Ogórek to ogromna porażka SLD? "Miller wpadł w furię". Stankiewicz o kulisach kampanii

"Leszek Miller sądził, że Magdalena Ogórek to strzał w dziesiątkę. Że to kobieta manekin, którą da się ubrać w dowolną formę i treść" - pisze w "Rzeczpospolitej" Andrzej Stankiewicz. Jego zdaniem szef SLD ogromnie się mylił i nie ma prawie żadnego wpływu na kampanię swojej kandydatki. Ogórek sama ma decydować o programie i przekazie medialnym. Kierownictwo SLD "wpadło w furię".
Andrzej Stankiewicz pisze w "Rzeczpospolitej" o kulisach prezydenckiej kampanii Magdaleny Ogórek, kandydatki SLD na prezydenta. "Leszek Miller sądził, że Ogórek to strzał w dziesiątkę. Że to kobieta manekin, którą da się ubrać w dowolną formę i treść. Tylko że szybko się rozczarował" - podkreśla dziennikarz.

Seksistowskie SLD

Kiedy okazało się, że wyborach prezydenckich nie ma zamiaru startować Wojciech Olejniczak, a lokalne struktury Sojuszu oprotestowały kandydaturę Ryszarda Kalisza, Miller postawił na celebrytkę. Stankiewicz wytyka SLD, że partia o lewicowej proweniencji przyjęła "seksistowski model".

Stankiewicz opisuje kolejne konflikty Ogórek z kierownictwem SLD. Zdaniem dziennikarza problem Millera polega na tym, że nie ma żadnej kontroli nad popieraną przez własną partię kandydatką. "Miał przekonanie, że to miła dziewczynka, która będzie pokornie słuchać jego poleceń" - pisze Stankiewicz. Okazało się, że Ogórek szybko zaczęła się uniezależniać.

"Miller wpadł w furię, ale niewiele mógł zrobić"

Punkty zapalne są dwa. Pierwszy to program. Według Stankiewicza Miller chciał oprzeć się na twardym elektoracie SLD - dawnych oficerach służb mundurowych i ich rodzinach oraz środowiskach antykościelnych. Ale młoda i wierząca Ogórek "zdecydowanie odmówiła wdzięczenia się do sierot po PRL i antyklerykałów" - zaznacza Stankiewicz. "Miller wpadł w furię, ale niewiele mógł zrobić" - dodaje dziennikarz. Wycofanie kandydata byłoby dla SLD druzgocącą porażką.

Ogórek postanowiła samodzielnie poprowadzić swoją kampanię. Według Stankiewicza to ona podjęła decyzję, by nie kontaktować się z mediami. I to ona samodzielnie przygotowała wszystkie trzy dotychczasowe wystąpienia, korzystając ze wskazówek własnych zaufanych doradców od wizerunku. Zdaniem dziennikarza tłumaczy to niektóre wpadki i niezręczności kandydatki, jak choćby egzotyczny postulat "napisania prawa od nowa".

SLD ma płacić i siedzieć cicho

Ogórek jest więc kandydatką SLD, choć partia ma na nią wpływ wielce ograniczony. "SLD ma się nie wtrącać i opłacać faktury" - pisze Stankiewicz. Choć i z tym jest problem, bo partyjna kasa świeci pustkami. Według "Rzeczpospolitej" Sojusz przeznaczy na kampanię niezbyt imponującą sumę miliona złotych. W nadziei, że Ogórek wywalczy w wyborach trzecie miejsce i uratuje skórę Millera.

Cały tekst w "Rzeczpospolitej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (170)
Ogórek to ogromna porażka SLD? "Miller wpadł w furię". Stankiewicz o kulisach kampanii
Zaloguj się
 • smok_jabberwocky

  Oceniono 378 razy 288

  Mimo ze uważam Millera za jednego z bardziej zrozumiale mówiących po polsku polityków, to....chyba już powinien odejść. Albo wystartować w wyborach prezydenckich. W zasadzie to wszystko jedno.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 212 razy 170

  Leszek Miller sądził, że Ogórek to strzał w dziesiątkę. Że to kobieta manekin, którą da się ubrać w dowolną formę i treść....
  -------
  tylko skąd pan dziennikarz wie co miał w głowie Miller proponując panią Magdę na kandydata? jakiś przypływ dziennikarskiej telepatii?

 • zalep

  Oceniono 145 razy 127

  Co to znaczy upadł w furię? Kto wypisuje takie teksty? Zaraz wpadnę w furię.

 • waldus059

  Oceniono 216 razy 118

  PISpolita jak zwykle z rewelacjami typu trotyl w samolocie.Ta gazeta to zwykły pisowski szmatławiec wykorzystujący nazwe i wprowadzający ludzi w bład.

 • adamofsky

  Oceniono 107 razy 87

  Sensacja cienka, jeśli wypływa spod pióra Stankiewicza. (mimo że Ogórek to nie moja bajka).

 • skasowana

  Oceniono 135 razy 75

  Miller odkrył pomysł na "kampanię".
  Najpierw wystawia lalę, niebanalnie milczącą w czterech jkęzykach. Wszyscy grzmią o karykaturze kandydata.
  Potem na jego zlecenie pojawiają się takie tekściki, jaka to lala jest samodzielna, niezależna i samofinan... a nie, tego nie ma, płaci SLD ;)
  Żal. Oni naprawdę mają społeczeństwo za głupków.
  A kościelna lala zawinięta w czerwoną szmatę - choćby nie wiem jaka była ładna - to apogeum hipokryzji.

 • rascal76

  Oceniono 124 razy 70

  Socjotechnika SLD nie zna granic. Jedno nie wypaliło to trzeba przedstawiać kandydatkę jako kobietę niezależną buhahaha. Ogórek jest tak samo samodzielna jak Duda.

 • bruthal

  Oceniono 70 razy 60

  A ja jestem pewny iż kłamstwem jest dopiero ten artykuł. Ma on udowodnić iż Ogórek jest niezależnym od nacisków kandydatem.

 • droch

  Oceniono 69 razy 53

  > Ogórek sama ma decydować o programie i przekazie medialnym.

  Całe szczęście, że przypadku Andrzeja Dudy taka sytuacja jest niemożliwa :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX