"Trudno mi sobie wyobrazić, że Komorowski przegra wybory. Ale zwycięstwo w I turze ucieka"

- Głównym problemem Bronisława Komorowskiego będzie to, że przeciwnicy potraktują majowe głosowanie jak wstęp do wyborów parlamentarnych. Nikt nie będzie mówił o koncepcji prezydentury. Kampania będzie poświęcona krytyce rządu - uważa socjolog, dr Robert Sobiech. Wg Elizy Olczyk z "Rz" urzędujący prezydent powinien wziąć przykład z Aleksandra Kwaśniewskiego. - Prowadził bardzo aktywną kampanię, dzięki temu wygrał w I turze - mówiła w TOK FM.
Według socjologa, dr. Roberta Sobiecha, "trudno sobie wyobrazić, że Bronisław Komorowski przegra wybory" prezydenckie. Ale jak mówił w "Poranku Radia TOK FM", obecnemu prezydentowi nie będzie łatwo wywalczyć reelekcję. - Głównym problemem będzie to, że pozostali kandydaci będą traktowali majowe głosowanie jak wstęp przed wyborami parlamentarnymi. W związku z tym kampania będzie poświęcona krytyce, analizie posunięć rządu. Nikt nie będzie mówił o koncepcji prezydentury, jak Komorowski w swoim pierwszym wystąpieniu.

Gość TOK FM wyjaśnił, że podstawą do typowania wygranej obecnego prezydenta jest wysokie poparcie, utrzymujące się od początku jego kadencji. Grudniowe badanie zaufania do polityków, pokazało, że prezydentowi ufa mu 76 proc. ankietowanych.

Sondaże poparcia dla kandydatów na prezydenta pokazują poparcie utrzymujące się na poziomie ponad 50 proc.

Aktywność najważniejsza

Zdaniem Elizy Olczyk z "Rzeczpospolitej" urzędujący prezydent będzie się musiał "mocno postarać" o reelekcję. Tym bardziej, że początek kampanii wypadł nie najlepiej. Wystąpienie prezydenta podczas posiedzenia Rady Krajowej PO zestawiane jest z konwencją Andrzeja Dudy. Porównanie niekoniecznie wypada na korzyść Bronisława Komorowskiego.

- Aleksander Kwaśniewski, walcząc o reelekcję, rozpoczął kampanię bardzo aktywnie. Całą kampanię tak prowadził. Dzięki temu wygrał w I turze - przypomniała dziennikarka.

W 2000 roku Kwaśniewski zapewnił sobie drugą kadencję w Pałacu Prezydenckim, zdobywając 53,90 proc. głosów. Dla przypomnienia, drugi był Andrzej Olechowski z 17,30 proc. poparciem.

Szybka wygrana ucieka

Renata Kim z "Newsweeka" przyznała, że jeszcze niedawno wygrana Bronisława Komorowskiego w I turze wydawała się przesądzona. Przede wszystkim dlatego, że największe partie opozycyjne zrezygnowały z wystawienia liderów do walki o fotel prezydenta.

Teraz według dziennikarki "ucieka" szansa na rozstrzygnięcie wyborów w I turze. - Wystarczy, że każdy z pozostałych kandydatów zbierze kilka punktów procentowych i w II turze pan prezydent będzie musiał zmierzyć się z Andrzejem Dudą. Polityk PiS z przezroczystego i pozbawionego energii kandydata stał się młodym, wręcz lekko nawiedzonym, który potrafi porwać słuchaczy. Zaskoczył energią, której nikt się po nim nie spodziewał - oceniła w TOK FM.

Awantura o prompter: Komorowski czytał z kartki, a Duda mówił z pamięci.>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
"Trudno mi sobie wyobrazić, że Komorowski przegra wybory. Ale zwycięstwo w I turze ucieka"
Zaloguj się
 • mirekch60

  Oceniono 44 razy 24

  Ja mam głęboko tam? gdzie słońce nie dochodzi kto wygra wybory prezydenckie. Polskę już dawno sprzedali watykanowi i jesteśmy kolonią watykanu.Z jednego gów-a żeśmy się wyrwali a wpadli w drugie gów-o czyli nic się nie zmieniło rodacy.

 • jan.ostrzyca

  Oceniono 53 razy 21

  "Głównym problemem Bronisława Komorowskiego będzie to, że przeciwnicy potraktują majowe głosowanie jak wstęp do wyborów parlamentarnych. Nikt nie będzie mówił o koncepcji prezydentury."

  A szkoda, bo po pięciu latach prezydentury Bronisława Komorowskiego chciałbym się dowiedzieć jaka była jej koncepcja...

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 22 razy 18

  W tym nawale nazwisk i wykazywaniu co kto powiedział, jak ocenił, wymieszanym z porównywaniem do.... zabrakło przejrzystości i jasności przekazu. Ble....ble... bleblać każdy umie...dziennikarz jak się okazuje też.

 • adamofsky

  Oceniono 25 razy 15

  To trochę brzmi tak: "Duda zamie zaszczytne drugie miejsce a Komorowski dopiero przedostatnie".... Państwo Sobiecha, Olczyk, Kim.. Za komuny zrobilibyście furorę, pracując w propagandzie.. Macie talent.. Gratulacje.

 • klara551

  Oceniono 12 razy 12

  Jeszcze nie znamy listy kandydatów,ale dziennikarze już wiedzą ,że kandydaci na kandydatów są na tyle mocni,ze zebranie 100 000 podpisów to pryszcz.Dziennikarze po jednym spiczu w stylu bajkowym/czyli ja wam pokażę / tak zamuliło nam Polakom percepcję ,że zachowamy się jak mucha Pawłowa. Dziennikarze jak zwykle nie umieją ocenić sensowności przemowy ale za to wiedzą jakie wrażenie wywarła na Polakach. No cóż szanowni publicyści każdy sądzi według siebie.Wniosek -publicyści są jak szara bezmyślna masa co myśli,że myśli.

 • rot.leszek

  Oceniono 11 razy 11

  Wcale nie tak trudno sobie wyobrazic, ze p, Komorowski przegra wybory
  W koncu "rywalizuje" nie tylko z Kukizem i Grodzka

 • jinx-1

  Oceniono 13 razy 7

  Jeżeli nie podpisze konwencji, to ja na pewno na niego nie zagłosuję, ani w pierwszej turze, ani w drugiej. Co z tego, że Duda jest z PiSu, skoro wychodzi na to, że cały POPiS jest zakładnikiem Watykanu. Ja jednak liczę na lewicę i nie chodzi mi o panią Ogórek, która lewicowa nie jest.

 • robert9998

  Oceniono 5 razy 5

  Podczas obchodów 11 go listopada 2014 , na trybunie honorowej obok prezydenta Bronisława Marii Komorowskiego(PO), premier Ewy Kopacz(ZSL/PO), Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego(ROP,PiS,PO), stali Maciej Giertych(LPR)-KTÓRYCH WYCHWALAŁ STAN WOJENNY, Roman Giertych(MW,LPR,LiS), który opluwał bohaterów ,takich jak Jacek Kuroń, nazywając go zdrajcą. Ten sam Giertych, chciał wsadzać do poprawczaków dzieci, które maja kłopoty z nauką ,nie z prawem. Każdy szanujący się człowiek, nie odda głosu na kogoś, kto otacza się tak ohydnymi typami, jak Giertychowie ,Śledzińska Katarasińska , ochoczo uczestnicząca w nagonkach antysemickich w 1968 roku. Ekipa prezydenta Komorowskiego, to taliban i niebezpieczny nacjonalizm.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 13 razy 5

  "Trudno mi sobie wyobrazić, że Komorowski przegra wybory... a mnie jakoś NIE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX