PiS ma sondaż, w którym Duda wchodzi do drugiej tury. Komorowski sporo traci. To przełom?

W sondażu IBRiS przygotowanym dla PiS Bronisław Komorowski po raz pierwszy zdobywa mniej niż 50 proc. - podaje ?Rzeczpospolita?. W drugiej turze musiałby się zmierzyć z Andrzejem Dudą, który zebrał poparcie 26 proc. respondentów. Dobry wynik w sondażowym debiucie zebrał Paweł Kukiz.
Sztab PiS zamówił sondaż po zeszłotygodniowej konwencji Andrzeja Dudy, która została bardzo pozytywnie oceniona przez media. Telefoniczne badanie wykonał IBRiS (dawniej Homo Homini).

Komorowski mocno traci

Wyniki mogą zaskakiwać: na Komorowskiego chce głosować 49 proc. respondentów, na Dudę - 26 proc. Choć poparcie kandydata PiS wzrosło jedynie o jeden punkt procentowy, to urzędującego prezydenta spadło aż o sześć punktów.

Nie zmienia się wynik Magdaleny Ogórek - 5 proc. Paweł Kukiz z wynikiem 3 proc. w swoim pierwszym sondażu zajął czwarte miejsce. Dalej są: Janusz Korwin-Mikke, Janusz Palikot i Adam Jarubas z PSL (wszyscy po 2 proc.). Na 1 proc. poparcia może liczyć Anna Grodzka z Zielonych, natomiast Marian Kowalski z Ruchu Narodowego i Jacek Wilk z KNP nie mają nawet tego.

Badanie przeprowadzono 12 i 13 lutego na próbie 1,1 tys. pełnoletnich mieszkańców Polski. Wyniki badania obliczono na podstawie głosów osób deklarujących udział w wyborach (70 proc., czyli 769 osób).

Więcej na stronach "Rzeczpospolitej" >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (47)
PiS ma sondaż, w którym Duda wchodzi do drugiej tury. Komorowski sporo traci. To przełom?
Zaloguj się
 • allibaba

  Oceniono 66 razy 30

  Mi jest obojętne, kto zostanie wybrany, również na jesieni, byle bym nie musiał znów oglądać tych samych ryjów, które poza kolejnymi przywilejami dla siebie, dla kraju już i tak nic nie zrobią.

 • flymen22

  Oceniono 52 razy 20

  Obawiam się, że Prezydent Komorowski będzie tracił na skutek "skcesów" rządu. Już dzisiaj widać, że nie ma dobrego pomysłu na wyjście z impasu. Ale jest to efektem zaniechania przez obecną koalicję. A nowi doradcy rządu nie zapewniają poprawy.

 • rot.leszek

  Oceniono 69 razy 19

  Juz byl taki jeden m a g i k w PiSie, ktory mial 100% towe poparcie
  Glinski mu bylo( ksywa "profesor" )
  dzis juz nawet pies z kulawa noga ,,,go nie pamieta

 • jotesz

  Oceniono 24 razy 16

  Przełom Dunajca! A flisak gra na dudach aż dudni...

 • azteci

  Oceniono 22 razy 14

  Czyżby to był sondaż przeprowadzony w redakcji frondy? ;-)

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 27 razy 13

  PIS miał też sondaż, że prezes zostaje prezydentem

 • mobilbox

  Oceniono 18 razy 12

  To rzeczywiście bardzo obiektywny sondaż, zrobiony z dbałością znaną tylko firmie Homo-Homini. Żadna z firm badawczych nawet nie ma szans zbliżyć się do poziomu rzetelności tego zacnego ośrodka, bo nikt nie potrafi tak manipulować, tak tworzyć na zamówienie, i mieć tak wielkie rozbieżności z rzeczywistymi wyborami. Jakoś mało prawdopodobne jest, że sama zmiana nazwy, zmieni także resztę.

 • adamofsky

  Oceniono 54 razy 12

  PIS ma to co zamówiło.. Ludzie poznali sie na Homo Homini, więc HH zmieniło nazwę na IBRIS i alleluja i do przodu..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX