Król: Czy ktoś sobie z nas żarty robi? To są wybory prezydenckie, a nie konkurs na miss powiatowego miasta

"Sztuczni ludzie, sztuczne uśmiechy, sztuczne ruchy rąk. Gorzej niż na festiwalu w Opolu" - opisuje konwencje wyborcze prof. Marcin Król w "Dzienniku Gazecie Prawnej". I bezlitośnie ocenia kandydatów. Andrzej Duda? Jakby wygrał kucharski talent show. Magdalena Ogórek? Nie nadaje się nawet na sekretarkę. "To wszystko mnie po prostu obraża" - zaznacza filozof.
Marcin Król, filozof i historyk idei, pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" o konwencjach wyborczych Andrzeja Dudy z PiS i Magdaleny Ogórek z SLD. I jest przerażony.

Polityka jak z Orwella

Król zaznacza, że jakkolwiek Jarosław Kaczyński i Leszek Miller mają pewien kaliber polityczny, tak wystawieni przez nich kandydaci już nie. "I to w stopniu porażającym" - podkreśla filozof. Jego zdaniem lekceważenie stanowiska prezydenta "graniczy ze skandalem" i "wywołuje uczucie zgrozy".

"Jak bardzo można nie mieć nic do powiedzenia i jak bardzo można mówić banały tak skrajnie niegramatyczne, że na wyższym poziomie stoją debaty kandydatów na burmistrza małego miasteczka" - ubolewa prof. Król. Podkreśla, że nie są to wpadki egzotycznych kandydatów typowe dla demokracji, ale nowy typ polityki "przypominający Orwella".

"Czy ktoś sobie z nas żarty robi?"

"Sztuczni ludzie, sztuczne uśmiechy, sztuczne ruchy rąk. Gorzej niż na festiwalu w Opolu. Tony pudru, lakieru i fałszywych uśmiechów. I te ręce sztucznie podniesione w górę. Czy ktoś sobie z nas żarty robi? To są wybory prezydenckie, a nie konkurs na miss powiatowego miasta" - kontynuuje filozof.

Według Króla pozytywne oceny publicystów odnośnie konwencji wyborczych są "zdumiewające". Filozof podkreśla, że Andrzej Duda wydawał mu się beznadziejny, jakby "wygrał jeden z niezliczonych telewizyjnych konkursów na gotowanie". Zaznacza, że z kandydata PiS w kampanii "robi się idiotę". A Ogórek nie tylko nie będzie prezydentem, ale nawet "nie nadaje się na sekretarkę". "Mnie to wszystko razem po prostu obraża" - podkreśla prof. Król.

I kwituje: jeśli przyszłość polityki ma wyglądać jak Ogórek i Duda, to lepiej żeby tej przyszłości nie było.

Cały tekst w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (405)
Król: Czy ktoś sobie z nas żarty robi? To są wybory prezydenckie, a nie konkurs na miss powiatowego miasta
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 251 razy 229

  W polskiej polityce brakuje ludzi z charyzmą. W zamian mamy sztuczność i dożynki.

 • plantin

  Oceniono 119 razy 101

  Już kiedyś Cicciolina dostała się do włoskiego parlamentu, innym razem niejaki Bush jr został prezydentem USA mając dostęp do broni jądrowej a jednocześnie jego "inteligencja" nie była nachalna - żeby tak powiedzieć delikatnie. Od dawna wyborami prezydenckimi kierują specjaliści od marketingu, PR etc.
  Rzeczywiście czas aby ktoś to przerwał, tym bardziej że to "schodzi w dół" - czyli na tym samym polegają wybory do parlamentu, do europarlamentu etc. Ogłupiałemu społeczeństwu można wmówić wszystko a jeszcze jak się da atrakcyjną oprawę - ludzie "łykną" wszystko.
  Z drugiej strony jak mają głosować miliony Polaków tych co oglądają telenowele, turnieje, różne "reality", nie czytają książek ? Oni niedługo zagłosują na jakąś cycatą blondynę jeśli wystartuje takowa w wyborach...
  Demokracja nie jest dobra w tak prymitywnym społeczeństwie jak polskie...

 • artur-borubar

  Oceniono 182 razy 100

  Mnie natomiast obraża to, że 99% konkursów na Uniwersytetach jest ustawionych i zatrudnia się na nich żony, kochanki, przyjaciół i znajomych i przyjaciół przyjaciół. Poziom naukowy się nie liczy, ważne kto z kim sypia i ważne kto czyim jest synem lub córką...

 • nie-to-on-zaczal

  Oceniono 242 razy 76

  Przekupny CBOS, dziennikarze - mendy do wynajęcia, a to już kampania Myśliwego, przepraszam.
  Jak tak w sondażach nadal MIAŻDŻY.

  Oj wy w tej Szechterówce, zawsze tacy obiektywni.

 • basienka8700

  Oceniono 80 razy 64

  Panie profesorze, jak ktoś chce być traktowany jak idiota, to już jego sprawa. W zalewie idiotycznych programów tv, wielbiciele tychże, tracą kontakt z rzeczywistością.

 • nrozsklov

  Oceniono 108 razy 64

  te cale wybory to jedno:

  JEDEN WIELKI CYRK ZAFUNDOWANY PRZEZ PAJACOW DLA PAJACOW ZA PIENIADZE PAJACOW

 • pa.gg

  Oceniono 268 razy 58

  Panie Król rozumiem, że przyszedł email od Sorosa co ma pan gadać, kogo popierać a kogo nie.
  Odpowiem panu tak: Mnie obraża osoba mieniąca się profesorem, która bierze kasę od spekulanta mieniącego się finansistom i wciskająca kit, że cokolwiek jego działalność (tego spekulant i tego niby profesora) ma wspólnego z politycznym dyskursem….
  Jest pan kolejnym pożytecznym idiotom ( co najmniej) pomagającym większym przekrętasom zrobić kolejny geszeft ...

 • biesczad1

  Oceniono 67 razy 57

  Cóż, sztuczny miód w kraju nad Wisłą ciągle ma swoich "smakoszy"...

 • xvq111

  Oceniono 306 razy 56

  Jak na razie to szanowny Pan Profesor obraża kandydatów , a taki język nie przystoi profesorowi . Zamiast poziomem debaty politycznej niech Pan Profesor zacznie naprawę poziomu profesorskiego i zacznie oczywiście od siebie . Źle świadczy o Polsce gdy do nijakich polityków dołączają nijacy profesorowie o zgrozo : Co z tą Polską ?
  www.tokfm.pl/blogi/z-kopa/2015/02/straznik_zyrandoli_/1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX