Jarubas: Turystyka polskich polityków na Majdan nie bilansuje się na plus. Potraktowano Polskę jak chłopca na posyłki

Kandydat PSL na prezydenta chce "dalekiej od emocji, zdroworozsądkowej polityki wschodniej". Bo jak mówi Adam Jarubas w rozmowie z "Rz", zaangażowanie Polski w sprawy Ukrainy skończyło się ogromnymi stratami gospodarczymi. Polityk PSL nie chce ustawy o związkach partnerskich. Nie poparłby też konwencji antyprzemocowej.
Adam Jarubas, kandydat PSL na prezydenta, krytykuje dotychczasową politykę Polski wobec Ukrainy. Jak mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą", jako orędownicy Ukrainy dużo straciliśmy.

"Turystyka na Majdan wielu polskich polityków, ta w 2004 i w 2014 r., wyrywanie się przed szereg, dziś nie bilansuje się na plus. Polska, która chciała być bardzo silnym orędownikiem europejskiej drogi Ukrainy, została przez Kijów, ale także Berlin i Waszyngton potraktowana trochę jak chłopiec na posyłki. Zrobiliśmy swoje, a teraz mamy czekać w szeregu na kolejne rozkazy" - ocenił marszałek województwa świętokrzyskiego.

Straciło nie tylko rolnictwo

Jarubas wytyka, że Polska na zaangażowaniu w sprawy Ukrainy nie zyskała politycznie, a do tego "odnotowaliśmy ogromne straty gospodarcze".

Dlatego zdaniem kandydata ludowców na prezydenta trzeba zmienić politykę zagraniczną. "Przy naszym położeniu geopolitycznym potrzebna jest zdroworozsądkowa polityka wschodnia, daleka od emocji, zbytnich uprzedzeń, uwzględniająca mocniej niż dotychczas nasz interes narodowy".

Polska konserwatywna

Sondaże nie dają politykowi PSL szans na sukces w majowych wyborach. W ostatnim miał 2 proc., tak jak Janusz Korwin-Mikke i Janusz Palikot.

Ale Adam Jarubas nie traci optymizmu. "Mam nadzieję spotkać się na debacie z Bronisławem Komorowskim przed drugą turą" - mówi "Rz". Przed pierwszą turą głosowania chce debatować z Andrzejem Dudą z PiS.

Kandydat PSL, gdyby był posłem, nie poparłby konwencji antyprzemocowej. Nie głosowałby też za ustawą o związkach partnerskich. Za to nie ma nic przeciwko in vitro. Bo jak stwierdził w rozmowie z "Rz", "nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad problemem wielu polskich rodzin borykających się z bezdzietnością".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (140)
Jarubas: Turystyka polskich polityków na Majdan nie bilansuje się na plus. Potraktowano Polskę jak chłopca na posyłki
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 214 razy 134

  Jarubas broni honoru Polski przed jej poniżaniem...W z r u s z a j ą c e... Będąc w formacji politycznej w której dotacje Unii są kradzione na wielką skalę przez fałszowanie areałów na dotowane uprawy.

 • mcgi

  Oceniono 149 razy 83

  To co dalej kontynuujecie wielowiekową tradycję.
  Powstańca złapać i odstawić do cyrkułu za dwa pudy cukru.
  Albo zakłuć widłami na miejscu za pud.

 • maciekkoz

  Oceniono 103 razy 63

  I to jest koalicja rządząca w sejmie?. Na kogo tu głosować? no nie ma na kogo... :(

 • george1955

  Oceniono 91 razy 53

  ma poglady jak kazdy chlopek z PSL,tylko koryto

 • aa1000

  Oceniono 91 razy 53

  Ciekawe, że pan kandydat z PSLu dopuszcza in vitro.
  Bicie dzieci czy żony - to będzie nadal obowiązujący model katolickiej rodziny [pobłogosławiony przez pana biskupa Deca].
  A związki partnerskie, elektorat już wybrał - ponad 25% dzieci rodzi się z takowych mimo religijne indoktrynacji od przedszkola do liceum.

 • olodar

  Oceniono 73 razy 47

  PSL choć chce się prezentować jako nowoczesna partia, to wciąż jest ugrupowanie wiejskich opłotków. Dla nich państwo to jak gmina, w ktorych rządza, gdzie wójt z plebanem razem pija wieczorami a w dzień świecą co się da. Widzą tylko krótkowzrocznie interes, swój.

 • oko.demona

  Oceniono 78 razy 44

  przez chwilę, ale tylko przez chwilę pomyślałem, że nie jest populistą, ale myliłem się.
  Jest kolejny kandydat na kandydata, który zaśmieca kampanię prezydencką.

 • smok61

  Oceniono 64 razy 28

  Pamiętam Majdan sprzed roku.
  W centralnym miejscu, na najwyższym słupie wisiał wielki plakat Tymoszenko.
  Zastanawiałem się , jak to jest ? ....Ukraińcy giną pod plakatem złodzieja, który jest źródłem ich nieszczęścia. Żadne jajko, żaden słoik z farbą , nie upstrzył dobrotliwej twarzy pięknej "Jewgienii".
  Przypominam sobie również wizytę Komorowskiego na Ukrainie.
  W miejscowej prasie było mnóstwo komentarzy :
  - co to za prezydent ten Komorowski?? ma zegarek za 500 zł...
  nasz Janukowycz to jest prezydent!!! ....jego zegarek jest wart 100.000 zł!!!
  Tak więc koniec końców, ja też mam wątpliwości, czy na dobrego konia postawiliśmy i czy to w ogóle jest koń ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX