Szczyt klimatyczny 11 listopada: "prowokacja" czy "plan ONZ"? [3 KLUCZOWE FAKTY]

apa
05.08.2013 , aktualizacja: 05.08.2013 09:40
A A A Drukuj
Rozpoczęcie szczytu klimatycznego ONZ 11 listopada w Warszawie budzi duże kontrowersje

Rozpoczęcie szczytu klimatycznego ONZ 11 listopada w Warszawie budzi duże kontrowersje (fot. AG)

- To oczywista prowokacja - tak informację, że szczyt klimatyczny ONZ rozpocznie się w Warszawie 11 listopada, skomentował Jarosław Kaczyński. - Nie wiem, czy załamywać ręce nad niekompetencją, czy poziomem już takich chorobliwych obsesji - kontrował Donald Tusk i argumentował, że datę w 2008 r. ustaliła ONZ. Jak rzeczywiście to wyglądało? [3 KLUCZOWE FAKTY]
- Jak słyszę polityków, czy to jest Jarosław Kaczyński, czy jacyś komentatorzy z PiS, że celowo wymyśliłem wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem datę szczytu klimatycznego, to nie wiem, nad czym bardziej załamać ręce: nad ich niekompetencją czy poziomem już takich chorobliwych obsesji - tak Donald Tusk skomentował w sobotę zarzuty opozycji. Podkreślił, że data szczytu była ustalona przez ONZ już w 2008 r. Zaznaczył przy tym, że sam Bartłomiej Sienkiewicz nie mógł wtedy nawet przypuszczać, że w 2013 r. będzie ministrem.

Dzień wcześniej Jarosław Kaczyński określił zaplanowany na 11 listopada początek konferencji klimatycznej mianem "oczywistej prowokacji". - Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że są to elementy awanturnicze. Niewątpliwie chodzi o to, żeby wywołać awanturę, bo przecież nie ma żadnego przymusu, żeby to było akurat 11 listopada - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej. Według niego "ktoś chce doprowadzić do wielkiej awantury".

1. Co ustalono w 2008 r.?

Rzeczywiście, z dokumentów wynika, że 11 listopada 2013 r. jako data rozpoczęcia szczytu klimatycznego był wskazywany już 5 lat temu. Oczywiście były to ustalenia ONZ, a nie Donalda Tuska, czy - tym bardziej - ministra Sienkiewicza. Jednak ONZ nie wskazywała w rekomendacji miejsca, w jakim ma się odbyć szczyt.


Cały dokument dostępny jest TUTAJ

Co to oznacza? Polska, zgłaszając swoją kandydaturę do organizacji szczytu klimatycznego, znała rekomendowane daty, ale mogła samodzielnie wskazać miasto, które będzie gospodarzem tego wydarzenia. Nie jest wcale powszechnym zwyczajem, by tego typu konferencje odbywały się właśnie w stolicy. Już wcześniej gospodarzem szczytu był Poznań.

2. Kto zaproponował organizację szczytu w Warszawie?

Decyzja o organizacji szczytu klimatycznego w 2013 r. w Warszawie zapadła w listopadzie ubiegłego roku podczas spotkania w stolicy Kataru - Doha. Formalnie została potwierdzona 7 grudnia. O organizację spotkania w stolicy zabiegał minister środowiska Marcin Korolec.

3. Jak to jest z "elementem awanturniczym" na szczytach?

- Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że to są to elementy awanturnicze - stwierdził Jarosław Kaczyński. Prezes PiS uważa za bardzo prawdopodobne starcia lewicowych demonstrantów z uczestnikami obchodów Święta Niepodległości.Rzeczywiście, podczas dotychczasowych szczytów klimatycznych organizowanych w różnych państwach dochodziło do zamieszek. W 2009 r. w Kopenhadze konferencji klimatycznej towarzyszył marsz około 30 tys. osób. Policja zatrzymała wówczas kilkuset agresywnie zachowujących się manifestantów. Natomiast w 2008 r. w Poznaniu było spokojnie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach politycznych? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • avatar

  niktwazny126

  Oceniono 24 razy 18

  I bez szczytu klimatycznego Jaroslaw potrafi zniszczyć narodowe świeto. Jego ludzie, wspomagani przez narodowcow i kiboli, żadnych świetości nie uszanują. Niech więc nie szukają zewnętrznych wrogow.

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 14 razy 14

  Proponuje juz teraz, umieszczenie tablic ostrzegawczych na wszystkich 3 stronach granicy ladowej ( zachod, wschod i poludnie ) oraz na polnocy ( granica morska ) , tablice ostrzegawcze:

  UWAGA ! ATTENTION ! ACHTUNG !

  W dniu 11 listopada 2013 ( jak i kazdego roku ) Polska to teren PODMINOWANY !
  DLA WLASNEGO DOBRA NALEZY TRZYMAC SIE Z DALEKA OD JEJ GRANIC.

  W imieniu prawdziwych Polakow, prawdziwych katolikow, prawdziwych patriotow

  prezes partii opozycyjnej PiS
  Jaroslaw Kaczynski- Zbawca Polski

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 5 razy 5

  Rozpizducha "klimatyczna" zamieni "rozpizduchę" pisowsko-narodową w czwartoplanowy epizodzik. I to Kaczkowskiego przyprawia o drgawki. Kaczkowski w ów dzień będzie również apelował do Narodu by nie oddawał moczu w sposób, który mógłby odczytany być jako prowokacyjny. W ten dzień należy sikać godnie i z umiarem w atmosferze skupienia i głębokiej refleksji.

 • avatar

  Oceniono 2 razy -2

  Manipulujecie panowie redaktorzy i kłamiecie.

  "Decides to accept with appreciation the offer by the Government of Poland to host the nineteenth session of the Conference of the Parties and the ninth session of the Conference of the Parties serving as the meeting of the Parties to the Kyoto Protocol in Warsaw, Poland, from Monday, 11 November to Friday, 22 November 2013, subject to confirmation by the Bureau of the Conference of the Parties and the Conference of the Parties serving as the meeting of the Parties to the Kyoto Protocol that all logistical, technical and financial elements for hosting the sessions are available, in conformity with United Nations General Assembly resolution 40/243, and subject to the successful conclusion of a Host Country Agreement"
  ..."

  unfccc.int/resource/docs/2012/cop18/eng/08a03.pdf

  unfccc.int/meetings/doha_nov_2012/meeting/6815/php/view/decisions.php

  unfccc.int/2860.php
  Jeszcze raz zwracam uwagę na słowa : Decides to accept with appreciation the offer by the Government of Poland

 • avatar

  Oceniono 9 razy -7

  To genialny sposob na narodowcow!
  Ochraniajac szczyt klimatyczny policja wprowadzi szczelna kontrole Warszawy, a ratusz z pewnoscia nie wyda zgody na zorganiznowanie Marszu Niepodleglosci przez Narodowcow. Jesli narodowcy sie zbiora, wowczas policja ich rozgoni pod pretekstem stwarzania zagrozenia, stosujac srodki przymusu bezposredniego. Brawo!

 • avatar

  Oceniono 20 razy -12

  W 2008 roku 11 Listopada też był naszym świętem narodowym . Czyżby w ONZ pracowali debile ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.