7

  prokuratora można zrozumieć jeśli zatrzymany jest wyznawcą np buddyzmu, ale NIE kiedy jest zapisany w pobliskiej parafii rzymsko katolickiej

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 6 razy 6

  A nie prościej postarać się o unijne granty na badania nad genem miłości który niewątpliwie targa emocjami około 20% genetycznych, polskich patriotuf. Grafiki bym się nie czepiał, bo czy to będzie swastyka...mieczyk chrobrego...gwiazda czerwona, betlejemska czy niebieska to jest to tylko odbicie negatywowe stanu genotypu..
  A gdy zlokalizujemy pobimbrowe uszkodzenia chromosomu, znajdziemy sposób skutecznej terapii...a i naród nam wyładnieje..

 • tegepe

  Oceniono 10 razy 6

  Jaka kara? Za co? Ten prokuratorek jest produkten edukacji historycznej w tzw. niepodległej Polsce, gdzie relatywizuje się zbrodnie hitlerowskie, stawiając je na równi z komunistycznymi.

 • abw12300

  Oceniono 5 razy 5

  To dziwne, bo przecież Sejm Rzeczpospolitej pod przewodnictwem pani Kopacz- / co zatwierdził potem sam Pan prezydent / przyjął ustawę, że do ciupy pójdzie każdy kto................ No właśnie. Ale może Sąd robi se tylko takie jaja z..........

 • gogul.2

  Oceniono 5 razy 5

  Wyslac tego prokuratora do Azji i bedzie OK.

 • danterflyblog

  0

  Mam wrażenie, że w głębi ducha prokurator miał poglądy "patriotyczne" zbieżne z tą złotą młodzieżą. Zapewne, po wygranej Pis, odpowiednio awansowany, doszukałby się także wybuchu na pokładzie Tupolewa.

  Zapraszam:
  Pętla prawdy się zaciska, żenujące jest czytanie i oglądanie jak grupa bezwzględnych manipulatorów z AM na czele brnie dalej w bagno kłamstwa i teorii dla idiotów.
  Ps, myślącym polecam:
  Sensacja na 2 posiedzeniu Zespołu Macieja Laska! Dekompresja i ptak w silniku Tupolewa!:
  danterfly.blogspot.com/2013/06/dekompresja-i-ptak-w-silniku.html
  Ohydne kłamstwo Macierewicza i GP w sprawie amerykańskiego naukowca prof. Lakowicza:
  danterfly.blogspot.com/2013/05/jak-dr-nowaczyk-i-macierewicz-wykiwali.html
  "Fotoamator" - Nowy świadek Macierewicza i podmienione czarne skrzynki.
  danterfly.blogspot.com/2013/06/fotoamator-nowy-swiadek-macierewicza-i.html
  "Nowaczyk - zaklinacz czasu" - nowy post na blogu Forda Perfecta
  danterfly.blogspot.com/2013/06/nowaczyk-zaklinacz-czasu-nowy-post-na.html

 • ciemnyludd

  Oceniono 8 razy -2

  MOŻE, MOŻE... I to jeszcze jak...Amber Gold się kłania i ś.p. Olejnik....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX