Azrael: Mówimy o taśmach i politycznym szambie. A kto zajmie się państwem?

Dolnośląskie taśmy Platformy po raz kolejny pozwoliły zajrzeć za kulisy polityki. - Efekt jest taki, że większy prestiż społeczny ma sprzątaczka czy kierowca niż polityk - mówił w Poranku Radia TOK FM dr Robert Sobiech z UW. Azrael Kubacki, bloger Tokfm.pl, denerwował się jednak, że media skupiają się na ?politycznym szambie? zamiast rozwiązywaniu realnych problemów.
Goście Tomasza Sekielskiego w Poranku Radia TOK FM rozmawiali o nagraniach wskazujących na przekupstwo podczas dolnośląskiego zjazdu Platformy Obywatelskiej. - Części działaczy władza zaszkodziła. Zdeprawowała ich - zastanawiał się Sekielski.

Pitera o taśmach: Dwóch durniów zakpiło sobie z tego, co robimy. Powinni zostać wyrzuceni >>>

Dr Robert Sobiech, socjolog z UW, przypominał, że Polacy są świadomi obsadzania stanowisk w sektorze publicznym przez polityków i urzędników. Wskazują na to choćby sondaże opinii publicznej, w których odsetek osób zwracających uwagę na ten problem jest niezmiennie wysoki. - Od kilkunastu lat wynosi 70-80 proc. - mówił socjolog.

"To zjawisko jest wpisane w funkcjonowanie systemu demokratycznego"

- Efekt jest taki, że większy prestiż społeczny ma sprzątaczka czy kierowca niż polityk - podkreślił dr Sobiech. Jego zdaniem odbija się to także na wyborach. - Jeśli popatrzeć, jaki mandat społeczny miała PO, kiedy odniosła zdecydowane zwycięstwo, to było mniej niż 20 proc. dorosłych obywateli. PiS ma poparcie na poziomie 15 proc. uprawnionych do głosowania. To naprawdę słabe poparcie. Ale politycy wiedzą, że może być 15, może być 10 proc., byleby wygrali - stwierdził socjolog.

Dr Sobiech nie pozostawia jednak złudzeń. - To zjawisko jest wpisane w funkcjonowanie systemu demokratycznego. Nie ma ze strony polityków wielkiego zainteresowania, żeby coś z tym zrobić, co jest zrozumiałe. Ale nacisk ze strony mediów, organizacji strażniczych powinien być systematyczny - zaznaczył.

"Nie rozliczyliśmy z tego premiera"

- Trochę winy ponosimy także my, dziennikarze. Oburzamy się falami - przyznał Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej". I przypomniał ubiegłoroczną aferę taśmową z Władysławem Serafinem z PSL w roli głównej. "Puls Biznesu" ujawnił rozmowy Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem o możliwych nieprawidłowościach, nepotyzmie i niegospodarności w spółkach związanych z resortem rolnictwa kierowanym przez PSL.

Szułdrzyński dodał, że równolegle do taśm Serafina "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że wszyscy zatrudnieni w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych byli powiązani z PO. Po tym wszystkim CBA miała przygotować raport o skali nepotyzmu w spółkach skarbu państwa i przekazać go premierowi. - Tyle że nie rozliczyliśmy z tego premiera - zauważył Szułdrzyński.

Zajmiemy się państwem czy politycznym szambem?

Dlatego też, zdaniem dziennikarza, media powinny uważniej monitorować problem. - Jeśli nie będzie zorganizowanego nacisku opinii publicznej, politycy nie mają żadnego interesu, żeby coś zmieniać. Gdyby Tusk wprowadził zasadę apolitycznych spółek samorządowych, komunalnych, skarbu państwa, straciłby narzędzie uprawiania polityki kadrowej w partii - wyjaśniał Szułdrzyński.

- Musimy codziennie o tym przypominać, bo nie mam najmniejszych wątpliwości, że jeżeli zmieni się w Polsce władza i wygra na przykład PiS, to wyrzuci wszystkich ludzi z PO i zastąpi swoimi. Tym się płaci w polityce, to jest ta waluta - dodał Szułdrzyński.

Azrael Kubacki, bloger Tokfm.pl, zauważył, że kolejne afery w istocie odciągają nas od tego, co w polityce najważniejsze. - Dla mnie większym problemem jest to, że PO i rząd jako taki, w którym jest wielu doskonale przygotowanych polityków, nie zajmuje się państwem. Ochroną zdrowia, szkolnictwem, ustawą śmieciową - mówił Kubacki. - Pytanie, czy te rzeczy będą rozwiązywane, czy będziemy rozmawiać o szambie politycznym - skwitował.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Azrael: Mówimy o taśmach i politycznym szambie. A kto zajmie się państwem?
Zaloguj się
 • peter-321

  Oceniono 12 razy 12

  Zdecydowanie szambem , bo tacy sa oficjalni decydenci wszystkich wydarzen politycznych ktore kreuja zycie polityczne Polski. Nie dorosli do sprawowania wladzy , typowi dla kultury wschodu i afrykanskiego buszu..

 • ciemnyludd

  Oceniono 8 razy 6

  TYLKO BEZ HISTERII...ORAZ DEMAGOGII...Rząd co nieco zrobił dotąd...wbrew "będę wetował wszystko" oraz wbrew podobnego działania PIS-u później, raczej dla rozwalenia państwa niż jego reformowania....Wystarczy rozejrzeć się po kraju aby zobaczyć niektóre wyniki działania rządu...Ale jeżeli TUSK nie wypali ogniem i żelazem TEGO EWIDENTNEGO KORUPCYJNEGO DRAŃSTWA...to będzie po PO i po Tusku....Bo FLAGOWA "STORY" PO sięgnie bruku... Trudno, może rzeczywiście czas na zmiany w polityce... Tusk ma jeszcze do dyspozycji tylko minuty, zanim jego partia nie "awansuje" do statusu PIS-u chowającego LIPIŃSKIEGO na dotychczasowym stanowisku...gdzieś pod stołem...

 • mr.off

  Oceniono 4 razy 4

  Platformiane tasmy pokazaly realna SUBSTANCJE POLITYKI. Na tym wlasnie ona dzis polega: na wyscigach do knfitur wladzy, ktora daje mamone. Tak jest dzis we wszystkich demokratycznych panstwach Zachodu, wiec warto rozmawiac o przyczynach tego stanu rzeczy: kryzysie kapitalizmu jako idei politycvznej i ekonomicznej oraz jego konsekwencji, czyli zapasci panstwa demokracji liberalnej..

  Nie robiac sobie zludzen, - jak to czyni dr. R.Sobiech - ze ten kryzys nie spowodowal degeneracji IV Wladzy, ktora uciekla w komercjalizacje i smierci mediow publicznych. A w konsekwencji atrofii OPINII PUBLICZNEJ, ktora REALNIE nie istniejenie, gdyz: 1) kapital spoleczny w Polsce jest niewystarczajacy, 2) nie posiada skutecznych NARZEDZI POLITYCZNYCH pozwalajacych okielznac wynaturzenia polityki i ekscesy kapitalu.

 • rtaj

  Oceniono 2 razy 2

  Odpowiadam na pytanie - głupi wyborcy raz na 4 lata, dziwne ale taka jest prawda

 • szpung

  Oceniono 1 raz 1

  mr off nie udawaj dziewicy z blona wtorna, od 2005 jest przyzwolenie na jednostronny przekaz mediow, to przeciez od 6 lat media kontroluja opozycje, a nie wladze, to przeciez do waszych leminzych mozdzkow lali klamstwo za klamstwem o nowoczesnosci modernizacji i determinizmie oraz bezalternywnosci. Dwa razy uchylono zelazna kurtyne nad parita Jozka Baka, afera hazardowa amber gold, za kazdym razem winna byla opozycja, teraz jest inaczej bo to jest wojna wewnatzr tej zgnilizny postmagdalenkowej przezartej korupcja i cyznizmem, to w tym kraju przyjeliscie oficjalne tlumaczenia wszystkiego, nawet to ze 1km autostrady w Plsce kosztowac musi tyle co w 1km autostrady w Niemczech, gdyz ustawa wymuszala przyjecie najnizszej ceny nawet wam sie nie chcialo chwile ruszyc lbem gdy 10 wielkich firm plajtowalo nawet nikrt sie nie zajaknal gdzie poszly pieniadze przez wydmuszki na kajmany czy virgin island. Kupujecie nadal ten swierzb z czerskiej i wiertniczej to sie nie dziwcie ze jesr jak jest

 • szpung

  Oceniono 3 razy -1

  Powiem wam liebe kinder ze to juz 6 lat mija i pomimo ustawienia wszystkich radarow panstwa okraglaka na opozycje udalo sie jedynie pokazac mlodego Hofmanka, ktory musze to przyznac reprezentuje soba typowa platfonserke. Wlasnie to upewnia mnie w przekonaniu ze PiS jest przez prezesa prawie oczyszczony ze zlogow okragalakowej mentalnosci.

 • brenda11b

  Oceniono 5 razy -5

  wywalić też tych nagrywających!!!!!!!!! co za szambo !!!!!!!!!!!!!!!! Przecież nikt uczciwy nie idzie nagrywać, to robią tylko ludzie skorumpowani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX